Geri git   Dream Tattoo Forum > Tattoo Forum > Genel Dövme Konuları

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 01-25-2011, 10:43 AM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart dövmeler modelleri anlamı anlamları ne anlama gelir dövmesi ne demek anlamı nedir

TATTOO MODELLERİNİN ANLAMLARI

Eskiden beri bir şeyleri sembolize etmek için ( güç, gurur, dayanıklılık vs. gibi ) bu özellikleri taşıyan canlıların resimleri kullanılmış ve bu özellikler taklit edilmiştir. Genelde dövme yapımında resmedilen çoğu canlı figürlerinin ( özellikle hayvanlar ) iyi yanları anlam olarak temel alınmış ve yapılmıştır ve halen de yapılmaya devam etmektedir. Dövme olarak tercih edilen canlı ya da cansız varlıkların ne anlam taşıdığı hep bir tartışma konusu olmuştur fakat burada önemli olan şey sizin niyetinizdir ki siz bir dövme yaptırırken ona ne anlam yüklemek istiyorsanız dövmenizin anlamı odur. Yine de dünyanın geri kalan kısmında klasikleşmiş bazı desenler vardır ki anlamları artık benimsenmiş ve kabul edilmiştir. İşte bunlardan bazıları aşağıda kısa açıklamaları ile verilmiştir.

Kelebek Dövme Modelleri : Kişisel değişimin inanılmaz gücünü aktarmanın güzel bir yolu, bir dövme stili olarak kelebek oldukça popüler olmuştur. Kelebeğin enerjisi, denge dönüşüm ve zarafetle bağdaştırılır. Kelebek aşağı sırt bölgesi için güzel bir motif oluşturur.

Kartal Dövme Modelleri : Genelde motorcular, çevreciler, uç spor meraklıları arasında talep edilen bir dövme stilidir. Kartalın enerjisi güç, özgürlük ve aydınlanmayı anlatır.

Doğan Dövme Modelleri : Acımasız ve görkemli; doğanın korkunç çığlıkları ve güçlü pençeleri özellikle celtic ve amerikan yerli kabileleri arasında popüler bir dövme stili olmuştur. Doğan dürüstlük ve zekânın simgesidir.

Baykuş Dövme Modelleri : Meşhur ötüşü ve gece yaşayışıyla baykuş hem gençler hem de yaşlılar arasında popülerdir. Baykuş görüşün, bilgeliğin ve anlayışın simgesidir.

Kuzgun Dövme Modelleri : Poe taraftarları ve büyüye meraklı olanlar arasında yaygındır. Kuzgunun siyah tüyleri ve meşhur dik bakışı çok fazla dövme motifinde bulunur. Kuzgun bilinmeyene ve öbür dünyaya yolculuğu simgeler.

Ayı Dövme Modelleri : Onun alanını paylaşan diğer hayvanlardan daha üstün olan ayı; gücün, kendini korumanın ve bilgeliğin simgesidir.

Puma Dövme Modelleri : Dağ aslanı olarak ta bilinen bu ormanın yalnız bekçileri uzaklara ulaşan çığlıklarıyla avına korku salar. Puma liderliğin, sadakatin ve cesaretin simgesidir.

Geyik Dövme Modelleri : Sessiz ve oldukça saf olan bu güzel, zarif yaratıklar popüler bir yaban yaşam dövme motifidir. Geyik barışın, duyarlılığın ve kibarlığın simgesidir.

Tilki Dövme Modelleri : Kurnaz ve hızlı olan tilki birçok hayvan benzetme ve simgelendirmelerine konudur. Doğal olarak tilki, zeka, sağduyu ve kurnazlığın simgesidir.

Kurt Dövme Modelleri : Kurt genelde insana olan aşırı benzerlik ve çekiminden dolayı dövme motifleri arasında sık kullanılır. Bizim evcilleştirilmiş köpeğimizin gelişmiş hali olan kurt öğretme yeteneği, sadakat ve işbirliğini simgeler.

Kurbağa Dövme Modelleri : Her zıplayışta inanılmaz yol kat edebilen kurbağalar renkli ve oyuncu, şen dövme motiflerindendir. Kurbağa uzun yıllarca iyileştirme güçleriyle saygı duyulan, barışçıl değişim ve uyumluluğa saygıyı simgeler.

Somon ( Koi ) Dövme Modelleri : Her zaman akıntıya karşı direnen somon balığı azmin kararlılığın simgesidir. Aynısı hayvanın ısrarcı ve kararı totem doğası için de geçerlidir. Uzak doğuda akıntıya karşı yüzerek bahsi geçen efsanevi nehrin kaynağına ulaşan koi bir dragona dönüşerek manevi dünya ile maddi dünya arasında gidip geleceğine inanılır.

Kaplumbağa Dövme Modelleri: Dünyayı kabuğunun rahatlığıyla dolaşabilen kaplumbağayla su kuyusunu pınarı özdeşleştiren birçok insan vardır. Kaplumbağa korumanın, iyileştirmenin ve iç bilgeliğin simgesidir. Sabır bilgelik ve uysallığı simgeler.

Balina Dövme Modelleri : Denizin memelisi olan balina, insanlığı zekâsı ve sosyal doğasıyla büyülemiştir. Bir balina ruhu sizin koruyucunuz olduğunda bu uyumun, iletişimin ve zekânın alametidir. Balina dövmeleri genelde ayak bileğinde ve aşağı sırt bölgesinde yapılır.

Kedi Dövme Modelleri : Binlerce yıl önce ilk olarak mısırlılar tarafından evcilleştirilen kedi, dünyanın dört bir yanında birçok kadın ve erkeğin kalbinde ve evinde kendine yer açmıştır. Kedi özgürlük, çabuk iyileşme ve düşünce özgürlüğünün simgesidir.

Köpek Dövme Modelleri : Kalıcı yoldaş ve insanoğlunun en yakın arkadaşı olan köpek insanlara diğer hayvanların olmadığı bir biçimde bağlıdır. Doğasına uygun olarak, köpek sadakatin ve dostluğun simgesidir. Birçok insan dövme motifi olarak kendi aile köpeklerinin portresini vücutlarına işlemişlerdir.

At Dövme Modelleri : Çağlar boyunca kendini insanlığa adamayı seçmiş büyük gücün ve kuvveti simgeleyen atlar insanı büyülemiştir, atın totemi özgürlük, kuvvet ve harekettir.

Papağan Dövme Modelleri : Bu güzel, renkli kuşlar inanılmaz dövme motifi oluştururlar. Gri, yeşil, mavi, ya da kırmızı olan papağanların güzelliği ve mimik kabiliyeti onları bize sevdirdi. Koruyucu olarak papağan, bize iletişim, aydınlanma yükselme, güzellik ve komiklik sağlar.

Aslan Dövme Modelleri : Ormanın kralı aslan gurur, liderlik ve cesareti temsil eder.

Kertenkele Dövme Modelleri : Tehlikeden kaçmak için kuyruğunu bırakıp giden kertenkele totemi bize oluruna bırakma ve kendini koruma prensiplerini gösterir. Polenezyan kabilelerinde rastlanan gecko dövmesi kertenkele dövmeleri arasında en yaygın olanlarıdır.

Kaplan Dövme Modelleri : Büyük kedilerin içinde en büyüğü olan kaplan büyük gücün ve iktidarın simgesidir. Eğer kaplan son zamanlarda koruyucunuz olduysa yeni maceralara ve gücünüzün ve ihtirasınızın uyanışınıza hazır olun.

Jaguarlar, Panter Dövme Modelleri : gizlenmiş olmuş jaguarlar ve panterler gizlenme ustalarıdır. Bu yırtıcı ve öldürücü hayvanlar avlanırken gizlenme yeteneklerine güvenirler. Totem olarak jaguar oldukça gizemli ve çekici bir hayvandır.

Akrep Dövme Modelleri : Güçlü bedeni ve ölümcül iğnesiyle bilinen akrep gelecek tehlikeleri veya zor dönüşümleri haber verir.

Dragon Dövme Modelleri : Genelde dragon, uzun ömür, bilgelik, sonsuzluk ve dünyalar arasında dolaşabilmeyi simgeler. Dragonun iyileştirici güçleri vardır.

ÇİÇEKLER BİTKİLER

Nergis Dövme Modelleri : Umut, karşılıksız sevgi ve saygıyı simgeler.

Papatya Dövme Modelleri : papatyalar masumiyeti simgeler. Yinede bazı papatyaların kendi eşsiz anlamları vardır. Beyaz yabani papatya “düşüneceğim “ anlamındadır. Renkli papatyalar güzelliği simgeler. Michealmas papatyaları “elveda” demektir. Keltik efsanesine göre papatyalar doğarken ölen çocukların ruhundan çıkmıştır. Tanrı papatyaları dünyanın dört bir yanına yas tutan ebeveynleri neşelendirmek için serpiştirmiştir.

Hibiscus Dövme Modelleri : yani namı diğer amber çiçeği, zarif güzelliğin bir simgesidir. Önceleri güney Çin in ılık ikliminde yetişiyorduysa da, sonraları Pasifik okyanusunu aşmış, ve nihayetinde 1842 yılında Amerika birleşik devletlerine kadar ulaşmıştır.

Zambak Dövme Modelleri : Su zambağı: kalbin saflığı. Kurbağa zambağı: Kılık değiştirme, kaplan zambak: “Beni sevmeni istiyorum “ beyaz zambaklar: saflık ve sevimlilik. Ve sarızambaklar flörtü simgeler. Bir Çin atasözü der ki eğer cebinde sadece iki peni varsa biriyle ekmek diğeriyle zambak al.

Nilüfer ( lotus ) Dövme Modelleri : Amber çiçeği gibi evrensel olarak yabancılaşmış sevgi ve bu sevginin gerektirdiği boş arzuları sembolize eder. Nilüfer çiçeğinin vatanı mısır ve Hindistan’ da bulunur.

Gül Dövme Modelleri : Oldukça popüler bir dövme modeli olan gül farklı sebeplerden dolayı herkes için başka bir şeyi simgeler.

Günebakan Dövme Modelleri : Clytia'nın yunan mitolojisine göre güne bakan çiçeklerinin oldukça romantik bir hikâyesi vardır. Clytia güzel bir su perisidir ve güneş tanrısı olan apolloyu sever. Apolloyu görebilmek için 9 gün boyunca dimdik duru bir şekilde onu bekler, onun ilgisini çekmek için bekler durur ve apollonun ilgisini çekemediğinden sonunda güne bakan çiçeğine dönüşür.

Zambak Dövme Modelleri : genelde doğu bölgesinde ölümsüzlüğü ve sonsuz yaşamı simgeler.

DİNİ MOTİFLER

Haç İşareti Dövme Modelleri : farklı tasarım ve çeşitlilikte olan haçlar, Hıristiyanlar arasında oldukça popüler olan dövmelerdendir. Ayrıca Protestanlar haç işaretlerinin yanına dövme olarak kendi kiliselerinin amblem ve mührünü yaptırırlar.

Tavus Kuşu Dövme Modelleri : Hıristiyan tarihinin ilk zamanlarının sembolü olarak kullanılır. Tavus kuşu tüylerini her kabarttığında yeni tüyler eski tüylerinin güzelliğini bastırır.

Anka Kuşu ( feliks ) Dövme Modelleri : ölüp yeniden küllerinden doğan Anka kuşu yeniden diriliş anlamında Hıristiyanlarca kullanılan bir dövmedir.

Buğday başı Dövme Modelleri (genelde 3 tane): yaşam kaynağını ve ekmeğini simgeler.

Pelikan Dövme Modelleri : Bu su kuşu yavrularını beslemek için kendi göğsünden kan akıttığından ilk Hıristiyanlara vefa anlamında yapılan bir dövmedir.

Palmiye Yaprağı Dövme Modelleri : İsa’nın Kudüs e son gelişinde ona tapınmayı ve selamlamayı simgeleyen palmiye yaprağı manevi değerlerin simgesidir.

Çoban Dövme Modelleri : Genelde omzunda bir koyun taşırken çizilen çoban bizim manevi çobanımız olan İsa’nın şefkatini simgeler.

Yağmur Bulutları Dövme Modelleri : Halos diye de bilinen yağmur bulutları genelde İsa Meryem ve aziz motiflerine ek olarak kullanılır.

Gemi Dövme Modelleri : Zor ve kasırgalı denizlerde ilerleyen gemi motifi kiliselerin tüm tehlikeler rağmen ayakta kaldığını simgeler.

Lamba Dövme Modelleri : Genellikle cinlerle birlikte kullanılan lamba gaz lambası şeklindedir. Lamba genelde tanrı kelimesini simgeler.

Balık Dövme Modelleri : Yunan kelimesi olan ICTHUS yani balık İsa, tanrının oğlu, kurtarıcı anlamında olup, bir Hıristiyan kuma bir çubuk yardımıyla başlığın bir kısmını çizer diğer insanda inanan biriyse eğer gelir ve bu şekli tamamlar. Yani balık Hıristiyanlığın bir simgesidir.

Mum Dövme Modelleri : Dünyanın ışığı olan İsa’yı takip ettiğinin onun yolundan gittiğinin bir simgesidir.

Kuğu Dövme Modelleri : Vaftiz sırasında tanrının ruhunun İsa üzerine olmasını simgeleyen kuğu şimdi genellikle trinity’ nin kutsal ruhunu simgeler.

Celtik Dövme Modelleri : Eğer celtik dövme modeline uygun bir Hıristiyan dövmesi arıyorsanız iç içe geçişmiş 3 halka en uygunu olur. Bu aynı boyuttaki iç içe geçmiş üç halka eşitliği, bütünlüğü, birliği ve baba oğul kutsal ruh dediğimiz tanrısal üç varlığı simgeler.
__________________
Dream Tattoo & Piercing
sorularınız için
0216 347 59 53 -0532 417 17 89
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 11-23-2012, 02:07 PM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

A HARFİNDEKİLER


ARI

Arilar kisin olup bahar da yeniden geldikleri icin olumun ve
tekrar dogusun
simgesidirler.Ayni zamanda temizlik ve sosyal uyumu da ifade eder.
Hristiyanlarca umudun simgesidirler

AKREP

Güçlü bedeni ve ölümcül iğnesiyle bilinen akrep gelecek tehlikeleri veya zor dönüşümleri haber verir.

ATES VE ALEV

Ateş ve alev dövmede dönüşüm,yıkım,değişiklik,tutku,bilginin ışığı ve yol göstericisi,
yaptiran kişi icin bir uyari anlamina gelir.
Dini amaclarla da kullanilabilirler.
Ateşin yıkıcı ve yokedici gücünün hem korkutucu hem de saygi duyulan bir hali vardir.
Eger meşale ya da parildak gibi resmedildiyseler, umut isik ve bilginin sembolüdürler.
Hinduizm'de ise kutsal sayilan elementlerden biridir.


ANKA KUŞU (Phoenix)

Bu kuşu hepimiz çok iyi tanımakla birlikte çok azımız gerçekte yunanca da isminin palmiye ağacı olduğunu biliriz.
Efsaneye göre anka kusu 500 yıl yaşar ,yorulduğunda kendine özel bir yuva yapar ve kendiyle birlikte yuvayı ateşe verir.3 gün geçtikten sonra kendi küllerinden tekrar doğar,aynı zamanda çok guzel şarkı da söyler.
Çin mitolojisine göre fazilet ve erdemin sembolüdür ve ejder in ardından ikinci önemli seydir.
Anka kuşu genellikle kadınsı özellikliklerle anılır. Vücudunun her kısmının ayrı bir anlamı vardır.
Görev iyilik, kibarlik, güvenilirlik anka kuşunun ikincil özelliklerindendir. Alevler saflığı ve ateş aracılığı ile dönüşümü simgeler.

ANAHTAR VE KİLİT


Kalbin anahtari,cok ozel bir sevginin semboludur.Sadece bir tek ozel anahtarla acilabilecek olan kilit evliligin semboludur.anahtar deligi olan bir kalp ise
kalbe giden anahtara sahip olan kisiyi arayisin semboludur,
Anahtar ayni zamanda ac kapa ,yakala birak gibi hayatin durumunu belirtir.Teslim olma anlamina da gelir.
Eskiden anahtarlar tahtaymis ve cok cok buyukmus bir adam ancak tasirmis.Daha sonralari cin ve kuzey avrupa da metal anahtarlar kullanilmis ve
ozellikle kadinlar anahtar tasiyicisi olarak adlandirilmis.Bunlari tasimak onurlu bir statuyu gosteriyormus.
Modern cagda anahtar ve kilit daha cok dovmenin tasiyicisinin kendine has biri oldugunu sembolize eder.


ASLAN


Aslan hemen hemen butun kulturlerde yeri olan bir semboldur.Genellikle kraliyet ailesi ya da asaletle iliskilendirilir.Bir cok kulturde hayvanlarin krali olarak gecer.Hristiyanlikta isa da aslan olarak temsil edilir.
Tastan aslanlar bir cok ulkenin tarihi eserleri arasinda bulunur.Afrika kulturunde aslani tek elle oldurmek avcinin yigitligini gosterir.dovme dizaynlarinda aslan,ilahi ve gunese ait bir guctur.ayni zamanda asalet,zafer,gurur guc ve cesaretinde semboludur.ve bu dovmeyi tasiyanin karakteri ile iliskilendirilir.AT

Atlar tarihte tüm kültürlerce en saygı duyulan hayvanlarından biridir.
Atların sahibi ile arasinda karşılıklı güven ve saygıya dayalı özel bir bağı bulunmaktadır..
Genel olarak dövmede ise özgür bir ruhun ve sezgisel zekanin sembolüdürler.AT NALI

Dünyadaki en yaygin şans sembolu at nalidir. Eski cağlarda bir tılsım gibi kötü ruhlardan korunma amacıyla tasınırmış.Hala günümüzde de şans getirme özelliğine inanilir.Ayni zamanda verimliliğin de sembolüdürler.

AY


Ay cennetin simgesidir.Ay bireyselliğin sembolüdür.özellikle içimizdeki çoçuğu temsil ettiği gibi şu anda kim olduğumuzdan çok geçmişte de nasıl bir birey olduğumuzla ilgilidir.Bir çok kültürde geçmiste aya tapılırmış
Diğer taraftan dolunayın romantizmle ve aşkla ilgili de cağrışımları vardir. Birini dolunayda öpmenin o ilişkinin geleceğiyle ilgili şans getireceğine inanilir.
Ayni zamanda ayın, ışığı yansıtması özelliği; kadının da sevgiyi yansıtışı ve ilgi gösterisi ile iilişkilendirerek ay ve kadının birbirine benzediği de düşünülür..AYI

Onun alanını paylaşan diğer hayvanlardan daha üstün olan ayı; gücün, kendini korumanın ve bilgeliğin simgesidir.

AMBER ÇİÇEĞİ

amber çiçeği, zarif güzelliğin bir simgesidir. Önceleri güney Çin in ılık ikliminde yetişiyorduysa da,sonraları Pasifik okyanusunu aşmış,ve nihayetinde 1842 yılında Amerika birleşik devletlerine kadar ulaşmıştır

AZRAİL (Ölüm Meleği)

Bu desen ölümün ve hayatın geçici oluşunun sembolüdür.Genellikle seytanla ilişkilendirilmesie rağmen, gerçek bu değildir.Kişinin öldükten sonra cennete ya da cehenneme gitmesi azraile değil,nasil yaşadiğina baglidir.
Bu dövme korkaklar ve cesaretsizler icin degildir.
__________________
Dream Tattoo & Piercing
sorularınız için
0216 347 59 53 -0532 417 17 89
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 11-23-2012, 02:08 PM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

B HARFİNDEKİLER


BALIK

Eski çağlarda balık, bir çok kültürde kadını ve kadının üreme organını ve doğumu simgeliyormuş.


Her zaman akıntıya karşı direnen somon balığı (koi) azmin kararlılığın simgesidir.Aynısı hayvanın ısrarcı ve kararı totem doğası için de geçerlidir. Uzakdoğuda akıntıya karşı yüzerek bahsi geçen efsanevi nehirin kaynağına ulaşan koi bir dragona dönüşerek manevi dünya ile maddi dünya arasında gidip geleceğine inanılır.

Bazi efsanelerde ise somon balığının (KOİ) bilginin fındığını yuttuktan sonra,bilgeliğin sembolu olduguna inanılmaktadır.

Bati kültürlerinde köpek baliği vahşiliğinden ötürü negatif yanlariyla yansitilir.Hirs,tehlike ve aldatmasiyla anilir.

Tatli su baliklari ise daha cok asya kültüründe eve zenginlik ve bereket getirmesi yönüyle yer alir.

Dini olarak ise, yunan kelimesi olan ICTHUS yani balık İsa, tanrının oğlu, kurtarıcıanlamında olup, bir Hıristiyan kuma bir çubuk yardımıyla başlığın birkısmını çizer diğer insanda inanan biriyse eğer gelir ve bu şeklitamamlar. Yani balık Hıristiyanlığın bir simgesidir.


BALİNA

Denizin memelisi olan balina, insanlığı zekası ve sosyal doğasıyla büyülemiştir. Bir balina ruhu sizin koruyucunuz olduğunda bu uyumun, iletişimin ve zekanın alametidir. Balina dövmeleri genelde ayakbileğinde ve aşağı sırt bölgesinde yapılır.BAYKUŞ

Meşhur ötüşü ve gece yaşayışıyla baykuş hem gençler hem de yaşlılararasında popülerdir. Baykuş görüşün, bilgeliğin ve anlayışınsimgesidir.


BAMBU

Bambu,vücudunun büyük bir kısmını kaplamak isteyenlerin favorisi olan bir dovme motifidir.
Içinde kaplanlar ve dragonlar bulunan sahnelerde de, duman ates bulutlar gibi elementlerle kullanildiginda bambu, populer bir arka plandir . Bambu dovmeye otantik asya hissisini verir.Uzun yapraklari ve bolmeli gövdesi tüm dünyada ilk bakista taninabilir.

Motif olarak Bambu,güç,denge ve dayanikliligi hatta daha da onemlisi uzun ve renkli bir hayati temsil eder.
Dunyada bir cok yerde bambu hayatın döngüsü,ölüm ve tekrar doğma ile de ilişkilendirilir.

BARKODLAR

Barkod mal girdi çıktısını ve fiyatlamayı kontrol etmeye yarayan bir
sistemdir.Dovme olarak barkod kullanma bir ironiyi ifade eder.
Eger toplum olarak dikkatli olmazsak,kendimizin de
bir ürün haline dönüşeceğinin bir çesit uyarisidir.Ayni zamanda bu para odakli sisteme karsi duruş ve bireysel olarak özgünlüğün ve farklılığın temsilidir.


BUDDHA

Buddha figürü, Nirvanada olmakla ilişkilendirilir ki bu da kişinin açlık, öfke, kıskançlık , pişmanlık, kibir gibi duygularından sıyrılıp,kendi içinde huzuru bulmasi olarak tanımlanabilir.
Gerçek anlami ile Buddha uyandırılmış ya da farkındalığa geçmis olarak tanımlanır.


BUĞDAY BAŞI

Dövmede kullanımında yaşam kaynağını ve ekmeğini simgeler.

BÜLBÜL

Bir Amerikan efsanesine göre,bülbül pantolonunu bir sürü çekirdek ile doldurmuş ve güneşin ardinda ne var görmek icin yola koyulmuş. Günde sadece 1 cekirdek yemesine rağmen tabi ki yine de gidasi yetersiz gelmiş ve bir şey göremeden geri dönmek zorunda kalmıştır.
Bazi kültürlerde doga ustu gucleri olduguna inanilmis.

Günümüzde ise daha cok AŞK ile bağdaştırılır.
Ölü bülbüll bir keseye konup boyunda tasınarak karşı cinsin ilgisini çekeceğini sanırlarmış.
__________________
Dream Tattoo & Piercing
sorularınız için
0216 347 59 53 -0532 417 17 89
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 11-23-2012, 02:09 PM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

C - Ç HARFİNDEKİLERCİNLER - CİN

Bir Alman efsanesinden türemişlerdir.Genellikle yaramazlik peşinde oldukları halde diger yaratiklar gibi karanlik tarafa ait olduklari pek düşünülmez. Günümüzde de özellikle cocuklar arasinda hala çok inanani vardir.
İngiltere de resimleri çekilip,daha sonra da bunların yapma olduğu açıklandığında bile bir sürü insan yine de varlıklarını inkar etmeye yanaşmamıştır.

(Gökkuşağının sonundaki altınları çalmasıyla bilinen İrlanda Cini "Leprechaun" için L harfine bakınız)

ÇİÇEKLER

Çiçek figurlerinin sadece sevimli bir kiz dovmesi olmaktan cok daha derin bir anlamlari vardir. Örneğin şekline göre gonca biçiminde bir çiçek kadının ve doğurganlığının sembolüdür.
Günümüzde bile gercek anlamlari tam olarak bilinmemekle birlikte,
sanattan,kız isimlerine,ev yapimi ilaçlardan ölülerimizi son yolculuğa ugurlarken bile hayatin her alaninda yer alirlar.

Çiçek türlerini; isimlerinin baş harfinde arayabilirsiniz.

ÇIPA - ÇAPA

Bu motif genellikle deniz ya da denizcilikle ilgisi olanlar tarafından kullanılır.
Yanında başka desenlerle birlikte de kullanilabilir.Örnegin çıpa ve ordu amblemi ya da deniz kizlari gibi.
Çapalar,dövmede emniyeti ifade eder, umut ve insanların çoğu için kurtuluşu...
ve delirmişcesine dönüp duran dünyanın içinde insanların ihtiyaç duydukları kararlılığın simgesi olarak sembolize edilir.

CELTİC HAÇI

Irlandali ,iskoc ya da gallerliler icin bu hacin daha cok etnik tarihlerine dair bir anlami vardir.

ÇİTA

Hayvan olarak çitalar çabukluğu, önseziyi ve odaklanmayı temsil eder.
Bir afrika efsanesine gore siyah noktalar gözyaşı lekeleri olarak adlandırılır. Efsaneye göre bir avcı anne çitanin yavrularını kaçırır.
Bunun üzerine çita avini birakip yavrularini aramaya başlar.Bu arada avcı onun avını da çalar.
Anne çitanin gözlerinden akan yaşlar vücuduna düşmeye başlar.En sonunda yavrularını bulur ve avcı cezalandırılır.
Bu gözyaşi lekeleri de çitanin onur ve gururu olarak vucudunda kalir.


ÇINGIRAKLI YILAN

Yerli amerikan kültürüne göre çıngıraklı yılan, üreme ve iktidarin sembolüdür.Şimsek hızıyla ısırmasıyla, yağmur,dünyaya düşüş ve hayata giriş ile ilişkilendirilmiştir.
Yaratılışın erkek kısmının sembolüdür.Aynı zamanda ölüm ve dönüşümün de sembolüdür.İnsanlari bu dünyanın köşesine itip öbür dünyaya götürendir. Bazı vakalarda bu yılan tarafından sokulan kişi ölmez ve hayata geri döner.Çünkü bezen çıngırağını sadece uyarı olarak kullanır.
__________________
Dream Tattoo & Piercing
sorularınız için
0216 347 59 53 -0532 417 17 89
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 11-23-2012, 02:09 PM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

D HARFİNDEKİLER


DENİZ KIZI

Popüler denizle ilgili dizaynlardan biridir.Denizciler genellikle denizde aylar boyu kaldiktan ya da bolca rom tukettikten sonra deniz kiz gördüklerini iddia etmeye başlarlar.Genellikle bir taşın üzerine oturmuş aynaya bakarak saçlarını tararken resmedilir.

Deniz kızlarının uzun, akan su gibi saçları, kadınların bereketli sevgisinin sembolüdür.Tarağın ise kadının genital organı ile bir alakası vardır.


DİKENLİ GÜL

Gülün etrafındaki koruma olan dikenler,güzel olan hiçbir şeyin bedelsiz olmayacağının sembolüdür.Aşk risksiz elde edilemez.


DÖRT YAPRAKLI YONCA

Dövme deseni olarak, İrlanda nin kelt kültürüyle ve hristiyanlikla bircok baglantisi vardir.

4 yaprakli yoncanin ugurlu sayilmasinin nedeni cok nadir bulunusudur.10000 de 1 kadar.

Efsaneye göre Adem ve Havva cennetten kovulduklarında havva dört yapraklı bir yonca taşıyordu.
ve 4 şeyi sembolize ediyordu.
umut,inanc,sevgi,sans..

dovme olarak en cok sansi sembol ederler.

DOĞAN

Acımasız ve görkemli; doğanın korkunç çığlıkları ve güçlü pençeleriözellikle celtic ve amerikan yerli kabileleri arasında popüler birdövme stili olmuştur.doğan dürüstlük ve zekanın simgesidir.


DUDAK

Dudaklar seksuellik ve şehvetin sembolü olarak kullanılırlar.
__________________
Dream Tattoo & Piercing
sorularınız için
0216 347 59 53 -0532 417 17 89
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 11-23-2012, 02:10 PM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

E HARFİNDEKİLER


ELMA

Elma deseni; aşk, doğurganlık, nefsine düşkünlük, seks, kışkırtma ve günahi simgeler.
Dövme deseni olarak bakıldığında gösterip de vermeyen tarz bir ısırık, biraz günah biraz da şehveti temsil eder.


EJDER - EJDERHA

Hem kadın hem erkekler arasında klasiktir.Uzakdoğudan etkilenmedir.Cok türlü çeşitleri ve renkleri vardir.Ejderhanin 4 elementi de ifade ettiği düşünülür.Çinde ejderha burcu doğanlarin lider kişilikli olacağına inanılır.

Dövme deseni olarak asaleti, sihri, değişim ve dönüşüm gücünü, azmi, sadakati, gücü,sıradanlığı aşabilme gücünü, cesareti ve onuru simgeler.


ERKEĞİN ÇÖKÜŞÜ ( MAN'S RUİN)

Aslında bu kötü bir kadınla ilgilidir.Şişeler ve kadehlerle çevrilmiş bir kadın,zar ya da oyun kartlari da olabilir.Kadın acımasız olarak belirtilmiştir.
Genellikle erkeğin kaybı sayılan, talihsizlik,alkol,uyusturucu,kumar,sadık olmayan bir kadın anlamıyla erkeğin hayattaki duruşunu ve gücünü sarsacak şeyler olarak uyarıcı olarak sembolize edilmişlerdir.
__________________
Dream Tattoo & Piercing
sorularınız için
0216 347 59 53 -0532 417 17 89
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Alt 11-23-2012, 02:10 PM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

F HARFİNDEKİLER


FARE -SIÇAN

Çin takvimine göre bu fare ayında doğanlar kendilerini güç ve para yönünden şanslı sayarlar.
Çin mitolojisinde fareyi insanlığa pirinç hediyesini getiren olarak anarlar.
Fare kisiligine sahip olan eğlendirici,akıllı, iş hayatında çok başarılı olacaklarına inanılan kişilerdir
Fareler antakrtika hariç dünyadaki her iklime ayak uydurabilirler.
İnsanların tıpla ilgili araştırmalarında en önemli deney malzemesidir.


FİL

Fil sürüleri her zaman dişi fil tarafindan yönlendirilirler ve çok uzun yaşarlar. Kuraklık zamanlarında filler her zaman en güvenilir kaynağın hangisi olduğunu bulurlar. Filin hiç bir zaman neyin nereden geldiğini unutmadiği efsanesi de buna dayanmaktadır.
Filler bir sorun olduğunda diğerinin yanına yardıma gelirler ve ölüm olduğunda bile bir süre yanından ayrılmazlar.

Bunlardan yola çıkarak fillerin bilgelik, sadakat, guc, vefa ve uzun ömürlü olmanın sembolü olduğunu soyleyebiliriz.


FOO DOG (Aslan köpek - Çin efsanesi)

2000 yıl önce budist tapınaklarını koruyan yaratıklara denirmiş.köpek ve aslan karışımı birşey.
Aynı zamanda imparatorların kapılarının da bekçisiydiler.

Dövme olarak tercih edilmesi, güç, otorite, asil karakter, onur, adalet ve koruma anlamını taşır.
Bunu yapan kişinin korunmaya ihtiyaci olan ve hakedenlerin gardiyanı olacaği anlamina gelir.
__________________
Dream Tattoo & Piercing
sorularınız için
0216 347 59 53 -0532 417 17 89
Alıntı ile Cevapla
  #8  
Alt 11-23-2012, 02:11 PM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

G HARFİNDEKİLERGİTAR

Genellikle müzisyenlerin tercih ettiği bir semboldür.Bir muzisyenin hayati asla kolay olmaz , bu desen, müzik aşkı, özgürlük , romantizm ve açık bir yolun sembolüdür.


GEYŞA

Japoncada GEYSA ; sanatin insani anlamina gelir.Batılılara gore mistik olmanin ve kışkırtmanın sembolüdür. Beyaz maskesi duygulari saklar, kimonolari parlak kırmızı renklidir ve üreme ile iliskilendirilir.

Hem kadin hem erkeklerce tercih edilen bir figurdur.
Bir dövme deseni olarak,kadın cazibesinin,gücünün ve gizeminin sembolüdür.sanki nadide bir orkide gibi , geysa ulaşılır olmaktan uzak bir guzelliği temsil eder.


GEYiK

Disney in bambi filmi bize geyikler hakkında en iyiyi bilgiyi verir.Kibarlığı, sanata yakınlığı,..
Ağzında samanlarıyla bir geyik, aşk hastalığının ya da kaybedilmiş bir aşkın sembolüdür.
Yılanı tekmeleyen bir geyik her türlü kışkırtmaya karşı koyabilecek gücü simgeler.
Yunan mitolojisinde 5 boynuzlu geyik kişinin yakın cevresindekileri temsil ederdi.
Çinde ,mutluluk ve iyi şans olduguna inanilir.
Hristiyanlıkta ise adanmışlığı temsil eder.


GANESHA

Hindistan ın en meşhur insan vücutlu, fil başlı figurüdür.
Başarının tanrısı, maddi manevi güçlüklerin yok edicisi, Ganesha herkesin tanrısıdır.
Resmi en fakir evlerden en zengin yerlere kadar her yerde gorülür.
Bir projenizin baslangıcında güç vermesi icin bir dövmeye mi ihtiyaciniz var aradiginiz dizayn budur.
Ayni zamanda ögrencilerin sınav zamanlarından önce başvurdukları bir yerdir.
Yılan ganeshanin tasvirinde belirgin bir sekilde yer alir.Yılan bütün ilkel dürtülerimizin sembolü olarak yer alır.
Ganesha,solar plexus chakrasiyla iliskilidir. ve içimizdeki çocuksu neşeyi ve saflığı simgeler.

Ganesha sadece güçlükleri ortadan kaldırmaz,aynı zamanda onların tehlikeli olduğunu vurgulamak amacıyla yaratır da.

GECKO(BİR ÇEŞİT KERTENKELE)

Doğa üstü güçleri olduğuna inanılan bir cesit kertenkeledir.
Söylentilere göre eğer yesil bir geko size gülerse, bu çok kötü bir lanet hastalık ve kötü talih in habercisidir.

Bu kertenkelenin tehlikeden kaçarken kuyruğunu bırakıp kaçması bize zamanı geldiğinde birseyleri oluruna bırakmayı ve kendini korumayı sembolize eder.

GÜL

Aşkın ve saflığın sembolüdür.Tek bir gülün anlami seni seviyorum demektir.
Dikensiz bir gul ise ilk gorüşte aşkı simgeler.
Dikenli gülün etrafindaki koruma amacıyla olan dikenler,güzel olan hiçbirşeyin bedelsiz olmayacağının sembolüdür.Ask risksiz elde edilemez.
Bir iran efsanesine göre bülbül beyaz güle aşıktır ve onun aşkıyla kendi kalbini gülün dikenine batırır ve gül onun kanıyla kırmızıya döner.

Oldukça popüler bir dövme modeli olan gül farklı sebeplerden dolayı herkes için başka bir şeyi simgeler. Yinede dövmelerin çok az geleneksel anlamları olması onları Clytia nın yunan mitine göre güne bakan çiçeklerinin oldukça romantikbir hikayesi vardır. Clytia güzel bir su perisidir ve güneş tanrısı olan apolloya aşık olur. Apolloyu görebilmek için 9 gün boyunca dimdik duracak bir şekilde onu bekler, onun ilgisini çekmek için bekler ama apollonun ilgisini çekemediğinden sonunda güne bakan çiçeğine dönüşür.
__________________
Dream Tattoo & Piercing
sorularınız için
0216 347 59 53 -0532 417 17 89
Alıntı ile Cevapla
  #9  
Alt 11-23-2012, 02:11 PM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

H HARFİNDEKİLER


HARP

Harp genelde İrlanda ve İrlandali olan herşey ile ilişkilendirilir.
Irlanda mitolijisinin en büyük tanrisi Dagda; yanında her zaman bir harp taşırmış.Muziği ve şiiri temsil edermiş.
Dagda harp ı çaldığnda, mevsimler doğru sırasiyla gidermis.Efsaneye göre Dagda'nin harpçısı düşman tarafindan kaçırılmış ve harp susmuş, duvarda asılı tozlanmaya bırakılmış.Dagda çağırdığında, harp tekrar ellerine dönmüş ve gelirken de yolda 9 düşmanı öldürmüş.


HOROZ

Doğan güneşin ilk habercisi olan horoz,güneşin yeniliğin ve değisimin semboludur.
Ayni zamanda erkeklerin de simgesi olmustur.
Çin takvimine gore bu ayda doganlar caliskanliklari ile taninir. Renklerindeki kontrasttan dolayi sanatcilarin cok sevdigi ve kullandigi figurlerdendir


HOROS UN GÖZÜ

Misir mitolojisinde sahin tanrinin gozudur.
Çok önemli bir gücün sembolüdür.
Eskiler bu sembolün yokedilemez olmayı , ve yeniden dogusa yol gosterici olduguna inanirlardi.
Tutankomun un mezarinda da bu sembol bulunmustur.


HANNYA MASKI

Japon tiyatrosunun en bilinen seytan maskelerindendir.Iki keskin boynuzu ve pirtlak gozleri vardir.
Agiz kisminda buyuk bir bosluk ve vahsi bir hayvani andiran disleri vardir.Ilk olarak 14.yüzyilda ortaya çıkmıştır.
Bu maske,aşkın ihanetine ugramış, nefret kıskançlık ve öfke ile dolu
bir kadını temsil eder.Öyle seytansi bir hale gelmiştir ki çok çok az kadınsı ozellik barındırır.
O yüzyılda butun karekterler ,kadinlar bile erkekler tarafindan oynanmaktaydi. Renkleri sosyal statuyu gosterir.Ornegin,acik tonlar aristokrat bir aileden geldigini,yarisi kirmizi ise dusuk tabakadan oldugunu
tamamen kirmizi ise gercek seytan oldugunu, daha koyu tonlar karakterdeki karisliklari ve duygu yogunlugunu gosterir.

Bir baska efsaneye gore,Cok guzel bir kadin bir rahibe asik olur.Bir versiyona gore direk olarak reddedilirken,digerine gore once karsilik gormus sonra yeminli oldugu icin ona dokunamamistir.Onun bu
aşırı arzusu ve caresizligi, onun aşkını öfkeye döndürmüştür.
Japonya da iyi şans getirip şeytanlari evden kovduğuna inanılırmış..

HANUMAN MAYMUN TANRISI

Yüzü ve kuyrugu maymundan,beyaz tüylerle çevrili gövdesi insandan bir Hint tanrisidir.
Adanmişlığın semboludur. Zekasi ile dünyadaki hicbirseyi çözümsüz görmez.
Bir sembol olarak alındığında,insanin icindeki gücü iyiliğe kullanmayi temsil eder.
Tayland da iyi ve güçlü oldugu kadar,kısmen zararlı da sayilir.
Etkilerinin kontrol etmekte güçlük cıkarabilecegi düşüülür.
Hindistandaki bazi kabileler Hanuman in kendisinin de her seferinde yerindençıktığındaki acıyı hafifletmek icin bir omzundan dövmeli olduguna inanir.

HİLAL AY

Türkler müslümanlığa geçip de bayraklarina bu sembolleri koymadan cok cok yillar once bu onlarin şaman inançlarının sembolüydü.T

Bati kültüründe ay kadının cinsiyeti, modlari, gelgitleri , gizemi ve gücüyle benzetilir.
Hilal, cenneti ,ruhaniligi ve kadınsılığı çagrıştırdığından çok güçlü bir dövme motifidir.
Oborjinler ayın kadınları hamile biraktığına inanir; hint kültüründe yansımayi temsil eder.
Güçüş rengi ay gizem ve romantizmin sembolüdür.
__________________
Dream Tattoo & Piercing
sorularınız için
0216 347 59 53 -0532 417 17 89
Alıntı ile Cevapla
  #10  
Alt 11-23-2012, 02:12 PM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

J HARFİNDEKİLER

JAGUAR

Jaguar , Amerika 'daki aslan ,kaplan ve leopardan da daha tehlikeli ve vahsi oldugu bilinen bir hayvandir.Guney amerika mitolojisinde asaletin ve aristokrasinin simgesi olarak yer almistir.Genellikle bilince bilinçüstü dünyayı birleştirebilen, Şamanlarin sembolu olarak kullanilmistir.
Çoğunluk tarafindan istediginde şeklini değistirebildigine inanilirdi.
Ayni zamanda yeraltı dunyasının da tanrısı sayılırdı.


JİLET

Jilet çok keskin bir şey olup bir şeyleri kesmekte kullanılır.Ilk akla gelen intiharlarda kullanılışıdır.
Bir dizayn olarak bakıldığında,risk almak,kanunlara aykırı yaşamak,ve uyuşturucu kullanımı ile ilgilidir.
Ayni zamanda depresyonda olmak, bir bagimlılıkla mücadele etmek ve kendine zarar vermenin de sembolüdür.
Uyuşturucularin kullanışı ve kesilişi sırasında da jilet kullanılır.
JOLLY ROGER (KORSAN BAYRAĞI)

Kökleri Deniz ve denizciliğe dayanır.Orijinalinde Fransız korsanlar kırmızı bayrak çekerlermis ve "malınızı verirseniz sorun yok, aksi halde öldürürüz" anlamına gelirmiş.Bu bayrağı görenler yükü hemen teslim edip canlarini kurtarırlarmış.
18 yuzyılda Amerikalı korsanlar kurukafa (jolly roger)bayrağı asmaya baslamışlar.ki bu da "vazgeç ya da öl" anlamina geliyormus.
sonraları bu korsanlar cok azıtmış ve gelene geçene saldırmaya baslamışlar ve de başlarına ödüller konmaya başlamış.
Bazıları o kadar iyiymiş ki asla yakalanamıyorlarmış.Bu sebeple bu işten vazgeçenlere af çıkarılmış.
Jolly roger da otoritenin önünde gerçek bir özgürlük anlamına gelmeye baslamış.Cok sonralari 1.ve 2. Dünya savaşı sırasında ingiliz denizaltılarında kazandikları anlamına gelerek kullanılmış.
Amerikada ise 2.dunya savaşında havacılıkta kullanılmış.


JAPON DÖVMELERİ

Vahsi ejderhalardan narin ciceklere ya da buyuk sahne anlatan dovmelere kadar cok cesitleri vardir.Herkese hitap eden japon stili dovme bulunabilir.
Vucudun cesitli yerlerinde tek ya da bolgesel desenler olabildigi gibi vucudun tamamini kaplayan kimono gibi bir dizayn da olabilir.Eski zamanlarda japonlar bunu gercek sanatcilara cizdirip icini de dovmecilere doldurturlarmis.3.yy da bile bazi cin kaynaklari japonlarin yuzlerini ve vucutlarini dovmelerle susledigini anlatirmis.yuzyillar sonra dovme bir tabu haline gelmis ve sadece suclularin yaptirdigi bir sey olarak anilmis.daha sonralari cezalandirma amaciyla kullanilmis.En sonunda tekrar gunumuzdeki modern dekoratif amacina burunmus. Ozellikle itfaiyeciler arasinda cok gozdeymis,dovmelerini genellikle su ogelerinden secen itfaiyeciler bunu alevlerden korunma amaciyla tilsim olarak yaptirirlarmis.Japonyada dovmeciler cok ustun bir usta sayilirlarmis ve ogrenmek icin gercek bir ustat yaninda 5 yil ciraklik yapmalari gerekirmis.Gercek ustat olmayan sanatcilarin yaptiklari sahnelerde ozensizlikleri ve cehaletleri mevsimsel farklilarda ortaya cikiyormus mesela kiraz cicegi ile yilanin ayni agacta bulunmasi gibi.Cunku kirazin actigi mevsimde yilanlar kis uykusunda oluyormus.Geleneksel japon dovme sahnelerinde yaygin ogeler bir arada kullanilabilir.Ornegin ejderha ve anka kusu,aslan ve seytanlar gibi..Dovme ustasi Kazuo Oguriye gore dovme sadece bir resim degildir.iyi bir dovme ayri ayri parcalardan cok otedir.Dizaynin koyu sinirlari belirgin ve uzaktan gorulebilir olmasi gerekir.Gereginden fazla detay grafik goruntuyu sarsar.
__________________
Dream Tattoo & Piercing
sorularınız için
0216 347 59 53 -0532 417 17 89
Alıntı ile Cevapla
  #11  
Alt 11-23-2012, 02:13 PM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

K HARFİNDEKİLER


KARTAL

Genellikle erkekler tarafindan tercih edilen bir dövmedir.
Vatanseverlik vurgulayan özellikleri açısından özellikle Amerikalılar arasında çok fazla popüler olmuştur.

Kartal, Eski çağlarda yunan ve mısır medeniyetlerince kutsal sayılırdı.
Efsaneye gore kartal güneş tanrısıdır ve, ışığı ve gücü simgeler.
Yanında da genellikle ateş ve su gibi elementler vardir.

Ruhsal güç, korkusuzluk ve cesareti simgeler.
Eğer yanında yılanla beraber kullanılırsa aykırılık anlamına gelir.
En yuksek dağların üzerinden uçup sessizce vadilere süzülüşü ile de özgürlüğü temsil eder.

Amerikan yerlilerine göre kartal,şimsek kuşudur.Kanatlarının, baba güneşe dualari ulaştırdığına inanılırmış.Bir kadının erkeğine kartal tüyü vermesi, gurur, guvenlik ve iliskilerindeki arkadaslığın sembolü imiş.


KOLBANDI

En yaygın desenlerden biridir.İlk dövme olarak ideal görünür.Bu kadar yaygın
olmasına rağmen desen cesitliliği ile özgünlüğü yakalamak mümkündür. Bazıları daha kadınsı çiçekli bantları tercih ederken bazılari ise erkeksi,alevli ya da dikenli olanlari tercih eder.KUŞLAR


Genellikle her kuşun değisik bir anlamı vardır.
Güvercin adanmisligi,
horoz erkeksiligi,
Mexica papağani seksi gücü
Mavi kuşlar ve kırlangıçlar da özgürlük ve denizle ilgili anlamlara gelirler.
Genellikle feminen manalı figurlerdir.Guvercin genc bir kizi cagristirirken , karga dırdırcı bir kadinin sembolu olabilir.
Uçabilme kabiliyetleri ile birlikte ruhsal bir yolculuğu, ruhun hafifliğini ,umudu ve guzelliği simgelerler.

KALP

Kalp, romantizm ve aşkın sembolü olarak kullanılır.

Ok saplanmış kalp: Ok direkt gelen enerjiyi yansıtır ve kalple kullanildiginda pek de nahos olmayan ask ısırığını temsil eder.

Yildizlar ve kalp:mutlulugun ve iyi firsatlarin semboludur.

Kalp seklinde bayrak: Ulkeye duyulan sevgiyi anlatir.

Kalp tutan eller: daha cok anne ya da baba sevgisini anlatir.

Altin kalp:Kisinin farkindaligini temsil eder.

Siyah kalp: Bir yasi ya da ruhun karanligini temsil eder.KALİ (HİNDU TANRISI)

Hindistan da doğanIn ve evrenin işleyişini ve bunların insanlar üzerindeki etkisini anlatan cok sayıda mitoloji vardr.
Kali, korkunc görünümlü ana tanrıça ölümün, parçalanmanın sembolü olmustur. Korkunc anne olarak bilinen bu tanrıça evrenin dengesini bozmakla tehdit eder.
Bu şöhretinden dolayi tehlikeyle, suçlularla ve sosyal düzeni bozan şeylerle ilişkilendirilmiştir.

Kali resim ve heykel sanatlarında varoluşu yutan gece olarak sembolize edilmistir.
Ayni zamanda boynuna dolanan yılan haricinde tamamen çıplak gösterilmistir.
En onemli ozelligi kan kırmızısı dilinin keskin dişlerinden asağı sarkmasıdır.
4 kolu vardir.
Birinde kılıç, birinde seytan kafasi taşır . biriyle korkusuzlugunu gosteren bir hareket yapar.Bazen cocuklar kulaklarindan ve kollarindan bir aksesuar olarak sarkarlar.
Batililarin cogu Kaliyi ego nun yokedicisi olarak cevirmislerdir.
Egolarla sınırlanmamış özgür bir hayatın sembolü, ayrıca güçlü bir feminist öğedir.


KANJI

Öğrenilmesi çok çok zor olan Japon alfebesidir, ki fikirleri temsil eder.
Çinde gelişmiştir.


KOİ BALIĞI

Koi balığı bir japon figürüdür ve Çin ve Japon kültüründe cok yer alir. Bilgelik, bilgi ve sadakati temsil eder.
Eğer akan su ile birlikte kullanılırsa cesaret başarı ve hayatın zorluklarının ustesinden gelme anlamına gelir.
Bunlar cok renkli balıklardir sanki yüzen mücevherler gibi görünürler
Uzun yillar Çin ve Japonyada erkekliğin ve dayanıklılığın sembolü oldular.
Budizm de korkusuzluğu ve secareti temsil ederler.
Japonya da cocuklar gününde her yere koi bayrakları asılırmış.

siyah koi babayı,ateş kırmızısı koi anneyi, mavi ve beyaz koi erkek çocuğu, pembe ve kırmızı ise kız çocuğunu temsil edermiş.

KERTENKELE


Kertenkeleler tehlike gordüklerinde kuyruklarını bırakıp kaçabilirler ve böylece birşeyleri oldugu gibi bırakıp kendini korumanın sembolü olmuşlardır.
Polenezyan kültürlerde gecko denen kertenkele cok meshurdur ve dogaustu gucleri olduguna inanilir.Hatta korkulur da. Ve eger size gülerse bu çok kötü bir şeyin olacağının habercisidir. ( gecko için g harfine bakınız)

KIZILDERİLİ DÖVMELERİ

Dövme amerikan yerlileri arasında oldukca yaygındı ama ne yazık ki gerçekte nasıl gözüktüklerine dair elde bir kanıt yok.
Şamanizme benzer bir dine inanan kızılderililerde kabileler klanlara ayrılıyor ve her birinin de farklı bir hayvan simgesi var.
Kadınlar genellikle yüzlerinde bir kac çizgi tercih ederken,erkekler oldukca fazla desen ve vücut dövmeleri tercih ederlermis.
Yalnizca Sioux kabilesinde erkekler degil sadece kadinlar dövmelenirmis. Dövmelerini genelde koruma amaçlı yaptırırlar ve bir tılsım gibi taşırlarmış.
Kuş kanatları ,pençeler,hayvan dişleri, bitkiler,küçük kemik yada taşlar bunların örnekleridir.
Kendi eski kültürünü yaşatmak icin dövme yaptirmak isteyen birinin bu konuda cok iyi araştırması gerekirken digerleri icin sadece seçecekleri bir sembolden ibarettir.

KEÇİ

Yiğitlik, şehvet, inatçılık ve açıkgözlülük özellikleridir.
Güçlü seksüel etkileşimleri vardir.Erkeğin seks gücünü simgeler.

Bir hayvan totemi olarak,pratiklik ve dengeyi simgeler.sabır,ölçülü ve onurlu hırs ve kararlılık özellikleridir.

Yunan mitolojisinde,aslan ve yılanla birlikte,ateş püskürten varlığı oluştururlar.

Hristiyanlik ise keçinin bu şehvetini negatif yönleriyle eleştirmektedir.
Şeytani semboller için de keçi kullanılmıştır.


KEDİ


Sayıları yaklaşık 600 milyonu bulan kedilerin anlami,bağımsızlık,düşünce özgürlüğü,ve çabuk toparlanmaktır.
4 ayak üstüne düşüp,9 canlı olmakla ün salmıştırlar.

Iyi ya da kotu sansi çağrıştırırlar. Kimilerine göre bir tanrı gibi kutsal sayıldıkları gibi, kimilerince seytan da sayilmaktadirlar.

Eski mısırda doğurganlığı,anneliği simgeler ve ayla birlikte ilişkilendirilirlerdi.
Cok kıymetli oldukları için ithali o zamanlar yasak olan bu kedileri öldürenleri de ölümle cezalandırıyolarmış.

KARA KEDİ =Kara kedilerin gectigimiz çağlarda cadılarla olan sözde bağlantılarına dayanarak,dövmede kara kedi feminizmi,erkek egemenliği altında olmayışı yada pagan hayranlığını temsil eder.

KELEBEKLER

Kadınlarca tercih edilen en popüler motiflerden biridir.Sevenlerine doğanın gizemini ve insan hayal gücünün zenginliğini hatırlatır.Japonya da genç kızlar için hayata başlıyor olmayı temsil eder.

KİRAZ

Kiraz motifi cok güçlü olarak doğurganlığı simgeler.Koyu kırmızı,sulu olgun kiraz motifleri en belirgin olanlarıdır. Görünüste kiraz sevgilinin dudaklarıyla da ilişkilendirilir.Isırdığınızda akan kırmızı meyve suyu kanı çağrıştırdığından,erotik bir çağrışımı da vardır.

Dövme motifi olarak kiraz,kadınsı erdemin ve bekaretin,ve agaçta olgunlaşmasının saflığını temsil eder.
Eger koparılmış ise o zaman da masumiyetin ve faziletin kaybolusudur. Tadılmış kiraz, derisi sıyrılmış kiraz, artık bakire olmayışı,
alevlerle çevrelenmis bir kiraz ise söndürülemez bir tutku,arzu ve şehveti simgeler.


KİRAZ ÇİÇEĞİ - KİRAL DALI

Japon kültürüne göre kiraz çiçeği hayatı temsil eder.Mükemmel bir tomurcuklanıp açmanın ardından önlenemez bir döküşüiü anlatır.
Motif olarak kadın güzelliğinin ve cinselliğinin simgesidir.
Ek olarak, Çin inanışına göre bitki dilinde aşkı temsil eder.

KRİZANTEM - KASIMPATI


Renklerinden ötürü en yaygin çiçek motiflerinden biridir.Adının kökenine bakıldığında altın çiçeği anlamına geldiğini görürüz.Bir çok kültüre göre açmış bir kasımpatı mükemmelliği temsil eder.
Bitki olarak hayatın gücü olduğuna inanilir.

Avrupa kültüründe ise ölüm çiçeği olarak bilinir ve genellikle anma törenleri ya da cenazelerde ölümsüzlüğü temsilen kullanılır.
Şarabın içine atılmış bir yaprağı ise uzun ve sağlıklı bir hayatı temsil eder.

KAMA - HANÇER - BIÇAK

Eski çağlarda bir çok kültürde hançerler tanrılara kurban verilirken kullanildigi icin,tanrının bu gücünü yada korkutuculuğunun sembolü olarak gorülür.
Bir silah olarak kullanıldığı içinse, bir cok ordu ile ilgili dovmenin icinde de yer alir.Birinin bir başkasını öldürmesi ve suikast gibi anlama gelir.

Kılıca nazaran daha az asil bir manası vardır.Öldürme amacının dışında çok eski çağlardan beri avlanırken,hayvan derisi yüzerken,bir şey bilerken ve yerken de kullanılmıştır.
Zamanla asiller,üzerlerine kendi varliklarinin sembolu olarak gumus altin yakut islemeler de eklemeye baslamislardir.

Sırtından bıçaklanmak ya da kalbin uzerinden bıçaklanmak da aldigi ask yarasinin sembolu olarak gunumuz dovme motiflerinde bile görülmektedir.
Bunu dovme de kullanmak da korkusuz bir kişiliği sergiler.İskeletle birlikte kullandığında savaşın ya da ırkçılığın sembolü olarak da görülür.

KOBRA YILANI

En zehirli iki yılan türünden biri olan kobra,neredeyse kutsal olarak bilinir. Hindistanda hayatın gücünün ondan geldiğine inanılıp kutsal sayılmaktadır.
Eski kültürlerde hayatın sonrası ya da ikinci hayatı da temsil eder.
Tutankhamon un mezarından kobra çıkması,aynı zamanda koruyucu olduğuna inanılmasını sağlamıştır.

KÖPEK

Köpekler popüler desenlerden biri olmakla beraber genellikle kaybedilen aile köpeğinin anısına yapılırlar.
Bazi eski kültürlerde köpek yeralti dünyasının sembolüydü.
Eski mexicada köpekler sonraki hayatta koruyucu olmak icin sahipleriyle birlikte gömülürdü.
Doğasına uygun olarak,dövme olarak köpek, sadakatin ve dostluğun simgesidir.


KUĞU

Vaftiz sırasında tanrının ruhunun İsa üzerine olmasını simgeleyen kuğu şimdi genellikle trinitynin kutsal ruhunu simgeler.


KURBAĞA

Kurbağa dövmesi baskalaşımı ve hayattaki yeni yönleri ifade eder.Tüm dünyada yaygındır.
Kuzey amerikada,su ve ay ile özdeşleştiğinden,verimliliği ve zenginliği temsil eder.
Şaman kültüründe kurbağa, bilincin bir seviyesinden diğerine geçmeyi simgeler,bir öğretmen gibi görülür.
Çeşitli kültürlerde hayat, zenginlik gibi anlamlara gelen kurbağa,batı kültüründe dış görünüşünden dolayı cadı , şeytan, bulaşıcı hastalık..vs gibi şeylerle anılmıştır.
Uzun yıllarca iyileştirme güçleriyle saygı duyulan kurbağalar, dövme motiflerinde barışçıl değişim ve uyumluluğa saygıyı simgelemişlerdir


KUTUP YILDIZI - DENİZCİ YILDIZI( NAUTİCAL STAR )

Bu 1-2 yüzyıl öncesine kadar uzanan eski modern dövmelerden biridir.Denizcilikle ilgilidir.Denizciler eski cağlarda gökyüzündeki yıldızlara bakarak yol bulurlarmis. Evlerine dönmek icin yıldızlara güvenmek zorunda olduklarından bu dövmeyi taşımanın anlamı da eve güvenli dönüş amacını tasimaktadir.Askerler de ayni sebeple bu yildizi dovme olarak taşırlar.
Guvenli yolu göstermenin sembolüdürler.Bir baska anlami da kişinin kendi yolunu seçmesi gerektiği ancak korktuğu ya da kalbolduğu zamanlarda bu yıldıza sığınabileceğidir.


KUZGUN

Ooe taraftarları ve büyüye meraklı olanlar arasında yaygındır. Kuzgunun siyah tüyleri ve meşhur dik bakışı çok fazla dövme motifinde bulunur.

Amerikada ruhun koruyucusu olarak önemli bir hayvan totem sembolüdür.Sekil değistiren bir mesajcıdır.
Mitolojiye göre kuzgun insanlara güneşi getirmiştir.Ayni zamanda ay yıldız ateş ve suyu da getirmiştir ama bunların kendi gardiyanlarından çalarak getirmistir.
Zekası ile tanınmıştır ve bu özellikleinden dolayı öğretmenler ve bilgiyi sevenlerle birlikte anılır.

Kuzgun aynı zamanda bilinmeyene ve öbür dünyaya yolculuğu da simgeler.
__________________
Dream Tattoo & Piercing
sorularınız için
0216 347 59 53 -0532 417 17 89
Alıntı ile Cevapla
  #12  
Alt 11-23-2012, 02:20 PM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

L HARFİNDEKİLERLAMBA

Genellikle cinlerle birlikte kullanılan lamba gaz lambası şeklindedir. Lamba genelde tanrı ,ışık, umut kelimelerini simgeler.


LEOPAR

Bazı batıl inançlı kişiler, kurbanlarının etini, kanını filan yerlerse leopara dönüşeceklerine inanırlarmış.Onun icin de insanlari katlederlermis.

Ilk once aslan ve panterin yavrusu olduğu düşünülmüş sonradan farklı bir tür olduğu anlaşılmış.

En eski kültürlerden beri şeytani ya da kutsal olanı simgeliyormuş.
Africanın bazı yerlerinde insan ve leopar arasında bir bağ kurmak için leoparın önce kanı içilip , sonra tekrar geriye vahşi doğaya salınırmış.
Günümüzde hala leoparlar avcılar icin iyi bir ödüldür.Guzel kürkü hala cok popülerdir.

Leopar güç ,hız , cesaret ve dayanıklılığı temsil eder.Güçlü bir maskünen duruşu vardır.Leopar derisi giymek sosyal statüyü , gücü ve zenginliği temsil eder.


LEPRİKON - LEPRECHAUN (İRLANDANIN CİN CÜCESİ)


İrlanda mitolojisinde İrlanda Adası'nda yaşadığına inanılan yeşil giyinen, ayakkabıcılıkla uğraşan küçük vücutlu cinler. İrlandalı mitoloji araştırmacılarının söylediklerine göre Kelt ırkı insanların İrlanda adasına ayak basmasından önce burası Leprikonların ortak yaşam alanıydı.

Efsaneye göre eger onlardan birini yakalarsan,gökkuşağinin bittiği yerde saklı olan altın küpünü de bulabilirsin.Ama bu küçük seyler yıldırım hızlarıyla meşhurlar.Eğer bir an icin kafanı başka yere çevirirsen çoktan gitmis olurlarmış çünkü çok yaramazlarmis.
Hikayeye gore bunlar geceleri coban kopeklerini de sürerler ve onlarin sabaha cok yorgun olmalarina sebep olurlarmış.
__________________
Dream Tattoo & Piercing
sorularınız için
0216 347 59 53 -0532 417 17 89
Alıntı ile Cevapla
  #13  
Alt 11-23-2012, 02:20 PM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

M HARFİNDEKİLER


MELEK

Melek deseni çok dinsel kökenlidir.Melekler tanrının habercileridir.Genellikle kanatları olan genc erkekler olarak figur edilirler ve ilahiliği temsil ederler.
Dövme deseni olarak bakıldığında ise adanmışlık, ruhanilik, inanç ve tanrıyla ilişkiyi simgeler.
Ayrıca koruyucu ve yol gostericiyi de temsil eder.Genellikle dövmenin merkezinde hatırlatıcı niyetiyle tercih edilir.


MEYVE

Meyveler genel olarak, bereket, doğurganlık, üretkenlik ve zenginliği temsil ederler.
Hayatın çeşitli alanlarında çeşitli anlamlara gelebilen meyvelerle ilgili sanat çalışmalarında esas olan sanatçının onu gerçekçi bir halde yansıtabilmesi bir nevi hayat vermesidir. Dövmeler icin de aynısı geçerlidir.

MISIR DÖVMELERİ (EGYPTIAN)

Mısır kültürünün etkisinde kalanlar icin,hiyerogliflerden,tanri ve tanrıçalara kadar çeşitli semboller vardir.
Mısır kültüründen etkilenen bu dövmeleri yaptırmanın bir kac geleneksel sebebi vardir
*İlahi ile bağlantıya geçiş
*Tanriya bir kurban ya da bağışlama vermek
*Kalıcı ,kaybolmayacak bir tılsım olarak
*Sihirli ya da koruyucu bir korunma olarak

MAYMUN

Karakteristik özellikleri ; Nükteci,akıllı,sadık ve oyuncudurlar.
Sanat din astroloji mitoloji gibi bir cok alanda yer alirlar.
Japon tarihinde maymunlarin tanrinin habercisi olduguna inanilirdi. evlilik,dogurganlik,saglikli dogum, ve hastaliklara karsi korumanin semboluyduler.


MOTORSİKLET


Motosiklet severler tarafindan en cok popüler bulunan Harley Davidson dövmesidir.
Özgürlüğü temsil eder.Genellikle sürücüleri Harley i teknik performansi icin almaz zaten diğer racer motorlar kadar da hızlı ve güçlü degildirler.
Onu sevenler ondaki mistik ruhu,ifade ettigi sey icin alirlar.

MUSIC


Muzikle ilgili dizaynlar genellikle notalar,sol anahtarlari ya da nota cizgileri gibi figürlerdir. Bazen enstrumanlar kuslar yada muzigi cagristiran baska herhangi bir sey olarak da ortaya cikabilirler.alev almis gitarlar ya da davullar rock cilarin favorileridir.
__________________
Dream Tattoo & Piercing
sorularınız için
0216 347 59 53 -0532 417 17 89
Alıntı ile Cevapla
  #14  
Alt 11-23-2012, 02:21 PM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

N HARFİNDEKİLER

NİLÜFER


Tanrının en sevdiği çiçek olduğuna inanilir.Batıda gülün popüleritesi kadar doguda da nilufer oyledir.Niluferin gölün üzerinde sakince durup yapraklarini yukari kaldırışı,insan ruhunun kutsal ışığa uzanışı ile iliskilendirilir.
Hindu ve Budizm felsefelerinde özgürlüğü temsil eder.
Yine ayni sekilde etrafina mükemmel bir sekilde uyum sağlamasi ile ilgilidir. Mısırlılara göre güneşin sembolü idi.Yapraklarını ışıkla birlikte açıp kapaması doğumu temsil ediyordu.
Hint kültüründe beyaz nilüfer saflığı,
mavi olan iyiliği,
kırmızı olan aydınlanmayı temsil eder.


NERGİS

Umut, karşılıksız sevgi ve saygıyı simgeler.
__________________
Dream Tattoo & Piercing
sorularınız için
0216 347 59 53 -0532 417 17 89
Alıntı ile Cevapla
  #15  
Alt 11-23-2012, 02:21 PM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

O - ÖHARFİNDEKİLER


OYUN KARTLARI

Popüler bir dizayndir.Genellikle man’s ruin (erkeğin çöküşü) olarak kullanilir.
Hayata dair de bir benzetmedir.Tıpkı kartlardaki gibi bazen şans, hayatta yetenekli olmaktan daha önemlidir. Vücudunda kazanan bir el dövmesi olmasının şans getirdiğine inanılır.


ORCA (KATİL BALİNA)

Özellikle kuzey amerikada gücün ve dayanıklılığın sembolüdür.
Bir efsaneye gore,yildirim tarafindan denizden alınıp çok çok yükseklere taşındıktan sonra bırakılmış ve denize düşerken gök gürültüsü gibi korkunc bir ses cikarmistir ve onun icin gök gürültüsü ile iliskilendirilir.
Orca desenleri bir cok yerli amerika objesinde yer alir.
Katil balinanin sarkisi o kadar guzelmis ki bütün yaratiklar durup onu dinlermis.ayni zamanda onun sicrattigi suyla islanan kisiyi buyuk bir sans ve mutluluk beklermis.


ÖLÜM

Ölüm kaçınılmazdır.Ölümün sembolü olacak tek bir motif olmamakla beraber diyebiliriz ki neredeyse bütün motiflerde ironik olarak ölüm tam tersi olan hayat gösterilerek referans verilmis olabilir.
Eskiden günümüze kadar bütün motiflerde hayat ve ölümün birlikteligi vardir.Klasik ölüm motifleri icinde en bilinenler olarak iskelet, şeytanlar, iblis ya da hayatı sona erdiren objelerden biri vardir.
Eskiden akrepler ve yılanlar gibi ölüm simgeleri varken günümüzde aşırı dozu sembol eden şırınga, bio hazard ya da radyasyon motifleri de mevcuttur.
Ölümü göstermek icin tam tersi olan hayattan yararlanmaya örnek olarak anka kuşunu gosterebiliriz.Öldükten sonra da kendi küllerinden ayaga kalkmasi bir ölüm ve tekrar doğma inancini gosterir.
Eninde sonunda herbirimiz ölüm dövmemizi seçmeliyiz. Burada vurgulanan ölümün kendi degil ama kacinilmazligidir. Ani yasamanin ve zevk almanin gerekliligi..
Bir cok kültüre göre, bolca dövmelenmek de öbür tarafa güvenli geçisin anahtarıdır.
__________________
Dream Tattoo & Piercing
sorularınız için
0216 347 59 53 -0532 417 17 89
Alıntı ile Cevapla
  #16  
Alt 11-23-2012, 02:22 PM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

P HARFİNDEKİLER


PUMA

Dağaslanı olarak ta bilinen bu ormanın yalnız bekçileri uzaklara ulaşançığlıklarıyla avına korku salar. Puma liderliğin, sadakatin ve cesaretin simgesidir.

PAPAĞAN

Bu güzel renkli kuşlar inanılmaz dövme motifi oluştururlar.Gri,yeşil,mavi,ya da kırmızı olan papağanların güzelliği ve mimik kabiliyeti onları bize sevdirdi. Koruyucu olarak papağan , bize iletişim, aydınlanma, yükselme, güzellik ve komiklik sağlar.

PANTER

Leopar jaguar puma hepsi de panterin isimleridir.Degisik ulkelerde degisik isimlerle adlandirilir.Kedigillerden olan hersey gücü ile tanınır.Aynı zamanda da anaçlığı ile.
Bu motifi dovme olarak secenler karakterleriyle ilgili ipuclari vermektedir.Aslan ve Kaplandan daha güçlüdür ve yemek zincirinin en üstündeki hayvandır.
Ayni zamanda büyük kedigiller içinde suda avlanabilen tek hayvandır.Şamanların sembolüdür.Bilinç altı ve üstü dünya arasında köprü ve ölümden sonraki ruhani hayata geçişi oldugu düşünülür.
Kimileri tarafindan istediği anda şekil değiştiribildiğine inanilir.

Hayvan olarak çabukluğu,sezmeyi ve odaklanmayı temsil eder. Panterler avlarını daha ilk saldırdığında tek ısırıkla öldürürler.
Özellikle özgürlüğüne düşkünlüğü ufade ederler.
Yerli afrikalilar tarafindan önsezinin sembolü olarak gorülürmüş.Efsanelere göre amacına ulaşmak için önüne gelen herşeyi yıkıp geçtiği ve başarıya ulaştığı söylenir.


PEGASUS (KANATLI AT)

At desenleri oldukça tutulan dövmelerden biriyken, özellikle kanatli at bunların içinde en favori olandir.

Dövme sembolü olarak bakıldığında Pegasus, sadakat, dayanıklılık, hız, özgürlük, yüksekte uçan ruh, akıl ve kalbi simgeler.
Pegasus içimizdeki şairi konuşturarak bizi hayal, ilham ve arzunun yeni yüksekliklerine taşıyacaktır.
PAPATYA

Papatyalar masumiyeti simgeler. Yinede bazı papatyaların kendi eşsiz anlamları vardır. Beyaz yabani papatya düşüneceğim anlamındadır. Renkli papatyalar güzelliği simgeler. Michealmas papatyaları ise elveda demektir.


PERİ


Periler dövme deseni olarak bakıldığında, sadece popüler American kültürü
ve Disney sinemasından alıntı olabildigi gibi daha eski folklorik anlamlari da
olabilir. Literaturde insanlarin dileklerini yerine getiren bir rolleri vardir.
Dövme olarak tercih edildiğinde de gençliğin masumluğunun ve cocuk ruhlu kalmayı istemenin sembolü olabilirler.


PELİKAN

Bu su kuşu yavrularını beslemek için kendi göğsünden kan akıttığından ilk Hıristiyanlara vefa anlamında yapılan bir dövmedir.


PALMİYE YAPRAĞI

İsanın kudüse son gelişinde ona tapınmayı ve selamlamayı simgeleyen palmiye yaprağı manevi değerlerin simgesidir.


PİNUP KIZLARI

Pin up kızı duvarları süslediğimiz çekici, tatlı, şaşkın takvim kadını resimleridir.Ilk olarak 1941 de ingilterede ortaya çıkmıştır ama dökümanlari 1890 lara dayanmaktadir.
Magazin yada gazetedelerden kesilmiş yada posta kartı şeklinde olabilirler.Bu tür fotoğraflar en çok duvara asılmak amacıyla takvimlerde görülürler.
Bu pin up fotoğraflarındaki mankenler seks sembolleri olarak anılmaktadır.Bettie Page bunlar içinde en ünlüsüdür.
2.dünya savaşı sırasında pinup fotoğrafları askerlerin duvarlarını süslüyormuş.


PEMBE KURDELE

Kanser çalışmaları ile ilgili destek grubunun sembolüdür.
__________________
Dream Tattoo & Piercing
sorularınız için
0216 347 59 53 -0532 417 17 89
Alıntı ile Cevapla
  #17  
Alt 11-23-2012, 02:22 PM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

R HARFİNDEKİLER


RAKAMLAR

Hemen herkesin sansli ya da sanssiz olduguna inandigi bir rakam vardir.Insanlar genellikle sansli olduguna inandiklari rakami dovme olarak kullanilirlar.Bunun disinda bir de rakamlarin asagidaki gibi anlamlari vardir.

1-birlik

2-önsezi

3-kutsallık

4-dünya ve insan

5-Tanrı’nın favorisi

6-insanin numarası ,tam olarak 7 degil tam olarak mükemmel değil

7-mükemmelliyet ve bereket

8-sonsuz döngü,maddi zenginlik

9-bütünlük

10-doluluk


RÜYA YAKALAYICI (DREAM CATCHER)

Eski kızılderililer arasından çıkan bu inanca göre rüya yakalayıcıların şeytandan koruma özellikleri vardir.Tıpkı bir örümceğin ağı gibi iş gördüğü düşünülür.Aynı zamanda iyileştirici gücü de temsil eder.
Binlerce yıldır kullanılmasina rağmen, en popüler dönemini günümüzde yaşamaktadır.
LAKOTA efsanesine göre gerçek bilge örümcek kılığına girip, konuşmaya başlamış ve o konuştukca etrafinda bir ağ örülmeye başlamış, işte bu mükemmel şaire örümcek ağı yakalayıcısı, mükemmel fikirleri tuttuğu söylenmektedir.
__________________
Dream Tattoo & Piercing
sorularınız için
0216 347 59 53 -0532 417 17 89
Alıntı ile Cevapla
  #18  
Alt 11-23-2012, 02:25 PM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

S - Ş HARFİNDEKİLER

SARMAŞIK VE ÜZÜM YAPRAĞI

Eski romalılar sarmaşığın ölümsüzlüğün sembolü olduğuna inanıyorlardi.Cok güçlü bir bitki olduğu için bir çok tarih ve kültürde ölümsüz hayatı simgelemistir.
Hristiyanlıkta sarmaşığın spiral büyümesi reenkarnasyonu çağrıştırır.
Eski zamanlarda aşıklar sarmaşığı kendi sadakatlerinin sembolü olarak kullanırmış.
Iyi şans ve doğurganlık isteyen gelinler, gelin buketlerinin içinde taşırmış.
Yine hristiyanlikta evlerinin duvarınıi sarmaşıkla kaplamak bu mülke şans ve koruma getirir diye düşünülür.


SİYAH SEKİZLİ TOP (EİGHT BALL)


Bu dizayn çok farkli anlamlara gelebilir.
Genellikle erkeğin kaybı sayılan, talihsizlik,alkol,uyusturucu,kumar,sadık olmayan bir kadın anlamına gelirken(man's ruin) , bazen de tam tersine bazi kişiler tarafindan şans getirdigine inanilir.
Bu terim aslında uyuşturucu kullanımına ait bir referanstir.
(Her gittigim yerde sana 8 ball ariyordum,bir daha bakanı ...)
Yarış arabaları kullananlar da arabalarına bunu asarlar.
Yani genis olarak bakildiginda 8li riski,iyi ya da kötü herneyse şansı göze almayı sembolize eder.Hayat bir kumardır anlamına gelir.


SONSUZLUK İŞARETİ

Bu dizayn en iyi yan yatmış 8 rakamı şeklinde tanımlanabilir.
Dövme olarak ; bulunan durumu ya da sozsuz olmanın kalitesini
ifade eder.
Öncelikle matematikte ortaya çıkmasına rağmen kısa sürede filozoflar tarafından da kullanılmaya başlanmıştır.
Daireler ve düğümler,hayatın baki olduğunu ifade eder.
Özellikle devam eden daireler de bunun ifadesidir.


ŞAKAYIK (PEONY)

Geleneksel japon dövme sanatında,güç ve güzelliğin hassas dengesini korumak amacıyla aslan,ejder , şeytanlar ve çiçeklerle birlikte kullanilir. Şakayık da aslan la birlikte kullanılan bir çiçek desenidir.
Yin ve yang dengesini sağlamasından başka kendi içinde de özel bir anlamı vardır.
Zenginlik varlık ve iyi geleceğin sembolüdür.Aynı zamanda japonlara göre risk almanın da sembolüdür.Yapısı gereği varoluşun kırılganlığı ve güzellğin sembolü olduğu gibi büyük ödüllerin de büyük riskler alarak geldiğinin işaretidir.


ŞEYTAN


Dövme motifi olarak muzip, şehvet düşkünü ve hatta biraz da kötü ruhuyla kötülüklere ve günahlara meyilli biri olmayı simgeler.


ŞİMŞEK


Eski çağlardan beri şimşekler ve gök gürültüleriyle ilgili bir çok açıklama ve inanış olmasına rağmen hemen hemen hepsi bunların tanrı ve tanrıçaların kavga ve savaşlarıyla ilgilidir.
Şimşek tanrıların gücü ile ilişkilendirilir.
Yunanlılar Zeus tarafından , Romalılarsa Jupiter tarafindan oluştuğuna inanırlar.
Japon dövmelerinde şimşekler havada uçan bir ejderha ile birlikte kullanılır.
Modern çağda şimşek elektriğin gücü ,hız ve tehlikesi ile ilgili bir uyarı olarak kullanılıir ve de yüksek voltajın tehlikesi ile ilgili.
__________________
Dream Tattoo & Piercing
sorularınız için
0216 347 59 53 -0532 417 17 89
Alıntı ile Cevapla
  #19  
Alt 11-23-2012, 02:26 PM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

T HARFİNDEKİLER


TAC

Uzun zaman asaletin ve gücün göstergesi olarak kullanılmıştır. Taşıyıcısının yönetme gücü vardir.
Ayni zamanda liderligin semboludur.Zafer simgesi olarak da bilinen tac, hacla beraber kullanıldığında hristiyanligin zaferi olarak bilinir.

Bir dovme sembolu olarak bakıldığında, bir kişinin başkaları üzerindeki yönetme hakkını ifade etmez, kendi gücü, duyguları ve hareketlerini kontroldeki gücünü temsil eder.Kendine hakimiyet ve sahip oldugu gücü akılcı yollardan bilgece kullanmayı temsil eder.


TABUT

Tabut, ölümlü olduğumuzun bu dünyada geçici olduğumuzun bir çeşit hatırlatışıdır.
Vampir ve diger gothic hayranları içinse tabut, bir dinlenme yeri olarak bilinir. Bu yaratıklar güneş ışığına çıkamadıklarından tabutta uyurlar.


TAVUSKUŞU

Gösterişli ve renkli kuyruğu ile erkek tavuskuşu özellikle doğu kültüründe çok etkilidir ve birçok dovme motifinde yer alir.
Bir islam efsanesine göre cennetin kapısında da tavuskuşu sembolü vardir
Tüylerinde göz biçimindeki desenler nedeiyle avrupada halen şeytanın gözü olarak yorumlanıp bir çok evden uzak tutulmaktadırlar.
18.yy da terziliğin sembolü olarak kullanılmıştır.Denir ki bu kendi güzelliğine hayran gururlu melek kadar guzel kuş,yanlışlıkla kendi çirkin ayaklarına bakmasıyla beraber bir şeytan gibi çekip küçülürmüş.

TAVŞAN

Çok çok eski çağlardan beri tavşan,bolluk,seksüellik,şehvet ve üremenin sembolü olmuştur.
Tavsan gibi üremek terimi,önlenemez bir büyümeyi ifade eder.
Afrika ve avrupa kültüründe şakacı,sevgi dolu bir kahraman olan tavşan ,japon kültüründe fazlasıyla zeki ve bu kurnazlığı ile kendi başına felaketlerin gelmesine yolaçan bir konumdadir.
Günümüzde de tavşan disneydeki cizgi filmlerden, playboy magazininin sembolü olmasına kadar bir çok yerde bu özelliklerini göstermektedir.

TİLKİ

Küçük boyutta olmasına rağmen, keskin zekası ve hünerleriyle avcıların zorlandığı hayvanlardan biri olmuştur.
Bu zeki ve büyüleyici hayvan, vahşiliği ve diplomasiyi temsil eder.
Hem iyi hem kötü şansı da simgeler.
Genellikle avcı ve çiftçileri cesitli sekillerde kandırmasıyla ün yapmistir. Eski çağlarda görünmezlik gibi bazı doğaüstü güçleri olduğuna inanılırdı.
__________________
Dream Tattoo & Piercing
sorularınız için
0216 347 59 53 -0532 417 17 89
Alıntı ile Cevapla
  #20  
Alt 11-23-2012, 02:26 PM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

U - Ü HARFİNDEKİLER


UĞUR BÖCEĞİ

Uğur böceği tum kültürler tarafindan iyi şans olarak yorumlanmistir. Isvec te uğur böceğinin şansi ve gercek aşkı getireceğine inanilir.Bazı asya kültürlerinde uğur böceğinin insanlarin konuştuğu dili anlayabildiği ve tanrilar tarafindan kutsandığına inanilir.
Avrupada orta çağlarda böceklerin tüm hasati yeyip bitirdigi bir dönemde çiftçiler çaresizlik içinde Meryem ana ya dua etmeye giderler.Hemen ardindan uğur böcekleri gelip bu hasat yiyen bocekleri yiyip yok edeler ve hasat kurtulur.Ciftciler. ugur boceklerini the " beetles of our lady" yani "hanimimizin (meryem ananin) bocekleri" olarak adlandırırlar.Zamanla kısaltılarak lady bug adını almıştır.
Kırmızı kanatları bakirenin pelerinini siyah noktalari ise neşe ve üzüntülerini temsil eder.
Uzerine uğur böcegi konan insanin şanslı olacağı ve iyi bir geleceği olacaği düşünülür.Örnegin hasta birinin üzerine konarsa hastalığının geçeceğine inanilir.
Yeni evli birinin üzerine konduğunda sırtındaki siyah noktalar kadar cocuğu olacağına inanilir.
Eğer eline konup uçarsa gelecek pazarın güneşlli olacağına, öldürülmesi durumunda ise üzüntü ve şanssizlik getirecegine inanılır.ÜZÜM SALKIMI

İster dalında,ister tabakta olsun üzümler, insan zevklerinin hatırlatıcısıdırlar.
Dövmedeki bir salkım üzüm ''joi de vivre'' yani joy of life-hayatin keyfi anlamına gelir.
Fakat bir çok dal ve yapraklarla vücudu kaplayan bir motif olarak daha erotik hisler uyandıran bir anlama da gelebilir.
Kolun çevresi omuzun üstü ya da bel icin mükemmel bir desendir.
Dini yazılarda üzüm memnuniyeti, bereketliliği ifade eder.
__________________
Dream Tattoo & Piercing
sorularınız için
0216 347 59 53 -0532 417 17 89
Alıntı ile Cevapla
  #21  
Alt 11-23-2012, 02:27 PM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

Y HARFİNDEKİLER

YAPRAK


Basit bir yaprağın yeryüzündeki önemi nedir ki dersiniz halbuki evrimin gelişiminde çok büyük bir etkisi vardir.
Işık yapraklarında işlem görerek enerji halini alir.Fotosentez sonucu oksijen açığa çıkar.En küçük yapraktan en büyük ağaca kadar yapraklar, diğer tüm yaşayan canlıların oksijen kaynağıdır.
Bir cok kültürde yapraklar ilaç yapımında kullanılırlar.
Çok çeşitli yaprak desenleri vardir. Japon akçağaç yaprağı en yaygınlarından biridir ve zamanın geçişini simgeler.
Bazen aşıkların da sembolü olmuştur.Nilüfer yapraği saflık ve güzelligin semboludur.Zeytin yaprağı barış ve güvenligin semboludur.
Titrek kavak yaprağı hareketli olduğundan kendi ruhu olduğuna inanılır.Tek başına ya da bir kaçı bir arada yeniden doğma ve hayatın döngüsünü de temsil eder.

YASEMİN

Kokusu yüzünden bir çok kültürler tarafindan sahiplenilmiştir.1400 lü yıllarda Afganistan,Nepal,ve İran krallari yasemin tarlaları yetistirdiler.
Hindistanda ise sevginin semboludur.
Yaseminin kendisi görülmeden çok önce kokusu duyulur bu yönüyle de sevgiliyi anımsatir.YELKENLİ GEMİ


Bu deniz ve denizcilikle ilişkilendirilir.En yaygın denizcilik dövmesidir.
Bu figürü içeren kompozisyon dövmelerinde; yapilan yolculugun gururunu gosterebildigi gibi,tehlikelerden korunmak icin de tılsım olarak yapıldığı da olur.


YUNUS BALIĞI

Yunuslar tüm kültürlerde,insanla yakınlığı dolayısıyla çok önemli yere sahiptir.
Avrupa da yunuslar,çalışkanlık,kurtuluş,yardım ve sevginin sembolüdür.
İnanılır ki yunuslar dünyada yaşayan insanlarla denizlerde yaşayan canlılar arasındaki bağ yunustur.Yunuslarla yüzmek,cocuklardaki bazı engellerin ve ağır depresyonların tedavisinde kullanılır.
Yunusların vücudumuzda kullanılışı da onun sahip oldugu bu özellikleri kendi vücudumuzda barındırdığımızın sembolüdür.YUSUFÇUK ( DRAGON FLY)

Kadınlar tarafından tercih edilen bir motiftir.Küçük bir sex sırrını temsil edeceği gibi vahşi ve özgür bir ruhu da temsil edebilir.
Tıpkı yusufcuğun daldan dala uçması gibi,vücudun her yerinde kullanilabilir.
Kimi insanlar onlari bir kavanoz içine hapsedip sonsuza kadar saklamak isterler.Oysa vücuda işlenmesi bunun daha guzel bir yoludur.
Tamamen kadınlara ait de değildirler.Erkekler de yapabilir ve yusufcuk ruhuna sahip olmanin anlamı, hiç durmaksızın kendi rüyalarının, umutlarının. dileklerinin ve ihtiyaclarinin ifadesi için çabalamandir.


YAĞMUR BULUTLARI

Halos diye de bilinen yağmur bulutları genelde İsa Meryem ve aziz motiflerine ek olarak kullanılır.
__________________
Dream Tattoo & Piercing
sorularınız için
0216 347 59 53 -0532 417 17 89
Alıntı ile Cevapla
  #22  
Alt 11-23-2012, 02:27 PM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

Z HARFİNDEKİLER

ZAMBAK

Zambağın beyazlığı saflığın ve masumiyetin sembolu olarak kullanılır.
Doğu bölgesinde ölümsüzlüğü ve sonsuz yaşamı simgeler.
Hristiyanlıkta easter (paskalya) ve isa ile iliskilendirilir.
Bazi ressamlar bakire meryemi elinde zambakla resmederler. Genellikle tabutlarin etrafinda gördüğümüz zambak ölümle birlikte saflığı da temsil eder.Bu sebeple de anıt ve hatırlatıcı olarak da kullanılırlar.

Su zambağı : kalbin saflığı.
Kurbağa zambak : Kılık değiştirme,
Kaplan zambak : Beni sevmeni istiyorum
Beyaz zambaklar :saflık ve sevimlilik.
Sarı zambaklar: flörtü simgeler.

Bir Çinatasözü der ki "eğer cebinde sadece iki peni varsa biriyle ekmekdiğeriyle zambak al."ZAR

Dövme motifi olarak zar hayatı temsil eder.
Tıpkı kumarda olduğu gibi hayatta da bazen şansli olmak yetenekli olmanın önüne geçer.
Kimi zaman şans ya da iyi alınyazısını simgelediği gibi başka şeylerle birlikte kumarın risklerini de ifade ediyor olabilir.
zarı atmak ifadesinde olduğu gibi bir kere elinizden çıktığında sonuçları tamamen belirsizdir.
__________________
Dream Tattoo & Piercing
sorularınız için
0216 347 59 53 -0532 417 17 89
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
WEZ Format. Şuan Saat: 08:55 PM.
Bu sistem vBulletin™ alt yapısına sahiptir, Version 3.8.7 kullanılmaktadır.
 Telif hakları, Jelsoft Enterprises Ltd'e aittir. ©2000 - 2018
vBulletin Support by Mesut DOĞAN Dövme Tattoo Dövme modelleri Tattoo

 


Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0