Geri git   Dream Tattoo Forum > Tattoo Forum > Genel Dövme Konuları

Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05-20-2008, 07:56 AM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator

spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart zero isimli üyemizin yazısını aynen aktarıyorum ve kendisine teşekkür ediyorum

Dövme Yaptıracaklar Mutlaka Bakmalısınız...
Merhaba arkadaşlar bu yazıyı okumaya başladıysanız sanırım ya merak ediyorsunuz yada kafanıza cidden dövme yaptırmayı koydunuz Lafı çok uzatmayı sevmem ama şimdiden uyarayım biraz uzun bir yazı olabilir hazırlıklı olun sıkılabilirsiniz, ancak kendi tecrübelerim ve deneyimlerim ile dövmeden bahsetmek istiyorum. Artılar,eksiler,sıkımla olur mu, vazgecmek isterseniz ne yapmaniz gerekir vs...

İlk önce sanırım merak ediyorsunuzdur sadece bir dövmem var benim 2006 yazında yaptırdım pek tabi " Dream Tattoo" 'da.. Öncelikle bu işi çok araştırmamıştım yani eskiden beri merakım vardı ancak enine boyuna hiç sorgulamadım. Fakat dream tatto hep dikkatimi çekmişti, mutlaka orada yaptırmak isteme sebeplerim vardı bunlar:

1- Hijyen: Bu konuyu kimse iplemesede inanın çok önemli, yaptırdıktan sonra aids oldummu, acaba hepatit kaptımmı, dövmem iltihaplanıp kan zehirlenmesi olurmuyum vb. sorularınızın ve bundan kaynaklı sorularınızın önüne geçmek istiyorsanız mutlaka bu konuya dikkat etmeli ve hijyenik olmayan bir ortamda dövme yaptırmamalısınız.

2- Kullanılan malzemeler: Bu konuda dikkat etmeniz gereken ikinci nokta, malzeme kalitesi, iğnenin tek kullanımlık olması, boyanın gerçekten doğal ve düzgün olması (bazı boyalar kansoreje maddeler içerir unutmayın) vb. şeyler önemli faktörler.
Küçük bir not: Ben dövme yaptırırken ufak bi sohbet imkanım oldu Güray abi ile sanırım yurtdışında abisi vardı veya bir tanıdığı malzemeler eskiden peri AB. standartlarına göre kullanılıyor çünkü direkt AB. ithalatı ve çoğu studyoya malzemede sağlıyorlar. Yaptırmaya gelmeden önce bu tip bir bilgim yoktu ancak öğrendikten sonra Dream 'de yaptırmamım ne kadar doğru bir karar olduğunu bir kere daha anladım.

3- Dövme makinası: Bu konuda yine önemli bir nokta, öğrendimki makina ne kadar kaliteli olursa acı hissi o kadar düşer, dövme temiz olur (net ve keskin bir görüntü sağlanır) ayrıca ciddi manada kusursuz bir dövmeye sahip olursunuz. Unutmayın yapan usta kadar makinada çok önemlidir. Kesinlikle abidik, gubidik el yapması makinalar ile dövme yaptırmayın sebebi, iğnenin gireceği mesafe tam ayarlanamayabilir, canınız çok yanabilir (her vuruş aynı orantıda olmazsa 1mm derinlik bile çok şey fark ettirir) en önemliside bence çok iyi bir ustanın elinde bile kullanılsa dövmenizin şekli azda olsa kötü durabilir.

4- İğne: Tek kullanımlık ve kaliteli olmasına özen gösterin, biz nereden anlarız kaliteyi diyişinizi duyar gibiyim bu sebeple bence dream tattoo dan şaşmayın...

5- Yaptıracağınız şekil: Dövmenizi çok sevseniz bile kesinlikle uzun düşünün ve öyle karar verin, onun artık size ait bir parça olacağını unutmayın. Herkes ilerde pişman olursun der. Unutmayin ki sizinle özdeşleşmiş bir şekliniz varsa onu yaşamınızın bir yerine koyuyorsanız siz yaşadığınız sürece o dövmeyi göstermekten asla çekinmezsiniz...

6- Yapılacak bölge ve ölçüler: Benim yaptığım tek hata bu oldu sağ kolumda benim dövmem 22-23 cm uzunlukta 6-7 cm genişlikte bir ejderha ve altında alevler var. Yaptırırken dövmemi yapan usta ve Güray abinin yönlendirmesi ile kolumun tam üstünden başlamıştık, omzumun 1cm kadar altından ama yaptırdıktan sonra içinizde onu afişe etme ve gösterme hissi uyanıyor. Pişman değilim ama şimdiki aklım olsa kesinlikle ya 3 cm daha uzun yaptırırdım yada 2 cm kadar altdan başlatırdım. Bu sebeple benim yaptığım hataları yapmak istemiyorsanız kolunuza yaptırıyorsanız kıyafetleriniz ile bi ölçüp biçin. İnanın yaptırdıktan sonra onu insanların görmesini çok istiyorsunuz. Ölçülere gelince bir dövme bence her ölçüde olmaz örnek olarak bir A harfini 50 cm yaptırmak bence kötü durur daha çok şekil vb. temalar büyük olduklarında çok iyi duruyorlar. Unutmamanız gereken bir diğer nokta ise evet istediğiniz boyda dövme yaptırabilirsiniz. Gittiğiniz stüdyo dream gibi kaliteli bir yerse şekli bozmadan büyütebilirler ve unutmayın herşey para değil. Eğer o büyüyen desen artık dövme yerine anlamsız birşey olursa sizi uyarır ve yakışanı yaptırmanızı sağlarlar.

7- Psikoloji: Kafanızda herşeyi netleyin ve yaptırmaya kesinlikle öyle karar verin aksi halde çok pişmanlık duyarsınız. Benim hikayem komik esasen Bir gün kadıköyde gezerken dream tattoya gittim içeri girdim ve dövme yaptırmak istiyorum dedim şekil varmı düşündüğünüz dediler o sırada bir bey amca (45 yaşlarında vardı) geçici bir dövme yaptırıyordu ejder şeklinde bende işte bu dedim ve boyutu söyledim, akabinde fiyat aldım ne zaman yaptırabilirim dedim. Güray abi bir sonraki gün için randevu verdi. Ben hemen istiyorum dedim bakıştılar yapacak arkadaşla 1 saat sonra için okleştik ve 1 saat sonra ani bir kararla yaptırdım... Hiç pişman olmadım bunun sadece bir sebebi vardı buda 14-15 yaşlarından beri ejderhayı çok severdim, güç ve sağlamlık demekti benim için bu yüzden sizle özdeşleşmiş birşey yaptırmalısınız.

8- Fiyat: Bu konu çok kafa kurcalar insanlar dövmeyi ucuz zannederler (esasen ucuzdur, ömür boyu bir kalacak size ait bir şekil alırsınız bunun bedeli olarak yüksek değildir..) ancak bazen fiyatlar ürkütücü olabilir. Şunu unutmayın 50 YTL ile 100 YTL arasında yarı yarıya fark varsa mutlaka ucuz yapanda bir problem olabilir. Eskiden ben araştırırken çok kötü ortamlarda piyasanın 3/1 fiyatına dövme yapan insanlar gördüm. Kesinlikle güvenip itimat etmeyin. Dövme yaptırmak riskli bir iştir ucuz olsun diye kendinzi asla tehlikeye atmayın ve kafanız bir ömür rahat gezin. Unutmayın fiyatta her zaman anlaşılabilir. Bir diğer nokta ise 1 cmlik birşey yaptıracak bile olsanız iğne tek kullanımlıktır bir kere onun bedelini ödersiniz bu sebeple 5cm ile 1 cm lik dövme arasında çok fiyat oynamaz. Ancak 5 cm ile 30 cm arasında oynar. Bunun sebebi malzeme vb. şeyler değil verilen emek ve el işçiliğidir ki onun bedeli parayla ölçülemez.

Benim aklıma gelen şeyler şimdilik bunlar ilerde gelirse tekrar ekmeler yapacağım.
Şimdi dövme yapımı akabinde başımıza geleceklere geçelim )

Kremin adını unuttum ) dövme sonrası kullanmamız gereki bişi plus tı ama hah bepantene plus )) bu krem öyle 20 30 ytl bir fiyatla satılmıyor dövme yaptırdıktan sonra çok önemli bir nokta bu kremin kullanılması sebebi acınızı alması veya farklı birşey değil. Bu kremi kullanma amacımız kabuk bağlayan dövmemizin kabuklarının kopmadan yumusak sekilde parcalanarak cikmasini saglamak, kremi surdukten sonra kesinlikle elinizle kabukları sökmek gibi bir hata yapmayın aksi halde dövme yeni olduğu için o kabuğu kaldırdığınız bölge kanamaya ve siz fark etmeseniz bile kabuğu kaldırdığınız (aslında kopardığınız ) bölgede renk kaybı meydana gelir ve rütüşa gerek olabilir. Krem ucuzdur bu sebeple yeteri kadar alın tek seferde ben kendi dövmem için 15 günde sanırım 4-5 tane kullandım, günde 3-4 kere sürüyordum özellikle akşam yatarken mutlaka sürün ve iyice yedirin. Unutmayın bu kremin amacını bir kere daha söylüyorum dövme kabuk bağlayacağı için krem yağlı olduğundan kabuğun kopması yerine yumusayarak doğal bir şekilde yok olmasını, derinin hızlı iyileşmesini ve aynı zamanda anti bakteriyel olduğu için iltihap kapma risklerini sıfıra indiriyor. Banyo konusuna gelince 10 gün kadar yapmamak gerekiyor bu sebeple dövme yaptıracağınız gün sağlam bir duş alın gerekirse hamama gidin iyi bi kese attırın ve bence 12-15 gün arası o bölgeye su ile temas olmasın. Asla unutmayın dövme yapıldıktan sonra kabuk bağladığında aslında şeklin bu kabulla çok ilgisi vardır, kabuk ne kadar doğal ve geç bir şekilde kendi kendine kalkarsa altındaki görüntü o kadar güzel olacaktır, kabuk dövme yapılan bölgenizden düşmediği sürece ona dışardan elle müdahale ederek o çok seveceğiniz dövmenizin şeklini azda olsa bozabilirsiniz, her yerden kabuk kalkmıştır ve küçükük bir alanda kalmıştır elle kopartıp kanatırsanız 1 ay sonra oraya bakın rengi diğer bölgelerden daha açık olacaktır. Çünkü kabuk kendi kendine atmadığı için siz altındaki daha olgunlaşmamış boyalı bölgeninde üst tabakasını koparmış oluyorsunuz.

En çok merak edilen konuyu kısa ve net geçeceğim: Dövme ve abdest... Bu insanın içindedir dinen haram, günah veya değil olayına girmeyeceğim bunu kendiniz araştırıp bulun. Benim bile bazen yok günah değik bazen çok günahkarım dediğim günlerim oluyor hala (üstünden 2 yıl geçmesine rağmen) ikilemlerime rağmen pişmanlığım yok, abdestimide alıyorum, yeri geliyor camiyede gidiyorum. Bu sorunu başka insanlar ile değil kafanızda çözün ve rahatlayın..

Dövme sildirmeye merak saldım şu aralar, inceliyorum çoğu yerde gerek krem, gerek lazer gerekse kazıma olsun.. İnceliyorum dövmenin silinmesi için bence tek bir sebep olur sevgilinizin adını yazdırırsınız eşiniz ilerde istemez lazer ile sildirmeyi deneyin. Onun dışında bu oyuncak değil arkadaşlar yaptırayım sonra silerim diye birşey yok %100 iyi sonuç alınmıyor çok inceledim araştırdım buna göre hareket edin. O sebeple şekilden bahsederken sizi anlatan birşeyi seçin dedim..

Dövme yaptırma ile ilgili söyleyeceğim son şey ise kesinlikle bağımlılık yapıyor...

Ve herkesin kafasındaki ortak soruya bir cevap:

Hayır, Dream Tattoo 'da çalışmıyor, para almadım ve akrabamda değiller Sadece onlarda yaptırmanızı tavsiye ediyorum çünkü ben orada yaptırdım ve pişman değilim, hijyenikler, ilgililer, iyi ustalara sahipler, malzemeleri çok kaliteli.. Bu işi yaptıracaksanız lütfen şu yukarda saydığım şeyleri dikkate alın ciddi söylüyorum bir ömür pişman olmazsınız...

Hatırlamazsın bile ama selamlar Güray Abi Belki yine karşılaşırız...
Alt 05-20-2008, 07:57 AM
spider Offline
adminitrator

Standart selam zero

ewet haklısın walla hatırlayamadım bir gün uğrasana stüdyoya kendini unutturma ve yazdıkların için çok saol
Alt 07-18-2008, 07:49 AM
BlueCode Offline
Junior Member

Alıntı:
spider Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

En çok merak edilen konuyu kısa ve net geçeceğim: Dövme ve abdest... Bu insanın içindedir dinen haram, günah veya değil olayına girmeyeceğim bunu kendiniz araştırıp bulun. Benim bile bazen yok günah değik bazen çok günahkarım dediğim günlerim oluyor hala (üstünden 2 yıl geçmesine rağmen) ikilemlerime rağmen pişmanlığım yok, abdestimide alıyorum, yeri geliyor camiyede gidiyorum. Bu sorunu başka insanlar ile değil kafanızda çözün ve rahatlayın..
Arkaşlar Aynen katılıyorum insanın düşünce tarzına bağlı orda burda yazılı bir kaynak yok dövmeyle o yapılmaz bu yapılmaz diye üstelik ibadetini insanlar için yapmıyorsunki onlarane kendin için yapıyorsun yani bence gerçekdende bi önemi yok
Alt 06-21-2009, 12:10 PM
Wookiey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Wookiey Offline
Senior Member

Wookiey - MSN üzeri Mesaj gönder

cok bilgilendirici bir yazıo galiba dövme icn uzak bir mesafe kat edecegm gibi gözüküyor..

*ÇiLek aĞacı ÇaLan adaM!!!!!!!
o benim!.....
Alt 03-07-2011, 12:50 PM
zebrates Offline
Junior Member

benim başka bi sorum olucak.askerlik konusunda giden, gitmeyen herkesten farklı şeyler duyuyorum.kimisi dövmem vardı rdm(rehabilitasyon danışma) yaptım diyor kimisi dövmem vardı ama hiçbişey demediler diyor...tek bi konuda anlaşan yok askere dövmeyle gidip gelmiş birisi bu konuda bilgi verebilir mi?
Alt 03-08-2011, 10:39 AM
tristan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
tristan Offline
Senior Member

tristan - MSN üzeri Mesaj gönder

acemi birliğinde 15 qün pdrm ye ayrıldım ama hapcıların kendini kesenlerin arasından çıkmak zor olmadı dövmelerin serseri işi anam bacım isyankar vs tarzı değilse sorun çıkmıyor askere qittiğimde 6 döwmem wardı 2 hafta çektim sıkıntısını.... pek 1 sorun olmuyor yani...
Alt 11-14-2011, 06:36 AM
spider Offline
adminitrator

........................
Alt 12-11-2011, 03:34 PM
loser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
loser Offline
Junior Member

Selamun Aleykum sevgili müminler. Sizlere başımdan geçen bir olayı nakletmek isterim. Sene; geçen sene, ben bi dövme yaptırdım.Nereden malum oldu anlamadım.Neyse efendim gel gelelim Allaha şükür bu günlere geldik fekat bu dövme zenaatı naçizane bende bir bağımlılık halini aldı. Efenim dövdüremeden duramıyorum. Gel gelelim bu aciz vicudumda boş yer kalmayıncaya kadar sürecek bu dövme sevdası.Lütfen bana yardımcı olunuz..Biçare bedenimin neresine ne dövme yakışır? Bu konuda bilgilerinize açım.Allah razı olsun efendim.Hayırlı akşamlar.
Alt 12-28-2011, 07:34 PM
batuhan Offline
Junior Member

benim iki elimin üstünde var askerde sorun olurmu
Alt 05-15-2013, 08:58 AM
spider Offline
adminitrator

...........................
Konu Kapatılmıştır

Seçenekler