#1  
Alt 06-14-2007, 08:51 AM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart dövme ile ilgili sıkça sorulan sorular

Dövme Hakkında Sık Sorulan Sorular

İş yeriniz steril ve hijyenik mi? Bu konuda hassasiyet gösteriyor musunuz?

Stüdyom böylesi bir mesleğin gerektirdiği ölçütlere göre gayet temiz ve hijyeniktir. Sizler; dövme, tattoo, piercing uygulaması sırasında ziyaret edip, uygulamanız bittiğinde ise gidiyorsunuz ama ben gündelik hayatımın hemen hemen tümünü stüdyomda geçirdiğim için çok daha büyük bir risk altındayım ve çok titiz ve dikkatli olmak durumundayım. O yüzden sağlık ve temizlik hususunda gerekli kuralları yerine getirmemiş olmak öncellikli olarak kendi sağlığımı tehdit edebilir.

Dövme yapılmadan önce lokal anestezi yapılırsa daha sağlıklı olmaz mı? Zararı var mı?

Lokal Anestezinin açığa çıkmış, kamuoyuna yansımış bir zararı yok, ancak biz dövmecilerin bu tip anestezik işlem yapma yetkisi yoktur. Kişiye göre değişen alerjik durumlar söz konusu olduğundan, dövme ve piercing işleminde anestezi uygulamasını önermiyoruz, tercih etmiyoruz. Zira söz konusu işlemlerdeki acı şiddetli bir acı değildir, yani anestezi ihtiyaç duyuyaracak kadar bir acı asla söz konusu bile olmaz. Çok nadiren isteğe bağlı olarak anestezik kremler kullanılabilir.

Dövme yaptırmak günah mıdır?

Dinimize göre (İslam); kendinize bilerek acı çektirdiğiniz için dövme türü işlemler yapmak mekruhtur (ne günah ne sevap). Fakat en ufak bir karasızlık hissediyorsanız döveme yaptırmamanız daha doğru olur. Çünkü dövme yaptırmak hayat konusunda bir kararı olan insanların tercihidir.

Daha net bilgi almak için lütfen diyanet işlerini arayın:
Diyanet işleri telefon numaraları: 0212 512 23 20 / 513 58 40 / 520 60 50 - dahili: 132

Uzun süredir dövme yaptırmak istiyor ve kafama uygun bir şey arıyorum. Fakat dövmenin cilt kanseri yaptığı yönündeki açıklamaların doğruluğunu sizden öğrenmek isterim.

Öncelikle bir doktor olmadığımı belirtmeliyim. Konu hakkında ki düşüncelerim ise; günlük hayatımızın hangi bölümünde olursa olsun her zaman risk vardır. Yani yediğiniz ekmekten, tuttuğunuz paralardan belki de öpüştüğünüz sevgilinizden bile hastalık alma riskiniz vardır. Risk hayatımızın her saniyesinde karşı karşıya kaldığımız bir olgudur. Ama bu güne kadar yaptırdığı dövmeden dolayı cilt kanseri olmuş birini ne gördüm ne tanıdım nede duydum, risk her zaman vardır.

Japonca, Korece, Hintçe ve Çince dövme karakterleri ile ilgili en güvenilir kaynak sizce neresi?

Japonca, Hintçe, Çince ve diğer ülkelerin dillerinde yazılacak yazılar için en geçerli kaynak tabi ki ilgili ülkelerin konsolosluklarıdır, ek olarak yeminli çeviri bürolarına da başvurulabilir.

Dövme uygulaması sırasında yada sonrasın her hangi bir kanama söz konusu olur mu?

Genel olarak ince tenli, hassas ciltlerde kanama normaldir. Ancak bazı durumlarda işinin ehli olmayan çakma dövmeciler kaynaklı sorunlardan dolayı kanama söz konusu olabilir. Bunlara sebep olabilecek şeylerden bazıları, iğne uçlarının bozulmuş olmasıdır, ki bu kanamaya sebep olurken fazlası ile acı çekmenize de neden olabilir. Bir diğer sebep ise iğnenin girmesi gerektiğinden daha derine sokulması ile gerçekleşir Bu sadece yeni başlayan veya amatör olarak iş gören dövmeci adaylarının sebebiyet verdiği bir durumdur. Buradan çıkan sonuç ise dövmeciniz hakkında somut kanaatlere sahip olmadan asla dövme yaptırmamanızdır.

Merhabalar, 17 yaşındayım dövme veya piercing yaptırmama bilimsel bir engel var mı?

Hayır yok, şayet yanında aile büyüklerinden biri varsa (Anne veya Baban), izinleri alınmak suretiyle uygulama yapılabilir. Yaşının küçük olması nedeniyle ilerde karşılaşabileceğin sorunlar ve alabileceğin bazı tepkiler konusunda seni bilgilendirerek dövmeni veya piercingini yapabiliriz. Lakin dövme işlemi için uygun yaş 18 ve üzeri yaşlardır.

Yeni Dövme yaptırdıktan sonra güneşlenmek sakıncalı mı acaba?

Yaptırmış olduğunuz dövmenizin canlılığında, yansımalarında ve renklerinde herhangi bir matlaşma sorunu yaşamamak için dövmecinin önerdiği iyileşme süreci ( takriben 30 gün) bitimine kadar güneşlenmemeniz doğru olandır.

Dövme işlemi sırasında kullanılan boyalar aynı ise iğne değişmiş olsa bile boyadan hastalık kapma riski var mıdır?

Her dövmede kullanılan teknik malzemenin çoğu tek kullanımlık olup dövme uygulaması sonrası değişik metotlarla ortadan kaldırılmaktadır, dövme boyasından hastalık kapma olasılığı ancak ve ancak amatör-acemi bir dövmecinin yol açabileceği bir sorundur. Buna sebep verecek olan olay ise, sizlere kullandığı ve pota olarak adlandırdığımız küçük kapların içinde kalan boyayı tekrar esas boya kutusunun içine boşaltması ile gerçekleşebilir, Fakat şunu da belirtmeliyim ki hiçbir dövmeci bunu yapmaz nitekim bu boyalar ile kendimize, arkadaşlarımıza ve yakınlarımıza da dövme yapmaktayız hiç kimse bu riske 2 damla boya için girmez, Boyanın bozuk olma riskinden kaynaklanan sorunlar da olabileceği göz ardı edilmemelidir. Ancak burada söz konusu olan sorun bir hastalıktan ziyade alerjik bir durumdur, boya bozuk ve bayatlamış ise vücudunuz dövme işlemi sırasında zaten boyayı almayı red edecek ve sulanma veya kanama yolu ile dışarı atacaktır. Konuyla alakalı olarak bazı tenlere boya işlemek gerçek anlamda zor ve zahmetlidir burada ki iki fark dikkatle gözlemlenmelidir.

T.C Sağlık Bakanlığının yada herhangi kurumun onayı var mı?

Sağlık Bakanlığı ile Vücut Süsleme Sanatını Geliştirme Derneği arasında hala görüşmeler devam ediyor ancak bir dövmeci olarak bu tip bir onay ve kontrol mekanizmasının oluşturulması sürecinin birazcık zahemtli ve zamn alacağı kanaatindeyim. Ülkemizde birilerine başına bir şey gelmeden sorun çözme anlayışı yok,hoş bir durum değil ama gerçek. Ancak Hiç bir geçerliliği olmayan Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’na ben dövmeciyim diye baş vurduğunuzda size imzalı kaşeli bir belge veriyorlar, Veriyorlar çünkü onlar alacakları aidata bakıyorlar yalnızca. Sizin bu işin ehli olup olmadığıyla ilgili değiller. Ve konuya yabancı olan siz dövme yaptırmak isteyenlerde bu kağıdı ciddiye alıp dövme yaptırıyorsunuz, unutmamalısınız ki dövmenizi o Esnaf Odası belgesiyapmıyor.

Bir yıllık veya iki yıllık geçici Dövme var mı?

Bir yıllık veya daha uzun süreli geçici dövme yoktur ancak kalıcı makyaj boyası ile yapılan ve 2 veya üç yıl gibi bir süre içinde yavaş yavaş silinen dövmeler yapılmakta ancak çoğu dövmeci bu işlemi red etmekte ve önermemektedir. Nihayetinde kullanılan teknik malzeme farklı ama metotlar aynıdır o yüzden aynı acı aynı karar alma aşaması ve tabi ki çıkmama riski her zaman vardır. Özellikle bu hususta web sayfamızı takip eden izleyicilerimden den enteresan mailler elmektedir. Bu konuda sizi uyarabileceğim şey bu tarzda geçici dövmeyi yapan kişilerin 1 veya 2 yıl içinde ortalıktan kaybolmalarıdır.

Çoğu insan diyor ki; yaptığınız Dövmeler gayet profesyonelce yapılıyor ! Yani çok sağlıklı ama oldukça da pahalı olsa gerek. Dışarıda sokakta yapılanlar daha uygun fiyata yapıyorlar, zararı ne peki?

Dövme bir ihtiyaç değil zevktir ve lüks tüketime giren bir işlemdir. Yani iyi estetik bir dövme taşımayı hedefliyorsan ona üç kururş fazla para ödemeyi tartışma konusu yapmamalısın, ama şunu da ifade etmekte yarar var. Sokakta yaptıracağınız ucuz dövmeden kaynaklı olarak kapacağınız bir hastalığın tedavi masrafları stüdyo içinde çalışan yetkin dövme sanatçısına ödeyeceğiniz fiyat yanında hakikatten çok fazladır. Yani 50 milyon verip yaptıracağın dövmeyi sağlıklı bir stüdyoda 75 milyona yaptırabilirsin, çoğu stüdyo hem işin kalitesi hem de ödemede kolaylık olsun diye yapılacak işlemi seanslara bölerek taksitlendirmektedir.

Kolumda jilet izleri, façalar var. Bu izlerden Dövme yaptırarak kurtulabilir miyim?

Maalesef kurtulamazsın ancak üzerine dövme yapılarak izleri örtüp gizleyebiliriz Görsel olarak %90 başarı söz konusudur, çünkü kesikler derin ise; kesiklerin izleri normal deri seviyesinden yüksek ve daha parlaktır bundan dolayı izler kapanmaz üzerine yapılacak bir dövme ile örtülüp gizlenir.

Kızım Dövme yaptırmak istiyor. Detaylı bilgiye sahip olmadığım için ileri yaşlarda doğabilecek sorunları bilemiyorum. Askerlik veya başka alanlarda sorun olabilir mi?

Dövme yaptırdıktan sonraki yaşlarda çıkabilecek sorunlar arasında en çok sorulan sorulardan biri askerliktir askerlik her bölgede standart olmadığı için bu konuda net bir cevap vermek yanlış olur, askerliğin ifşa edildiği yer ve zamandaki üst rütbeli insanların konuya nasıl baktığı ile alakalı bir konu olduğundan, oğlunuz dövmesiyle kimi zaman bir problem kimi zaman ise bir tercih olabilir. Günümüzde dövme konusundaki geri yaklaşımlar artık aşılmaktadır. Zamanla tümden ortadan kalkacaktır. Bir çok üst rütbeli subay, polis ve öğretmen gibi devlet memuru sıfatı taşıyan kişiler dövme için bizler başvurmaktadır.

20 yaşındayım ve Dövme yaptırmayı düşünüyorum. Fakat body building yaptığım için vücut gelişmeye devam ediyor. Yaptıracağım dövme vücudun gelişmesiyle bozlur mu?

Dövmen seninle birlikte büyür ve küçülür ancak ani kilo alıp vermelerde dövmede gözle görülür büyük deformasyonlar meydana gelebilir. Ama gelişim normal ve düzenli devam ediyor ise meydana gelen deformasyon pek dikkat çekmez. Yani her iki durumda da dövmede az da olsa şekil itibari ile bir bozulma söz konusudur.

Bacağımıza Dövme yaptırırken ağda yapmamız gerekiyor mu ?

Yalnızca bacak değil bedenimizde uygulama yapılacak herhangi bir bölge az yada çok tüylü fark ezmez tıraşlanmalı yada epilasyona tabi tutulmalıdır.. Sebep olarak ise dövmecinin çalışmasını kolaylaştırmak başta gelirken, tüylerden dolayı mikrop kapma riskini de ortadan kaldırmaktır. Yöntem olarak ağda pek tavsiye edilmez ve uygulanmaz ağdadan sonra ciltte oluşan tahribat ve buna bağlı hassasiyetten dolayı bölgeye dövme yapmak acı verici olabilir. Dövme yaptırmadan bir kaç gün öncesinde ağda yaptırmanızda sakınca yoktur.

Benim belirlediğim bir insan portresinin Dövmesi mümkün mü acaba. Yapılabilir mi?

Elbette mümkün, galeri kısmında konuyla ilgili bir iki örnek bulunmaktadır.

PROFESYONEL KALICI BİR DÖVMENİN YAPILABİLMESİ İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR ŞUNLARDIR

(6 altın kural, birinin eksikliği profesyonelliğe gölge düşürür)
1. Kullanılan Dövme makinesinin orijinal olması:

Türkiye’de üretimi bulunmayan dövme makineleri Avrupa ve Amerika ‘da sanayileşmiştir. Bu alanda birçok firma bulunmaktadır. Yapılacak dövmenin tarzına göre çeşitli devir hızlarında dövme makineleri bulunmaktadır. Bu işle sadece merak anlamında uğraşan kişilerin amatörce yaptıkları, teyp yada kapı zilinden bozma bobinlerle asla profesyonel dövme yapılamaz. Profesyonel dövme makinelerinin bobinleri özel olarak sarılırlar. En hafif, en güçlü ergonomik makine ideal makinedir.
2.Kullanılan Dövme Boyalarının orijinal olması:

Türkiye’de üretimi bulunmayan profesyonel dövme boyaları Avrupa ve Amerika’da laboratuvarlarda dermatalogların denetiminde hazırlanır. Ve bu boyalar Avrupa Sağlık Birliğinin onayladığı kimyasal aralığın üstünde ve zararlı kimyasal karışım içeremezler. Bu boyaların ana maddesi “pigment” adlı bir tozdur. Saf olan boyalar pigment ile karıştığı zaman deride kalıcılık sağlar. Dövmeciler sertifikaları ve laboratuvar raporları olmayan boyaları kullanmazlar. Kullanmamalıdırlar. Boyaların özelliklerini bilmelidirler. Kalem mürekkepleri ve çini boyalarını kalıcı dövmede kullanmak sağlıklı değildir. Profesyonel kalıcı dövme boyaları bu mürekkepler gibi kanserojen madde içermezler.kullanım süreleri vardır. Bir dövme boyası gerekli saklama koşullarında maksimum bir yıl içinde tüketilmelidir.
3.Kullanılan Dövme İğnelerinin orijinal olması:

Türkiye’de üretimi bulunmayan dövme iğneleri 0.20 mm incelikten başlayarak derecelenirler. Ve yapılacak dövmeye göre tek veya birkaç tanesi bir araya getirilerek kullanılırlar. Maddelerin alaşımlarından dolayı paslanmazlar. Toplu iğne, bocuk iğnesi ve dikiş iğneleriyle profesyonel dövme yapılması mümkün değildir. İğneler tek kullanımlıktır ve belirli bir saatten sonra aşınma yaparlar. Büyük dövmelerde, belirli bir süre sonra yeni iğne kullanmak gerekebilir.
4.Kullanılan Dövme Teçhizatının uyumlu olması:

Profesyonel Dövme makineleri elektrik ile çalışır. Bu elektrik teçhizatının da makinenin devir hızına uygun olması gerekir. Ayrıca makineyı tutmak için kullanılan “grip” boyanın deriye akmasını ve iğnenin belirli bir düzlemde hareket etmesini sağlayan “nozzle” yani ibrik bölümü de sanatçının tarzına, eline uygun olmalı ve medikal alaşımlar içeren metalden üretilmiş olmalıdır.( ya da tek kullanımlık bir kılıf bölümü kullanılmalıdır) grip-nozzle-back birleşimine kılıf denir.


5.Dövme yapımının steril şartlarda olması:

Dövme yapan kişinin ameliyat eldiveni kullanması, tek kullanımlık peçetelerle deriyi; dövme yapım aşaması öncesi ve sonrasında, dezenfeksiyon sıvılarıyla temizlemesi gerekir. Profesyonel dövme boyalarının konulacağı kapların tek kullanımlık olması gerekir. Bar-cafe köşelerinde profesyonel dövme yapılamaz. (Dövmede kullanılan sabit kullanımlık aletlerin aletlerin ilk önce ultrasyonik yıkma makinesinde yıkanması sonrasında poşetli sterilizasyon yapılıyorsa poşete girmesi, poşetsiz sterilizasyon yapılıyorsa direkt otoklava atılması gereklidir. Bunların yanı sıra tek kullanımlık makine aksamları da kullanılabilir. Bunlar dövmeye ekstra maliyet getirecekleri için ücretleri ayrıca dövme yapılan kişiden talep edilebilirler.)
6.Dövmeyi yapan kişinin işinin ehli olması:

Tüm yukarıda saydığımız özellikleri bünyesinde toplayacak kişiye profesyonel dövme sanatçısı diyebiliriz. Bu şartları oluşturmamış yerlerde dövme yaptırmak, yaptıran kişileri de yapan kişiler kadar suçlu yapar. Çünkü kendi vücuduna değer veren insanlar gerekli araştırmayı da yaparlar. Sonuçta internet denilen bir şey var.KALICI DÖVME NASIL YAPILMALIDIR?

Kalıcı dövme yapmak için organizasyon yapmak gerekir. Yapılacak işlemlerin sırası vardır. Dövme yapılacak figür ortaya konduğu zaman yapılacak işlemler ve bunların uygulama sıralamaları organizasyonun kendisini oluşturur.2a. Kalıcı dövme organizasyonu

Bu organizasyonu (sıralamayı) genel anlamda şu şekilde yapabiliriz. (Ancak her dövme sanatçısının kendine has bir tarzı vardır. Burada aktardığım kendi işçiliklerimde genel ve basit anlamıyla uyguladığım yöntemdir. Daha farklı bir sıralamayı gerektirecek tarzda dövmeler de vardır)1-) Kalıcı dövme yapılacak figürün seçilmesi.

2-) Kalıcı dövme yapılacak bölgenin kıldan ve tüylerden arınması(yoğun tüy ve kıllar boya tutarlar. Dövme yapımı sırasında temizlemeyi ve dövmenin gözükmesini engeller)

3-) Kalıcı dövme yapılacak bölgenin dezenfeksiyon sıvılarıyla temizlenmesi

4-) Vücuda transfer çıkarmak.

5-) Sterilizasyonu yapılmış aletlerin ve tek kullanımlık sarf malzemelerinin hazırlanıp iğnelerin dövme yapılacak kişi önünde lehimlenmesi.(artık presli tek kullanımlık iğneler de var)

6-) Profesyonel kalıcı dövme makinesinin montajının yapılması.

7-) Figürün hatlarının atılması(Koyu veya gölge hat)

8-) Siyah ağırlıklı gölgelerin ve koyulaştırmaların, doldurmaların yapılması.

9-) Varsa koyudan açığa doğru renklendirmelerin yapılması.

10-)Düzeltmelerin ve ufak eklemelerinin yapılması.

11-) Açık yara konumunda son dezenfekte temizlik, antibiyotik etkili pomadın sürülmesi ve en fazla bir saat streçle kapatılması.

12-) sarf malzemelerinin dövme atık çöpüne atılması.

13-) Dövmenin hijyenik bir şekilde bakımının iyileşinceye kadar yapılması.2b. Bazı tanımlamalar:2b.1)Transfer çizmek:

Dövmesi yapılacak figürün birebir deriye aktarılması için kopya kalemiyle yarı şeffaf kağıt olan aydıngere çizilmesidir. (Kitabın yazımından sonra avrupadan ithal edilen, deriye çıkarılacak figürün direkt çıktısının alındığı makineler yurdumuza girdi. Her ne kadar bir zorunluluk değilse de kullanılması zaman kazancıdır)

2b.2)Ters Transfer çizmek:

Transfer çizildikten sonra deriye aktarımı sırasında ters çıkar. Eğer figür bilgisayardan yatay olarak ters yöne çevrilirse (örneğin: Sağa bakan eğilmiş bir gül modeli sola bakar olarak ta çıkarılmalı) üzerinden yapılacak kopya çizimle doğru orantılı bir transfer çıkarabiliriz. Ters çevirmeye imkanımız yoksa dövmesi yapılacak figürün kopyası çıkarılır ve çıkan kopya ters çevrilip, tersinden de kopya alınır. En son kopyasını aldığımız çiziminden vücuda transferi yapılır.

2b.3)Dövme için anatomik duruş:

Vücudun dik bir şekilde, ayakta, baş dik olarak, eller de bacakların yanına sallanmış halde karşıda duran kişiye bakar halde durmasına denir. (tıp teriminde eller dışa dönüktür)

2b.4)Transfer çıkartmak:

Transfer için aydıngere kopya çizildikten sonra, koltuk altı sabun stickleri dövmenin yapılacağı yere sürülür. Ardından transfer için kopyanın çizildiği aydınger stickli bölgeye baskı uygulanarak yaklaşık 15 saniye kadar tutulur. Transfer tekniğiyle dövmeye başlanacaksa; transferin net çıkması ve transfer yapılan figürün aslına bağlı kalınmak için dövme yapılacak kişi anatomik duruşta tutulmalıdır.PROFESYONEL KALICI DÖVME MAKİNESİ VE ÇALIŞMA SİSTEMİ

Gerçekte makinenın ucunda boya akışını sağlayan “nozzle” denilen “ibrik” bölümü vardır. Klasik anlamıyla tüm dünyada profesyonel dövmecilik sanatında bu makine tipi kullanılır. Ve bu sisteme de “hokka&divit usulü”denilir.

Profesyonel bir dövme makinesi15 V’a kadar çalışır. Ortalama olarak saniyede 20 defaya kadar deriye boya ittirme kapasitesine sahiptirler. Bu yapılan dövmeye, verilen işçiliğin incelik derecesine göre azalabilir. Genelde çift bobinlidirler. Üzerlerinde bulunan elektronik aksamlar sayesinde saatlerce (aşırı) ısınma yapmadan ve devreleri yakmadan çalışır Fakat tek bobinli ve sadece hat atmada kullanılan düşük voltajlı dövme makineleri de mevcuttur.

Profesyonel dövme makineleri tek parçadan oluşmazlar. Yukarıda da belirttiğimiz gibi montajlıdır.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 09-08-2007, 08:12 PM
madlinetattoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
madlinetattoo Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Aug 2007
Mesajlar: 25
Standart

Dövme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Soruövme Acıtırmı?pek çok insan çok acıdığını söylüyor.
Cevapövme uygulaması genellikle acı yaratmaz,sadece biraz rahatsızlık verir.
Eğer acıyan bir bölgeye yapılıyorsa anestezik krem uygulayarak acıyı en aza indirgeriz.
Genelde insanlarda dövmenin acıttığı yolundaki kanı,acemi dövmeciler tarafından kaynaklanıyor,dövme iğne deriye en fazla 1mm gircek şekilde epidermis tabakasına yapılır,eğer daha derine inilirse bayağı çok ağrı yapabilir.Daha sonrada yara olup iltehap kapabilir.
Aşağıdaki şemada acıtan yerler kırmızıyla gösterilmektedir.Yeşiller acımayan bölgeleri gösterirSoruövmenin rengi solarmı veya yeşile dönermi?
Cevap:Eğer Kaliteli bir boya kullanılıyorsa ve iyi bir sanatçı tarafından cildi yaralamadan yapılıyorsa rengi senelerce solmaz bir dövmenin.Eğer yeşile dönuyorsa buyuk ihtimalle dolmakalemlerde kullanılan çini murekkebiyle yapılmış bir dövmedir


Soruövme nekadar zamanda iyileşir.Nekadar süre su değmemesi lazım?
Cevapövme genelde 5-10 gun arasında iyileşir.Fakat çok koyu bir çalışmaysa (tribal gibi mesela)iyileşme süresi uzayabilir.Ayrıca kişiden kişiye değişebilir iyileşme suresi cildin yapısına göre 2-3gun uzayabilir!
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 09-08-2007, 08:25 PM
madlinetattoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
madlinetattoo Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Aug 2007
Mesajlar: 25
Standart

bırde noozle ne anlamadım tum dunyada tube - tip denır ibrikmi olmuş turkce ayrıca wurus sayısı gölgede 60-70 çizgide 80-100 vurusdur ortalama
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 10-17-2007, 06:43 PM
AyasofyaTattoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AyasofyaTattoo Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Oct 2007
Mesajlar: 9
AyasofyaTattoo - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

Güzel Paylaşım Ellerinize Sağlık...Fatih Serdaroğlu cok basarili bir sanatçı..Kendi yazmış oldugu kitabın da daha detaylı acıklayıcı bilgiler mevcut..Ayrıca Türkiye'de dövme sanatı adına 2.Kitabı da yakn da tüm kitap evlerin de yerini alır.
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 02-08-2008, 11:25 AM
wolkan Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 12
Standart

aydınlatıcı bılgıler tesekkurler.
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 02-27-2008, 11:31 AM
junior_ozi Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 4
Standart

bişey sormak istiyorum bu bilgileirn hepsini siz aklınızdan yazmadınız herhalde internetten bulup yapıştırıyorsunuz dimi? Birde burada okuduklarımızın hepsini siz uyguluyormusunuz?
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Alt 03-02-2008, 10:05 PM
tuubaa Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Mar 2008
Mesajlar: 1
Standart

merabalar ben geçici dövme yaptırmak istiorum boynuma. sekil olarak da burcumun çin yada japon astrolojisindeki seklini istiorum. burcum kova ancak bn netten bu şekli bulamadım bu konuda bna yardımcı olabilecek biri warmı aranızda???? lütfeeeeeeennnnnnnn
Alıntı ile Cevapla
  #8  
Alt 02-26-2012, 03:52 PM
esma ece Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Feb 2012
Mesajlar: 1
Standart

selam arkadaşlar size bi sorm olucak benm bi dövmem vardı kolumda isim yazıodu 7 gün önce kapatrma kararı alıp kapattrdım yonca yaptrdım renkli soyuldu hala alttan isim azda olsa gözküodövmeci 15gn snra işlem yapablrz dedi eyw ii hoşda kapanması gerekmiomuydu daha ilk seansta :S kötü boyamı kullanılmş sizce
şimdiden teşekkürler..
Alıntı ile Cevapla
  #9  
Alt 05-17-2012, 08:59 AM
rock'n roll Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: May 2012
Mesajlar: 2
Standart

selam arkadaşlar benim de bir sorum olucaktı ben gecen ay bileğimede sırtımada dövme yaptırdım ikiside acımadı boynuma yazaı yazdırmak istiyorum coğu kişi boyun tehlikeli diyo ne tehlikesi var bide acısı aynı mı olur ince deri belki daha fazla acır diye düşündüm şimdiden teşekkür ederim
Alıntı ile Cevapla
  #10  
Alt 05-17-2012, 04:17 PM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

Alıntı:
esma ece Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
selam arkadaşlar size bi sorm olucak benm bi dövmem vardı kolumda isim yazıodu 7 gün önce kapatrma kararı alıp kapattrdım yonca yaptrdım renkli soyuldu hala alttan isim azda olsa gözküodövmeci 15gn snra işlem yapablrz dedi eyw ii hoşda kapanması gerekmiomuydu daha ilk seansta :S kötü boyamı kullanılmş sizce
şimdiden teşekkürler..
dövmeyi görmeden konuşmak doğru olmaz.
__________________
Dream Tattoo & Piercing
sorularınız için
0216 347 59 53 -0532 417 17 89
Alıntı ile Cevapla
  #11  
Alt 05-17-2012, 04:20 PM
Smile - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Smile Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Jun 2011
Mesajlar: 23
Smile - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

Alıntı:
rock'n roll Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
selam arkadaşlar benim de bir sorum olucaktı ben gecen ay bileğimede sırtımada dövme yaptırdım ikiside acımadı boynuma yazaı yazdırmak istiyorum coğu kişi boyun tehlikeli diyo ne tehlikesi var bide acısı aynı mı olur ince deri belki daha fazla acır diye düşündüm şimdiden teşekkür ederim
Bi tehlikesi yok ama acısı biraz daha fazla olur.
__________________
Dream Tattoo & Piercing
sorularınız için
0216 347 59 53 -0532 417 17 89
Alıntı ile Cevapla
  #12  
Alt 07-02-2012, 04:20 PM
yildiray Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Jul 2012
Mesajlar: 2
Standart

Dövme yaptırdıktan sonra soyulma başladığında ortaya çıkan dövme silik duruyor ve bu acayip moralimi bozuyor arkadaşlar. Bu normal bir süreç midir? İyileşme gerçekleşip dövme oturunca renginde düzelme olur mu?
Alıntı ile Cevapla
  #13  
Alt 08-26-2012, 04:14 AM
eyy Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Aug 2012
Mesajlar: 1
Standart

merhaba 2 hafta önce omzuma dövme yaptırdım . o günden beri krem kullanıyorum ama 1 hafta önce çok az bi kabuk bıraktı . şuan için vucudumda hala pürüz şeklinde . kabuk bağlaması bu kadar uzun sürebilirmi? kabuk bağladığında asla kabukları koparmadım . şuan sanki kabuğunda üstünü deri kaplamıs gibi duruyo . acaba vucut kabuğuda kabul etmiş olabilirmi ?
Alıntı ile Cevapla
  #14  
Alt 02-26-2013, 08:22 AM
Özlem Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Feb 2013
Mesajlar: 1
Standart

merhaba ben dövme yaptırmak istiyorum ama herkes çok acıyacağını söylüyor acıya pek dayanamam ama o dövmeyi çok istiyorum ne yapabilirim
Alıntı ile Cevapla
  #15  
Alt 04-11-2013, 12:56 PM
uzayli730 Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Apr 2013
Mesajlar: 1
Standart

Merhaba yuzuk parmagımın iç kısmına dövme yaptırmak ıstıyorum.
sanırım tutmama durumu oluyormus parmaklarda.
bunun hakkında bilgi alabilirmiyim?
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
WEZ Format. Şuan Saat: 05:42 AM.
Bu sistem vBulletin™ alt yapısına sahiptir, Version 3.8.7 kullanılmaktadır.
 Telif hakları, Jelsoft Enterprises Ltd'e aittir. ©2000 - 2018
vBulletin Support by Mesut DOĞAN Dövme Tattoo Dövme modelleri Tattoo

 


Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0