Alt 05-08-2008, 01:46 PM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator

spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart piercing vucud takıları

PIERCING ( VÜCUT TAKILARI )

Ülkemizde dövmeyle aynı yerde anılır durumda bulunan piercing uygulaması aslında küpenin farklı yerlere uygulanması anlamını kazanmıştır. Özünde; bildiğimiz küpenin farklı varyasyonları dışında bir şey değildir. Ama artık biz bunları, kulak memesine ya da buruna takılan küpe, hızma ve vücudun değişik yerlerinde deriye takılan vücut süslerini, “vücut takıları” veya genel anlamıyla PIERCING olarak adlandırıyoruz.

Deri altına uygulanan her işlem gibi Piercing uygulaması da ciddi oranda hijyen, dikkat ve estetik bilgisi gerektirir. Deri üzerine işlem uygulandığından deri hakkında kesinlikle, minimum da olsa, anatomik bir bilginin olması zorunludur.

Kullanılacak malzeme, tartışmasız deri altına ve vücuda uyumlu olmak durumundadır. Herhangi bir metalin kullanılabilirliği sorun yaratabilir. Bu nedenle piercing uygulamasının ana malzemesi (ilk delim) cerrahi çelik, titanyum ya da platinyum türevleri olmalıdır. Uzakdoğu menşeli ne olduğu belirsiz, imitasyon takılar, gümüş ve hatta altın bile riskli malzemeler arasındadır. Kullanılacak materyallerin tümü tek kullanımlık olmalıdır. Piercing uygulaması yapabilmek için ortalama düzeyde bir anatomi bilgisi edinmek zorunludur.

Ortalama düzeyde ele aldığımızda, bir yetişkin bedeni toplam 1.80-2.20 m2 olarak değişir. Derinin ağırlığı, vücut ağırlığının % 20’si (15 ila 20 kg) dolayındadır. 1 cm2’lik deride milyonlarca hücre, sıcak, soğuk ve ağrıyı hisedebilecek binlerce sinir ucu vardır. Ortalama deri kalınlığı 0.5 ila 2.5 mm arasında değişmektedir. Deri, bazı yerlerde daha kalın bazı yerlerde daha incedir.
Deri Epidermis,- Dermis (kutis – korium) Hipodermis (Subkutis, subkutan tabaka, pannikülus)
olarak kabul edilen tabakalardan oluşur. Ve her tabaka kendi içinde değişik sayıda katmanlardan oluşmaktadır. Daha fazla detayı bilmek elbette gereklidir ama başka bir yazının konusu olacak kadar incelemeye değerdir. Bu yüzden derinin yapısını burada bırakalım.

Piercing, epidermis adı verilen tabakaya uygulanır. Delimle ilgili daha önce bir yazı yazılmış oluğundan bu konuyu geçip sağlık ve bakıma geçelim.

Piercing işlemi cerrahi bir işlem olduğundan bütün ameliyatlarda bulunan riski taşımaktadır. Bu nedenle aynı özen ve bakım gösterilmelidir. Cerrahi işlemlerin genel ve tam olarak iyileşme süreleri 6 ay ila bir yıldır. Ancak her cerrahi işlemin görünen kısa bir iyileşme süresi vardır. Derinin içinde bulundurduğu fonksiyonlarından reepitelizasyon, dermal tamir yaranın, tıbbi deyimle lezyonun bu fonksiyonlar tarafından en hızlı biçimde iyileştirilmesi söz konusudur. Bu durum piercing için 1 hafta ila 20 gündür. Ancak sözü edilen bu iyileşme yaranın tam anlamıyla kendini onarması değil, görünür yüzeydeki iyileşmedir.

Delim sonrası bakım çok önemlidir. Delim bölgesi üzerine yaklaşık bir hafta boyunca günde iki kez kremle bakım yapılmalı ve temiz tutulmalıdır. Piercing işleminin ardından aynı gün banyo yapılabilir, denize girilebilir (havuz sakıncalı olabilir). Hergün antibakteriyel sabunla bölge yıkanmalı. Piercing işlemi uygulanan bölge belli belirsiz şişer ve normale döndükçe, yapılan işlem nedeniyle iyileşme süresince deri, özsu diyebileceğimiz bir sıvı akıtacaktır. Bu irin ya da iltihap değildir. İltihap düşük bir olasılık olmakla birlikte ciddi bir ağrı da verir. Bu nedenle tedirgin olmak yersizdir.

Tedirginlik hissedildiğinde doktora değil de “piercer” ınıza (piercing uygulayıcısı) başvurmanız daha doğru olacaktır. Bu nedenle her zaman ulaşılabilir durumda olunmalıdır. Teknik, sağlık ve estetik bilgiyle donanmış “piercer”a yaptırılan piercingin, iyi bir bakım uygulandıktan sonra hiçbir tehlikesi yoktur. Kör olma, kaş düşmesi, felç tehlikesi, v.s gibi bilgiler eksik ve yanlış bilgilerdir.

Ülkemizde piercing henüz yeni yeni sektörel bir duruma ulaştığından, piercing ve dövmeyle ilgili yalan yanlış dogmalar oluşturulmuştur. Bu konularda uzmanlığa, deneyim ve tecrübeye ulaştıkça bu kulaktan duyma bilgiler de gereksiz endişeler yaratamayacaktır artık.

Vücudunuzu süslemenin keyfine ulaşmanın güzelliğiyle…

AYHAN VAROL

Alt 06-16-2008, 08:33 PM
pinkangel Offline
Junior Member

Exclamation

yaa bende burnumu deldirmek istiyorum titanyum piercing takmam şartmı hızma fiyatlarınız ve delim fiyatı ne kadar acilen bilgilendirirseniz sevinirim
Alt 06-17-2008, 08:02 AM
spider Offline
adminitrator

tabanca ile 5 ytl ye piercing ile 35 ytl ye deliyoruz ikisindede küpe dahil.tabancayı çok tavsiye etmiyoruz
Alt 07-16-2008, 02:31 PM
ebruy Offline
Junior Member

Arrow

bende burnumu deldirmek istiorum acıyomu ? bn tabancala deldirmek istiorum gümüş evinde sizce bide bn yüzme havuzuna gidiyorum sakıncalımıı
Alt 07-17-2008, 07:37 AM
spider Offline
adminitrator

Burnu tabancayla deldirmenizi pek tavsiye etmiyoruz. Sağlıklı olan piercing (iğne) yöntemidir. Dünyada kullanılan yöntemde budur. Tabanca kıkırdağı parçalayarak deler, iğnede ise böyle bir durum söz konusu değildir. Titanyum piercing küpelerinin burnun içinde kalan kısımları U harfi şeklinde burguludur burnunuza paraleldir, burun kemiğine batmaz. Takıp çıkartması kolaydır. Tabanca ile delimde kullanılan küpe bildiğimiz kulak küpesi olduğundan estetik açıdan da kaba durmaktadır ve bir hafta burunda kalması zorunludur. Bu zaman zarfında kulak küpesinin arkası takılmadığından düşme olasılığı yüksektir ayrıca dikine olduğundan burun kemiğine batar ve rahatsızlık verir. Sonrasında takılan burun hızmalarının da arkaları toplu olduğundan değiştirilmek istendiğinde, deliğe zarar verir ve burnunuz içeriden şişeceği için takacağınız hızmaların boyları kısa gelecektir.
Alt 10-23-2008, 04:22 PM
quzucuh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
quzucuh Offline
Junior Member

yaa ben o iğneyle delim işlemini isledim çok korkunç insan aglıcak gibi oluo yaaa tabanca saglıksız ama sanırım en acızısı dimi????
Alt 02-12-2009, 08:53 PM
emo_jojuqxD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emo_jojuqxD Offline
Senior Member

emo_jojuqxD - MSN üzeri Mesaj gönder

hayır aslında acı yok gıbı bırsey uyusturulduktan sonra acı falan kalmaz dıye dusunuuorum.
we en doğrusuda neresı olursa olsun ığne ile delmek.
ayrıca iğne ile delimdiği zaman takılan şey piercing oluyor kaliteli gercek tıtanyum piercingde 25'tem aşşağıya bulmanız bıraz zor.
fiyat gayet ıyı bence.
Alt 02-15-2009, 10:23 AM
Owen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Owen Offline
Senior Member

Owen - AİM üzeri Mesaj gönder

bencede gayet ii fiat
hem ztn en fazla kan aldırmak kadar acır yani sonuçta 2sindede vücuda bi iğne grio dme aynı şe
Alt 02-17-2009, 01:11 PM
emo_jojuqxD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emo_jojuqxD Offline
Senior Member

emo_jojuqxD - MSN üzeri Mesaj gönder

her yerde aynı deıl ama
o bır ığne yerıne qore 5 ığne acısı yaratabbılır
Alt 02-20-2009, 04:02 PM
Owen Offline
Senior Member

olsn değer yinede

(Koçum bot gir araya gir )
Alt 02-20-2009, 04:07 PM
Owen Offline
Senior Member

Bu arada bişe daha dicem şmdi bnm Nipple ve Navel piercing var şuan 2sinide kendim deldim ama ne Kızardı ne şişti sanki 3 yıllık delikmiş gibi şuan :S normal bşemi bu :S
Alt 02-24-2009, 04:36 PM
deepNdarkness - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
deepNdarkness Offline
Member

owen bu tarz konulara kaçkez cvp verildi şöyle sölim hiç bir bilginiz olmadan delim işlemine kalkışmanız çok kötü ne bi insan anatomisi nede piercing delim hakında bi bilginiz var bunun sonuçları genelikle hep aynı oluyo iltahap agrı sızı yani sonuçta burda nekdar konuşsakta kimse sizi sizin kadar düşünmez ben sadece burdan bu tarz işlerin nekdar yanlış oldugunu sölerim bildigim kdar yardımcı olurum ne se iş işten geçmiş diim 1. normal piercinge bakımını yap ve orjinal titanyum piercing tak şimdiden geçmiş olsun......genede bi tattoo yada piercing stdyosuna git göster.............
Alt 02-27-2009, 12:48 PM
Owen Offline
Senior Member

Zahaha ben 2 göğsümüde deldim hemde kendim ve şuanda tamamen ii durumdalar uyuşturmadan deldim hemde valla şaka maka daha ii olamazdı yani kendim delmeme rağmen
Bu arada piercing studiosuna gittim piercing almak için. e malum bursa da da çok yer yok delen. kadın sordu nerde yaptın die dedim kendim yaptım
kadın göster bakayım bi dedi. gayet de iyi delmişim valla öle dedi
ii bi piercing ci üstelik kadın
Biokadin ve Thiocilline kullanıom günde 2 kez. ne acı ne sızı hiç bşe yok..
Sağı Vertical, Solu Horizontal deldim
Alt 09-02-2009, 10:48 AM
hnf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hnf Offline
Junior Member

iğne ile delmek tabancadan kat kat iyidir diye düşünüyorum.ben iğne ile deldirdm hiç acı hissetmedim korkudan olsa gerek
Alt 09-20-2009, 04:53 PM
metallica_ Offline
Junior Member

ya dudağımı kendim delsem sorun olur mu acaba
Alt 10-03-2009, 03:25 PM
Owen Offline
Senior Member

düzgün delip iyi bakarsan sorun olmaz.. ben kendim deldim hiç sorun yaşamadım şimdiye kadar.. dahada sorun olması imkansız ztn
Stretched ears (1/2" or 0000g or 12.710mm or whatever),
Religion free.

[SIGPIC][/SIGPIC]
Alt 10-26-2009, 02:18 PM
)V(!$r@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
)V(!$r@ Offline
Member

Talking :d :d :d :d

Alıntı:
Owen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
düzgün delip iyi bakarsan sorun olmaz.. ben kendim deldim hiç sorun yaşamadım şimdiye kadar.. dahada sorun olması imkansız ztn
sende her yerini delmişsin merak ettim nereni delmedin?
Alt 11-08-2009, 08:21 PM
bitterizm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bitterizm Offline
Junior Member

bnde dilimi deldirmek istiyorum ama okul olduğu için bu iş yarıyıl tatiline kaldı bnm sorunum şu ;
1- ben 94 'lüyüm ve 16 yaş sınırı var bnm bildiim kadarıyla. şubatta deldirirsem 16 olmama 1 ay kalıo. yok beklicelksin tam 16 ol derseniz yaz tatiline kalır. bi aydan bişey olur mu
2- ikinci ihtimale kalırsam veli izniyle olur diosunuz. ablam reşit onun izni geçerli mi yoksa illa anne baba olmak zorunda mı??
Alt 12-09-2009, 01:11 PM
Owen Offline
Senior Member

16 mı? 18 deilmiydi yaa??
yani şimdi 16 yaşına girince bişey deişmio ha 16 sın ha 15 yasal olarak bi deişiklik yok..
ama yaş sınırı 18 die biliom bn :S gerçi deldirdiin yere göre deişir bazı yerler 16 dio bazı yerelr 18.. 16 diolarsa ablanla gitmen yeterli olabilir belki.. 18 diolarsa daha çok küçüksün kabul etmeyebilirler..
küçüksün diom ama bnde daha yeni 17 oldm
Stretched ears (1/2" or 0000g or 12.710mm or whatever),
Religion free.

[SIGPIC][/SIGPIC]
Alt 12-02-2011, 04:33 PM
ilovelove Offline
Junior Member

ben 16 yasındayım dudagıma piercing yaptırmak ıstıyorum aılemın ıznı var ama bu haftasonu yurt dısında olucaklar acaba telefonla konusmanız yeterlı olurmu :/
Alt 12-03-2011, 10:39 AM
spider Offline
adminitrator

Alıntı:
ilovelove Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ben 16 yasındayım dudagıma piercing yaptırmak ıstıyorum aılemın ıznı var ama bu haftasonu yurt dısında olucaklar acaba telefonla konusmanız yeterlı olurmu :/
anne veya baban olması lazım yanında
Konu Kapatılmıştır

Seçenekler
Stil