Geri git   Dream Tattoo Forum > Tattoo Forum > Genel Dövme Konuları

Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 12-18-2007, 04:39 PM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator

spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart dövme ile ilgili bir anı ve dövme tarihi

Dövme - Tattoo

Dövme ile ilgili bir yazı yazmak uzun zamandır aklımdaydı. Bugüne kısmetmiş. Daha önce bahsedip bahsetmediğimi bilmiyorum ama kısa bir anımı aktarmak istiyorum. Dövme yapan arkadaşlarımdan bir tanesi özel bir işyeri olmadığı için genelde müşterisini alıp bize geliyordu dövme yapmaya. Bir gece aradı ve ertesi sabah yine bir müşterisiyle geleceğini söyledi tereddüt etmeden “ev derli toplu buyur gel” dedim. “Ama bu sefer başka” diye devam etti. “Müşterim bir Çinli”. “Tamam sorun yok” dedim. “Ama akrabaları da burada” dedi “6-7 kişi geleceğiz”. Güldüm ve “olur” dedim..
Ertesi gün sabahı kapı çaldı önde arkadaşım arkasında da 5-6 çekik gözlü yaş ortalaması 30-35 adamlar. Öeh dedim Çinliler işgale geldi. Ciddi ciddi filmlerdeki gibi başı öne doğru eğilerek selam verdiler buyur ettim. Adamlara hoşgeldin demek olmaz belli ki anlamayacaklar. Welcome demek te bana saçma geldi. Neyse geçtiler salona kelli felli 5 tane çinli. Dövme yaptırmak isteyen genç taş çatlasa 20 yaşlarında. Beckham’ın ensesindeki dövmeyi yaptırmak istiyor. Konunun aslı şuymuş; Çinlilerden bir tanesi Türkiye’de evli, burada yaşıyor. Akrabaları tatile gelmiş bizim dövmeci arkadaşla da tanışıyorlar, iyi dövme yaptığını biliyorlar “gelmişken yaptıralım demiş” bu genç olan. Çok ama çok az İngilizce biliyordu aralarından 1-2 si. Çay kahve ikram etmek istedim suyla yetinip kalktılar. Genç oğlanı da bizimle tek başına bırakıp işin biteceği vakit geri dönmek üzere ayrıldılar. Hiç İngilizce bilmeyen gençle anlaşmamız önce zor oldu. Dövme yapacak arkadaşım aletlerini temizledi ve işine başlamadan süreci anlatmak istedi. Söyleyeceğimiz 3-5 cümleydi sadece. “Biraz acıyabilir dayanman gerek, hareket etme, dik dur” vs.. E şimdi bizim Amerikalı Çince bilmiyor, ben desen Türkçe’yi unutmamak için günlük yazan biriyim girdik İngilizce-Çince İnternet sözlüklerinden birine.. “Acı yok, biraz acı, hareket etme, dik dur” gibi basit eylemlerin karşılıklarını bulmaya çalışıyoruz. Adam ne göstersek gülüyor “oh yes yes” diye 2 saat sürdü iş. Bittiğinde gerçekten çekilen zahmete değmiş Beckham’ın ensesindeki dövmenin birebir aynısı olmuştu. Akrabaları geldi onlar da beğendi mutlu mesut ayrıldılar. Bizim sanatoryuma uğrayan garip kişiler arasında yerlerini aldılar.
Gelelim Dövme - Tattoo konusuna. Nereden çıktı bu konu diye soracak olursanız arşivimi kurcalarken 10.000′den fazla nadir bulunan bir dövme kataloğum olduğunu farkettim. Bizim dövmeci arkadaş için toplamıştım hepsini 800 mb civarı dövme resmi. İnternet’te inanılmaz sayıda yapılan Tattoo ve Dövme kelimesi olduğunu gördüm küçük bir araştırma sonucu bir alanadı alıp elimdeki dövme örneklerini yayınlayıp para kazanmayı düşündüm. Önce küçük çapta bir araştırma yaptım alan adları konusunda. İçerisinde tattoo geçen binlerce site buldum ve çoğu yıllar önce açılmış siteler. Onların arasından sıyrılıp sağlam ziyaretçi çekebilmek zor geldi açıkçası ben de siteyi yapamıyorum bari bir yazı çıkarayım dedim ve başladım…
Efendim Dövme kelimesi Türkçe bir kelime, anlamak kolay dövmek fiilinden geliyor. Kelimenin batı dillerindeki karşılığı Tattoo ve geldiği yer ise Tahiti. “Ta” kelimesi el anlamına geliyor “tata” deyince el-el anlamı var. Dövmenin yapılışında küçük el vuruşları gerekir. Deriye desen işlenirken en ilkel olanda küçük bir çekiç ve sivri bir objeyle deri üstüne küçük vuruşlarla yapılır. Dolayısıyla yapılan eylemden gelen “el-el” ismi kullanılmıştır. Sona gelen “U” kelimesi -kelime diyorum çünkü o bölgedeki çoğu dillerde kelimeler hecelerden oluşuyor- renk anlamına geliyor. Yani renk ve el-el kelimeleri dövmeyi anlatıyor. Dediğim gibi Avrupa dillerinde tattoo kullanılmasının nedeni bu. Dövmenin tarihine bakıldığında çok eskiye gidilebiliyor.
Mısırda bulunan mumyalarda, Eski Çin’de, Afrika’da, Güney Amerika’da, hatta yüzyıllarca buzların altında korunmuş olarak bulunan insan cesedi Ötzi’nin (İsa’dan önce 3300lere kadar gidiyor yaşı) üzerinde bile dövmelere rastlanmıştır. Antik çağlarda ve yerli kabilelerinde dövmenin kullanılışı genellikle dini amaçlara hizmet ediyordu. Eski Çin yazıtlarında, hikayelerinde sağ dirseğe ve spinal kolona yapılan dövmelerden bahsediliyor. Antik Hindistan ve Antik Mısır’da kına dövmeler kullanılıyordu. Avrupa’da ise yoğun yapılan dövmenin kökleri German ve Keltik kavimlerine kadar gidiyor. Sezar, Gallic Savaşları’nı anlatan ünlü kitabı V‘de dövmelerden bahsediyor. Aynı şekilde 10. yüzyıldan kalma bir kitapta İskandinav savaşçıların tırnaklarından boyunlarına kadar ağaç motifleriyle dövmeli olduğu yazıyor. Antik Yunan ve Roma medeniyetlerinde ise dövmeleri olanlar genelde Orta Doğu’da görüldüğü için hoş karşılanmıyordu bu yüzden daha çok kölelere yapılan bir işaretleme şekliydi. Hristiyanlık yayılmaya başladığında Paganizm‘e özgü görülen dövme, Pagan inanışını ortadan kaldırmaya yönelik hareketler neticesinde yasaklandı, günah sayıldı. Japonya’da ise dövme İsa’dan önce 10.000lere kadar uzanıyor. Sadece 1603-1868 yılları arası dövme, yapılan mesleği belirtmek amacıyla kullanılmış Japonya’da.
Dini açıdan dövmeye baktığımızda Yahudilerin neredeyse tamamında yasak olduğunu görüyoruz. Bunun sebebi konusunda emin değilim ancak bildiğim bir konu da onlara göre Tanrı dışlanan bir varlığı vücudunda bir harfle işaretleyip yer yüzüne gönderiyordu ve lanetliyordu. Dolayısıyla deri üzerine işaret koymak hoş karşılanmıyordu onlarca. Hatta Eski Ahit’in 3. bölümünde (çeviri doğru olmayabilir) “Vücudunuzun üzerinde ölümcül uzunca bıçak yaraları açmayın, derinizi işaretlemeyin. Ben Tanrıyım” gibi bir ayet geçiyor. Hristiyanlığa baktığımızda yine Eski Ahit’i baz alarak derinin üzerine işaretler çizilmesi hoş karşılanmıyor.
Müslümanlıkta da benzer biçimde Kuran’da Allah’ın yaratışını, doğal durumu değiştirmenin günah olduğu belirtiliyor ancak diğer dinlerde de olduğu gibi dövmenin yasak olduğu belirtilmediği gibi hakkında bir bilgi bulunmuyor. Ancak zamanının İslam alimlerince Allah’ın yarattığını değiştirmek olduğu için yasak olduğu, günah olduğu belirtiliyor. Günümüzde ise İslam Profesörü Süleyman Ateş; İslamda mekruh (hoş olmayan bir şey) olduğu ama Kuran’ın bir yerinde geçmediğini belirtir ve Hz. Muhammed’in “Önce kendi vicdanınıza danışınız” sözü üzerine ibadette önemli olanın gönülden Allah’a yönelmek olduğunu herhangi bir şeyin buna engel olamayacağını belirtmektedir.
Günümüze kadar dövme karanlık ve antik çağlar dışında modern dünyada mezhepleri, çeteleri, işlenen suçları, herhangi bir gruba mensup olunduğunu, sevgi gösterisini, askeri konumu belirtmek amacıyla kişisel tercihle kullanılmıştır. Örneğin New York Skinheadleri (Amerika’daki nazi gençler) birbirlerini tanımak için oy-oy boots (oy-oy boots kalın tabanlı postallar) ve New York beyzbol forması giymiş elinde beyzbol sopası taşıyan bulldog köpeği dövmesini kullanırlar.
Dövme günümüzde (işlemeye göre iğne sayısı değişir) 5 iğneli el dövme makinesi kullanılmaktadır. Çok ince iğnelerin aletin ucundan girip çıkmasıyla deriye mürekkebi işler. Gölgelendirme ya da geniş alanları taramak için daha çok iğne kullanılır. Birazdan değineceğim tehlikeler sebebiyle dövme aletinin sterilizasyonu oldukça önemlidir. Aletin bulunmadığı hapishanelerde ise dövme genelde içi çıkarılmış kalemlerin ucuna toplu iğne takılarak gayet steril olmayan bir ortamda gerçekleştirilir. Mürekkebi için günümüzde her ne kadar zararlı olsa da karbon içerikli mürekkepler kullanılmakta hatta bazı bilinçsiz kişilerce daha tehlikeli olan ağır metaller itiva eden mürekkepler kullanılmaktadır.
Sağlık konusunda zaman zaman ciddi tehlikeler taşımaktadır dövme. Bilinçsiz kişilerce yapıldığında ve sterilizasyona dikkat edilmediği taktirde ölümcül bile olabilmektedir. İğneler deriye girip çıktığı için steril edilmemiş iğneler enfeksiyona yol açabilir ayrıca bazı kişilerce dövme mürekkebine alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Dövme yapıldıktan sonra yapılan yüzey bir çeşit yara taşıdığı için temizliğine özen gösterilmediğinde yine enfeksiyon riski taşır. Ayrıca kan yoluyla bulaşan hastalıklar (Tetanoz, AIDS, vs..) yine steril olmayan koşullarda yapılan dövmelerde kolaylıkla bulaşabilmektedir.
Geçici Dövme ise daha çok deri üstüne boya, mürekkep, kına sürülerek yapılan dövmelerdir ve 2 hafta ile 2-3 seneye kadar kullanılabilmektedirler. Son günlerde yeni bir tür olarak güneş yanığı şeklinde de dövmeler yapılmaktadır.

Dövme Sildirme konusunda ise çok zor bir eylem olduğu bilinmektedir. Uzun zaman sonra dövmesinden sıkılmış, dövmesi deforme olmuş, inançları değişmiş kişiler dövmelerini sildirmek için oldukça masraf yapmakta ve tam sonuç alamamaktadırlar. Dövme sildirme işleminin sonucu %95 lik başarı elde edilmektedir. Cerrahi müdahale gerektirir. Günümüzde bu işlem lazerle yapılmaktadır. Dövme sildirmek yerine üzerine yenisini yapmak daha kolay olmaktadır.
Dövme yaptırmadan önce fazlasıyla düşünmek ve yaptırılacak dövmeyi iyi seçmek gerekir. Günümüzde özellikle gençlerin rağbet ettiği dövme daha sonradan sorun oluşturabilecek, geri dönüşü zor bir eylemdir. Yine dövme yaptırmaya karar verdikten sonra işin uzmanına, steril koşullar altında yaptırılması gerekir. Günümüzde en çok yapılan dövme çeşitleri, tribal dövmeler, ejderha dövmeleri, dini ve milli sembol dövmeleri (haç, ay, yıldız), kelebek dövmeleri, çiçek dövmeleri, peri dövmeleri, melek dövmeleri, kalp dövmesi, kuru kafa dövmesi, yunus dövmesi olmaktadır.

http://blog.onurpay.com/2007/11/15/d...=329&nggpage=5
den alınmıştır
Alt 12-18-2007, 04:46 PM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator

spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart kısa dövme tarihi

Dövme Türk Dil Kurumumuzda "Vücut derisi üzerine iğne vb. sivri bir araçla çizilmek ve içine renk veren maddeler konulmak yoluyla yapılan yazı veya resim." olarak açıklanmıştır. Sözlükte dövme bu şekilde geçer fakat yeterli değildir.

Bizlere göre Dövme, vücuda uyumlu boya maddelerinin bu iş için üretilen cerrahi metal cihazlarla insan vücudu üzerine işlenen motif yada desendir.
Dövme , kimi zaman bir harf, bir isim ya da bir sembol olarak karşımıza çıkar. İnsanların dövme yapma amacı belki duygularını dışa vurum belkide süs ya da gösteriş amaçlıdır. Ama dövmenin çok eski zamanlardan beri insanoğlunun kendini ifade etme sanatı ya da yöntemi olduğu kesin.

Dövme makinesi ve bütün parçaları paslanmaz cerrahi çelik olmak zorundadır. İğneler de aynı metaldan üretilmeli ve tek kullanımlık olmalıdır. Dövme yaparken kullanılan pota ve eldivenlerde tek kullanımlıktır. Gerçek dövme boyaları Dünya Sağlık Örgütünden (WHO) onaylı ve vücuda uyumluluğu test edilmiş ve onaylanmış boyalardır.

Günümüzde yapılan kazı vb. çalışmalarda çok eski zamanlara ait insanların toprak altındaki kalıntılarında, vücutlarında dövme olduğu ortaya çıkmıştır çoğu kez. Örneğin: Mısır mumyalarında çoğu kez dövmeye rastlandığı belirtilmektedir.
O dönemde insanlar dövmeyi bir statü sembolü olarak kullanmalarının yanı sıra, dövmenin onları kötü ruhlardan, hastalıklardan, büyülerden koruduğuna inanırlarmış. Günümüzde ise simgesellikten öte vücut estetiği olarak görülmektedir dövme. Avrupa dilleri, dövme karşılığı olan tattoo sözcüğünü Tahiti dilindeki tautau''dan almıştır. Dövme 20. yüzyılın başlarından sonra, özellikle denizciler arasında yaygınlık kazandı. Romantik duyguları, yurtseverliği ya da dindarlığı belirtmek amacıyla dövme yaygın olarak kullanıldı...
Alt 12-19-2007, 09:57 AM
traffic Offline
Junior Member

traffic - MSN üzeri Mesaj gönder

ilgin.
Alt 01-23-2008, 12:30 PM
cell-in Offline
Junior Member

geçici dövme nasıl yapılır_
Konu Kapatılmıştır

Seçenekler
Stil