#1  
Alt 05-08-2008, 01:46 PM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart piercing vucud takıları

PIERCING ( VÜCUT TAKILARI )

Ülkemizde dövmeyle aynı yerde anılır durumda bulunan piercing uygulaması aslında küpenin farklı yerlere uygulanması anlamını kazanmıştır. Özünde; bildiğimiz küpenin farklı varyasyonları dışında bir şey değildir. Ama artık biz bunları, kulak memesine ya da buruna takılan küpe, hızma ve vücudun değişik yerlerinde deriye takılan vücut süslerini, “vücut takıları” veya genel anlamıyla PIERCING olarak adlandırıyoruz.

Deri altına uygulanan her işlem gibi Piercing uygulaması da ciddi oranda hijyen, dikkat ve estetik bilgisi gerektirir. Deri üzerine işlem uygulandığından deri hakkında kesinlikle, minimum da olsa, anatomik bir bilginin olması zorunludur.

Kullanılacak malzeme, tartışmasız deri altına ve vücuda uyumlu olmak durumundadır. Herhangi bir metalin kullanılabilirliği sorun yaratabilir. Bu nedenle piercing uygulamasının ana malzemesi (ilk delim) cerrahi çelik, titanyum ya da platinyum türevleri olmalıdır. Uzakdoğu menşeli ne olduğu belirsiz, imitasyon takılar, gümüş ve hatta altın bile riskli malzemeler arasındadır. Kullanılacak materyallerin tümü tek kullanımlık olmalıdır. Piercing uygulaması yapabilmek için ortalama düzeyde bir anatomi bilgisi edinmek zorunludur.

Ortalama düzeyde ele aldığımızda, bir yetişkin bedeni toplam 1.80-2.20 m2 olarak değişir. Derinin ağırlığı, vücut ağırlığının % 20’si (15 ila 20 kg) dolayındadır. 1 cm2’lik deride milyonlarca hücre, sıcak, soğuk ve ağrıyı hisedebilecek binlerce sinir ucu vardır. Ortalama deri kalınlığı 0.5 ila 2.5 mm arasında değişmektedir. Deri, bazı yerlerde daha kalın bazı yerlerde daha incedir.
Deri Epidermis,- Dermis (kutis – korium) Hipodermis (Subkutis, subkutan tabaka, pannikülus)
olarak kabul edilen tabakalardan oluşur. Ve her tabaka kendi içinde değişik sayıda katmanlardan oluşmaktadır. Daha fazla detayı bilmek elbette gereklidir ama başka bir yazının konusu olacak kadar incelemeye değerdir. Bu yüzden derinin yapısını burada bırakalım.

Piercing, epidermis adı verilen tabakaya uygulanır. Delimle ilgili daha önce bir yazı yazılmış oluğundan bu konuyu geçip sağlık ve bakıma geçelim.

Piercing işlemi cerrahi bir işlem olduğundan bütün ameliyatlarda bulunan riski taşımaktadır. Bu nedenle aynı özen ve bakım gösterilmelidir. Cerrahi işlemlerin genel ve tam olarak iyileşme süreleri 6 ay ila bir yıldır. Ancak her cerrahi işlemin görünen kısa bir iyileşme süresi vardır. Derinin içinde bulundurduğu fonksiyonlarından reepitelizasyon, dermal tamir yaranın, tıbbi deyimle lezyonun bu fonksiyonlar tarafından en hızlı biçimde iyileştirilmesi söz konusudur. Bu durum piercing için 1 hafta ila 20 gündür. Ancak sözü edilen bu iyileşme yaranın tam anlamıyla kendini onarması değil, görünür yüzeydeki iyileşmedir.

Delim sonrası bakım çok önemlidir. Delim bölgesi üzerine yaklaşık bir hafta boyunca günde iki kez kremle bakım yapılmalı ve temiz tutulmalıdır. Piercing işleminin ardından aynı gün banyo yapılabilir, denize girilebilir (havuz sakıncalı olabilir). Hergün antibakteriyel sabunla bölge yıkanmalı. Piercing işlemi uygulanan bölge belli belirsiz şişer ve normale döndükçe, yapılan işlem nedeniyle iyileşme süresince deri, özsu diyebileceğimiz bir sıvı akıtacaktır. Bu irin ya da iltihap değildir. İltihap düşük bir olasılık olmakla birlikte ciddi bir ağrı da verir. Bu nedenle tedirgin olmak yersizdir.


Tedirginlik hissedildiğinde doktora değil de “piercer” ınıza (piercing uygulayıcısı) başvurmanız daha doğru olacaktır. Bu nedenle her zaman ulaşılabilir durumda olunmalıdır. Teknik, sağlık ve estetik bilgiyle donanmış “piercer”a yaptırılan piercingin, iyi bir bakım uygulandıktan sonra hiçbir tehlikesi yoktur. Kör olma, kaş düşmesi, felç tehlikesi, v.s gibi bilgiler eksik ve yanlış bilgilerdir.

Ülkemizde piercing henüz yeni yeni sektörel bir duruma ulaştığından, piercing ve dövmeyle ilgili yalan yanlış dogmalar oluşturulmuştur. Bu konularda uzmanlığa, deneyim ve tecrübeye ulaştıkça bu kulaktan duyma bilgiler de gereksiz endişeler yaratamayacaktır artık.

Vücudunuzu süslemenin keyfine ulaşmanın güzelliğiyle…

AYHAN VAROL  #2  
Alt 06-29-2009, 06:40 PM
Wookiey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Wookiey Offline
Senior Member
 
Üyelik tarihi: Aug 2008
Mesajlar: 231
Wookiey - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

güzel bir paylaşım
__________________
Neden Bana hep bunu soryorsun Ki?
Yaşıma Göre Davranmak istemiyorum!!!
Daha Yaşım KAçki x)

*ÇiLek aĞacı ÇaLan adaM!!!!!!!
o benim!.....
Konu Kapatılmıştır

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
WEZ Format. Şuan Saat: 02:45 AM.
Bu sistem vBulletin™ alt yapısına sahiptir, Version 3.8.7 kullanılmaktadır.
 Telif hakları, Jelsoft Enterprises Ltd'e aittir. ©2000 - 2018
vBulletin Support by Mesut DOĞAN Dövme Tattoo Dövme modelleri Tattoo

 


Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0