#1  
Alt 06-14-2007, 08:38 AM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart dövme dinen günahmıdır
Dövme ve İslam Dini, Dövme yaptırmak günah mı?

Dövmenin islam dinince haram - günah olduğunu ya da dövme yaptıran kişinin abdesti olmayacağını söylerler. Dövmenin abdest konusunda bir sorun teşkil etmediğini çok açık ve net bir şekilde belirtebiliriz. Çünkü; dövme derinin dışına değil, içine yapıldığından, abdeste, gusle ve ibâdete mâni teşkil etmez. Çünkü abdestte ve gusülde farz olan, derinin dışını yıkamaktır. Dövmenin islam dinince haram - günah olma konusunda Prof. Dr. Süleyman ATEŞ'in daha önceden Vatan gazetesinde yayınlanan köşesinde bir okurunun sorusuna cevap vererek yanıtlamıştır, şöyle ki: " Dövme Kuran'da geçmiyor. Bunun günah olup olmadığını nasıl öğreneceğim ? yada bunu günah olduğu nerede yazıyor ? Eğer bunu kötü amaçla yaptırmadıysam, bundan sonra namazıma Kuran okumaya devam edemeyecek miyim ? İnsanların bu konuda yanıldıklarını nasıl anlatacağım ?

Prof. Dr. Süleyman ATEŞ;
Dövme Kuran'da geçmez. Kuran'da Allah'ın yaratışını, doğal durumu değiştirmenin şeytan işi oldu belirtilir. İşte bu doğalı değiştirme konusunda Kuran tefsircilerinin çeşitli yorumları vardır. Tefsirciler, Nisa süresindeki bu ayeti açıklarken bazı Hadis'ler ( Peygamber'e nispet edilen sözler ) aktarırlar.

Bu rivayetlerden birinde Hz. Peygamber'in Kaşlarını inceltene, yüzünün kıllarını çekene, Dövme yapana ve yaptırana lanet ettiği belirtilir. Fakat bu, bir kişinin rivayetidir. Gerçekten Peygamber'in Böyle söylediğine şahsen ihtimal vermiyorum. Çünkü bu rivayet Kuran'a aykırıdır. Kuranda Peygamber'de insanları süslenmeye, güzel görünmeye teşvik etmektedir. Yüzünün kıllarını çekmek, kaşlarını inceltmek kadınların vaz geçemeyeceği Bir makyaj ve süslenme türüdür. Bilindiği gibi süslenmede zamana ve bölgelere göre değişir. Dövme İslamda mekruh ( hoş olmayan bir şey ) kabul edilir ama Kuran'ın haram saydığı, yapanların ve yaptıranların günahkar olacağı eylemlerden değildir. Hiçbirşey ibadete engel olamaz.

İbadette önemli olan gönülden Allah'a yönelmektir. Abdesttinizi alınız, namazınızı kılınız, dualarınızı yapınız. Allah ile bağlantınızı kesmeyiniz. İşte gerçeği öğrendiniz. Siz gönlünüze bakınız, Allah ile kul arasında aracı yokyur. Peygamber'imiz " Önce kendi vicdanınıza danışınız" buyurmuştur.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 06-14-2007, 10:48 AM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

İslam inancına göre ise dövme ile ilgili sadece rivayetler vardır. Rivayet ya da söylencedir sadece. Kesin bir ayet yoktur. İncil ya da Tevrat gibi dövmeye ilişkin herhangi bir ayet, söz, ya da delil yoktur. Örneğin bir rivayete göre Hazreti Muhammed; dövme yapan ve yaptıran, dişlerini törpüleyen ve böylece Allah’ın yarattığı şekli değiştirmeye uğraşan kadınlara lanet etmiştir. Şimdiye kadar bilinen (ve aslında yanlış) karşı çıkma şöyledir: dövme abdest tutmaz. Yanlış. Abdest değil gusül abdestidir. Gerekçesi şudur: “Gusül abdestinin geçerli olması için vücudun heryerinin ıslanması gereklidir. Dövmenin olduğu yer boyalı olduğu için su geçirmez ve orası ıslanmaz. Bu nedenle cünup kalınır.” Bu tamamen dogmatik, yanlış ve eksik bilgidir. Dövmenin gusül abdestiyle bir ilgisi yoktur. Birincisi; abdest derinin üst yüzeyini ıslatır. Dövme de derinin alt yüzeyinde olduğu için deri üstü tamamen ıslanır. Yanlış bilgi.

İkincisi; farzedelim ki derinin alt yüzeyinin de ıslanması gerekiyor. Alt yüzey de nemleniyor. Çünkü derinin alt yüzeyi dövme yapıldığı halde hava almaya devam eder. Hava almadığını düşünürsek derinin alt yüzeyinde boyalı olan yerin çürümesi gerekmektedir. Oysa o bölgeden tüylerin çıktığını çok rahat görebilmekteyiz. İşin aslı dövmeye karşı çıkmanın abdest almakla bir ilgisi olmadığıdır. Eğer karşı çıkılması gerekiyor ise başka bir gerekçe bulunmalıdır.

Örneğin tanrının yarattığı vücudu kişinin deforme etmesi olarak açıklayabiliriz. Karşı çıkış bu biçimde gerçekleşirse daha mantıklı ve dövme de bir tercih olmuş olur. Medine-i Münevvere’deki Hadimü’l-harameyni’ş-şerifeyn Kral Fehd Mushaf Basım Kurumunca basılan Kur’an-ı Kerim’de Nisa sûresi 118-119. ayetlerde şöyle yazılır:

118- Allah onu (şeytanı) lanetlemiş; o da: “yemin ederim ki, kullarından belli bir pay edineceğim” demiştir.

119- “onları mutlaka saptıracağım, muhakkak onları boş kuruntulara boğacağım, kesinlikle onlara emredeceğim de hayvanların kulaklarını yaracaklar (putlar için nişanlayacaklar), şüphesiz onlara emredeceğim de allahın yarattığını değiştirecekler” (dedi). kim Allahı bırakır da şeytanı dost edinirse elbette apaçık bir ziyana düşmüştür.

İşte burada dövmeye ilişkin birşeyler söylenebilir. Elbette apaçık bir dile getirme yok dövme hakkında. Ama yorum yapmak gerekirse şöyle ifade edilebilir. Allah sade bir vücut vermiştir ve onu değiştirmeye kimsenin hakkı yoktur. Kulağa küpe takmak bile kulağın verili şeklini değiştirdiği için haram ya da günah sayılabilir. Görülüyor ki dövmenin günah ya da caiz olmadığını söylemek ancak yorum yapmakla mümkündür. Ayrıca, kur’an da yazılı olarak geçmeyip, herhangi bir konu üzerinde allahın adını kullanarak caiz olmadığını, ya da günah olduğunu vurgulamak İslamın kutsal Kitabı Kur’an-ı Kerim’de haram kılınmıştır. Kur’an-ı Kerim’de dövmeyle ilgili hiçbir ayet yoktur. İlle de bir bağ bulunması isteniyorsa süs ve ziynet eşyasıyla ilgili ayetlere bakıp yorum yapmak gerekir. Sadece yorum yapılabilir. Aynı zamanda şu ayetler de dövmenin yasaklandığını söyleyenlere karşı dile getirilebilir.

A’raf sûresi 32 ve 33 ayetlerde denir ki;

32- De ki: Allah’ın kulları için yarattığı süsü ve temiz rızıkları kim haram kıldı? De ki: Onlar, dünya hayatında, özellikle kıyamet gününde müminlerindir. İşte bilen bir topluluk için ayetleri böyle açıklıyoruz.

33- De ki: Rabbim ancak açık ve gizli kötülükleri, günahı ve haksız yere sınırı aşmayı, hakkında hiçbir delil indirmediği bir şeyi, Allah’a ortak koşmanızı ve Allah hakkında bilmediğiniz şeyleri söylemenizi haram kılmıştır.

İslam inancına göre dövmeyle ilgili endişe duyanlara aslında bu ayet iyi bir yanıttır. Kur’an-ı Kerim’de dövmeyle ilgili herhangi bir ayet olmadığına göre bu konuda fetva vermek caiz değildir, bilakis haram kılınmıştır.
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 06-15-2007, 06:48 PM
knuckle Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 4
Standart

dinen ne günah değildir ki
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 06-16-2007, 11:58 AM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

walla doğru söylüyosun))
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 06-28-2007, 11:25 AM
dshemanson Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 13
Standart

ben gunah dıe blıorm abdest alırken su gtmıomuss...(: bılgı ıcın saol
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 07-08-2007, 07:25 PM
HaYLaZ Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Jul 2007
Mesajlar: 28
Standart

bende öyle biliyodum saol
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Alt 07-28-2007, 04:06 PM
gundelfingen Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Jul 2007
Mesajlar: 3
Standart

Kim dediyse onu halt etmiş.Akıl var mantık var.Bu dövme derininin üstüne yapılmıyor ki.Yobazlar tarafından uydurulmuş saçmalıklar
Alıntı ile Cevapla
  #8  
Alt 08-31-2007, 10:06 AM
madlinetattoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
madlinetattoo Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Aug 2007
Mesajlar: 25
Standart

dövme gunah degıl mekruhdur yapılması tawsıye edılmez yapılsada gunah degıldır ama yani..
Alıntı ile Cevapla
  #9  
Alt 09-01-2007, 12:06 AM
Green_ Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Sep 2007
Mesajlar: 1
Standart

Bencede GUnah deil, ama gelinde bunu ailenize etrafinizdaki insanlara anlatin, diolarki tamam dovme derinin altinadir ama sonucta derinin ust tarafindan yapiliodur diolar, bilmem ama ben bise anlayamadim ne yani boyanin basi ustte mi kalio? Anlayanlar acmaya calissin bu konuyu lutfen kafam karishikk:d:d:d:

Tesekkurlerr

Rabia Greenn stylee
Alıntı ile Cevapla
  #10  
Alt 09-01-2007, 12:59 PM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart rabiaya cevap

dövme derinin alt tabakasına yapılır epidermis denilen yere .müslümanlıkta gusul abdestindeki espri vucudunda toplu iğne başı kadar bile kuru yer kalmamasıdır.dövme yapılan bölgeden ter çıkıyosa suda giriyor demektir.bence tam tersine geçici dövme ve oje abdest tutmaz ancak kendi kendine acı verdiğin için günah kaş aldırmak nasıl günahsa öyle günah çünkü ondada kendi kendine acı veriyosun
Alıntı ile Cevapla
  #11  
Alt 09-01-2007, 04:30 PM
madlinetattoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
madlinetattoo Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Aug 2007
Mesajlar: 25
Standart

Alıntı:
Green_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
diolarki tamam dovme derinin altinadir ama sonucta derinin ust tarafindan yapiliodur diolar, bilmem ama ben bise anlayamadim ne yani boyanin basi ustte mi kalio? Anlayanlar acmaya calissin bu konuyu lutfen kafam karishikk:d:d:d:

Tesekkurlerr

Rabia Greenn stylee
bu benzetme yanlış şimdi bacagında platın olan bırındede abdest kabul olmuyormu öyle bırsey bu derının altına pıgment werıyorsunuz teknık olarak derının ustunde olsa zaten gecıcı dövme olur..gecıcı dövme oje kullanımı ws.. gibi seyler abdeste engeldır.mekruh olmasının sebebıde allahın yarattıgına aykırıdır mantıgıdr kas almakla aynı kefededır..nelerın mekruh oldunu arastrırsanız sasırırsınız..
Alıntı ile Cevapla
  #12  
Alt 09-28-2007, 10:40 PM
züloş Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Sep 2007
Mesajlar: 1
Standart Ya Arkadaslar

Bende Dinen DÖvmenin Gunah Olduguna Inanmiyorum Cunku Herkesin Dedigi Gibi Dinen Sadece Mekruhtur Yok Dinen Gunah Yok Namazi Kilinmaz Falan Dovmesi Olupta Cenaze Namazi Kilinan İnsanlar Biliyorum Ve Baskalarinin Bilip Bilmeden Bu Konuda Bilgisi Olmayan Insanlara Yanlis Bilgiler Verip ÜrkÜtÜyolar Sonrada Aİleler İzİn Vermiyolar
Alıntı ile Cevapla
  #13  
Alt 10-17-2007, 06:33 PM
AyasofyaTattoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AyasofyaTattoo Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Oct 2007
Mesajlar: 9
AyasofyaTattoo - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

Alıntı:
spider Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
dövme derinin alt tabakasına yapılır epidermis denilen yere .müslümanlıkta gusul abdestindeki espri vucudunda toplu iğne başı kadar bile kuru yer kalmamasıdır.dövme yapılan bölgeden ter çıkıyosa suda giriyor demektir.bence tam tersine geçici dövme ve oje abdest tutmaz ancak kendi kendine acı verdiğin için günah kaş aldırmak nasıl günahsa öyle günah çünkü ondada kendi kendine acı veriyosun
Aynen..Katılıyorum
Alıntı ile Cevapla
  #14  
Alt 11-18-2007, 07:39 PM
volkaann Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Nov 2007
Mesajlar: 2
Standart

arkadaşlar dövme günah değil..eskilerden beri gelen bi vücut süsleme sanatı aslındaa..günah olduğu uydurma..
Alıntı ile Cevapla
  #15  
Alt 12-11-2007, 09:37 PM
BeYourself Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Sep 2007
Mesajlar: 7
Standart

Yok yahh bencede yani gunah diil, iste zulos'un dedigi gibi aileler yanlis bilgi edindikleri icin cocuklarina izin vermiolar, onemli olan kalbinin temiz olmasi dimi yok dovme abdeste maani oluomus bilmem ne, bikere derinin altinda nasil maani olsun :d:dd:???

Ah Ah Ailelerimizz zorrr anlar bunu...
Rabia...Byrslf
Alıntı ile Cevapla
  #16  
Alt 01-07-2008, 06:41 PM
sadness56 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sadness56 Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 3
Standart

saçma sapan seyler sölüorlar adamı deli ediyorlar inanmıycan zaten böle seyleerre
Alıntı ile Cevapla
  #17  
Alt 01-26-2008, 10:55 PM
hsynsylgn Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 3
Standart

alın size farklı bir yorum abdestliyken dövme haptırınca tutuyor abdestsizken yaptırınca tutmuyor zuhaha
Alıntı ile Cevapla
  #18  
Alt 02-27-2008, 11:43 AM
junior_ozi Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 4
Standart

Alıntı:
madlinetattoo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bu benzetme yanlış şimdi bacagında platın olan bırındede abdest kabul olmuyormu öyle bırsey bu derının altına pıgment werıyorsunuz teknık olarak derının ustunde olsa zaten gecıcı dövme olur....
üzgünüm ama yanlış düşünüyorsun bence kimse keyfi platin takmaz!tmm dövme günah olmaya bilir ona bişey demiyorum ama yalnız bir örnek verdiğini düşünüyorum.
Alıntı ile Cevapla
  #19  
Alt 02-28-2008, 11:38 AM
madlinetattoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
madlinetattoo Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Aug 2007
Mesajlar: 25
Standart

ben abdest acısından örnek werdım platını ikiside derinin altındadır..
__________________
www.tattooturk.com
Alıntı ile Cevapla
  #20  
Alt 09-08-2008, 06:26 PM
ozan1990 Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Sep 2008
Mesajlar: 5
Standart asdasdasdasdasd

Dövme günah degildir bunu söylüyen dini başka yere ceken insanlar dövmenin tek günahı vardır allahın sana verdigi vicudu acı cektirmek yok abdes alınmıyormuşda yk şu olmuyormuşda yok bıdı bıdı cıdı cıdı dı daa sacma sapan şeylere takılmaıyn
Alıntı ile Cevapla
  #21  
Alt 09-08-2008, 06:26 PM
ozan1990 Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Sep 2008
Mesajlar: 5
Standart

hee bende yaptırdım daha 2 hafta oldu Dream tatoo by umut eli cok agır ona yaptırmayın tavsiye etmem
Alıntı ile Cevapla
  #22  
Alt 10-04-2008, 08:46 PM
by_lucifer_ Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Oct 2008
Mesajlar: 4
Standart

valla ben abdest kabul olmuomuş dienlere ben cünüpüm kardeşim sizene diorum afedersiniz g.t gbi kalıolar daha aızlarını açamıolar hea günah olarak da şöyle insan kendi vücuduna bilerek ve isteyerek zarar veriosa günahmış örneğin nasıl faça atıoruz buda ölemiş yani ben öle duydum
Alıntı ile Cevapla
  #23  
Alt 01-18-2009, 03:46 PM
GiMLy Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Jan 2009
Mesajlar: 2
Standart

Tanrıya şükürler olsun ki ben Deistim böyle günah falan pek kasmıyor beni bir tek bu yüzden rahatım =)
Alıntı ile Cevapla
  #24  
Alt 01-19-2009, 05:53 AM
miraz_62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
miraz_62 Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Nov 2008
Mesajlar: 18
Standart

dövme günah deildir dövmenin yapıldığı yerde yine tüy çıkmaktadır bu da gözeneklerin su aldığını gösterir ayrıca dövme derinin altına işleniyor bazıları abdest alındığında su derinin dibinede işliyor diyor dövmede gözenekleri kapatıyormuş ama böle bişe yok tüy çıkıyosa gözenekler kapanmıyordur dövme günah deildir arkadaşlar
Alıntı ile Cevapla
  #25  
Alt 02-19-2009, 12:15 PM
denizkopan Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Feb 2009
Mesajlar: 6
Standart

siteye henüz kayıt oldum ve baktım ki arkadaşlar bilgilerini paylaşıyorlar; ben de paylaşmak istedim...
herkezin ilk önce aklına gelen dövme günah mıdır;? sorusu benimde önceden kafamı baya bi şişirdi...fakat mantıklı bir şekilde düşünürsek neden günah olsun ki...
şimdi düşününce günümüzden cok cok öncede dövme vardı şimdide var...
dövme yaptıranın işte abdesti kabul olmuyormuş? neden...
dövme öncelikle gerçek ve hassas sinir uçlarının bulunduğu deri ile onun üzerini örten, hava ve su girişinin bulunduğu gözenekli ölü deri arasına yapılır...

kaldı ki abdest nedir? herkez abdesti yapılması gereken olarak kafaya yazar ve yalnıştır...abdest Allah ın huzuruna çıkmadan önce insanın temiz olmasını gerektirdiği için yapılır çünkü Allah ın huzurunda dilenecek ve konuşulacak herşey temiz ve günahlardan arınmış olmalıdır yani abdestin maksadı temizliktir ama unutulmamalıdır ki bu konu kalp ile düşünce ile ilgilir...inanmak ile ilgilidir...
çünkü bilirsiniz ki tehemmüm de bi abdest şeklidir ve su bulunmadığı bi durumda toprak ile yapılır...ee şimdi hani abdestte suyun her yerimize değmesi gerekiyordu bi kere tehemmüm de su unsuru yok... peki ne var? inanmak var...

gönülden yaptığın şeye inanırsan anlarsın ki aslında herşey kafada ve kalpte biter..
yani benim şahsi görüşüm şu dur... kişi eğer ki Allah a gönülden inanarak bir ibadet yapıyorsa o kul ile tanrı arasına hiçbirsey asla ve asla giremez...
ve benim bir başka görüşümde şudur ki; insanlar her zaman birbiri hakkında yalan söylerler, hırsızlık yaparlar, cinayet işlerler, haram yerler, hak yerler, tecavüz ve taciz yaparlar, ve daha neler neler...işte böyle bir dünya da siz bunları ne yapmıssınızdır ne de yapana yardımcı olmussunuzdur siz sadece kendi kendinize başka hiçkimseye zarar vermeden sevdiğiniz şeyi yaptırmıssınızdır ; dövmenizi... ve bunda ben şahsi olarak hiçbir zarar ve kötülük görmüyorum benim açımdan günah değildir.... ancak bu benim görüşümdür!

herşey kafada biter arkadaslar dövme yaptıracak arkadaslar için tavsiyem öncelikle bu tür konuları kafanızda halletmektir daha sonra dövme yaptırımına geçmeniz sizin için en iyisi olcaktır...

ve dövme seçerken kesinlikle iyice bi düşünün çünkü hayatınızın sonuna kadar üzerinizde tasıyacaksınız yani sizi yansıtan öğeler bulunması sizin için iyi olacaktır...

ve unutmayın dövme bir sanattır....
Alıntı ile Cevapla
  #26  
Alt 03-15-2009, 03:16 PM
ßaßy! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ßaßy! Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Feb 2009
Mesajlar: 8
Standart

Bence kesinLikLe günah değil.Abdestide geçiriyor.MiLLete kaLsa o günah bu günah herşeye günah deniLiyor.Herkes saçma sapan yorumLarını katıyor işin içine.!
Alıntı ile Cevapla
  #27  
Alt 03-30-2009, 09:23 AM
Tolga Yaşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tolga Yaşar Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Mar 2009
Mesajlar: 6
Standart

dövmeye gelene kadar ne günahlar ve ne haramlar var...
Alıntı ile Cevapla
  #28  
Alt 04-16-2009, 03:19 PM
signofdeat Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Mar 2009
Mesajlar: 4
Standart

yha bazı yobazların soyledıgı saçma sapan şeyler boşwer yaptır gıtsın
Alıntı ile Cevapla
  #29  
Alt 04-19-2009, 07:07 PM
arya0634 Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Mar 2009
Mesajlar: 5
Standart

bence günah olabilir.pek bi bilgim yok ama.işime gelmediği için günah değildir die düşünüyorum
Alıntı ile Cevapla
  #30  
Alt 07-27-2009, 09:00 AM
qwerty Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Jul 2009
Mesajlar: 10
Talking

arkadaslar benım yılladır kafamı kurcalayan ve dovme yaptırmama gec sebep olan seydı bu abdest olayları..dövme sitelerinde yazanlara da inanmadım cunku sonucta onlar sanatlarının dını sebepten dolayı cokmelerını ıstemezler tabı oyle olsa bıle ıyı gosterırler dedım ancak Nihat hatipoğlu'nun (dını prof kendısı) sitesinde dövme sorusu var ve abdestlerın hıcbırıne manı degıldır dövme derının suyla temas etmesını engellemez dıyor..ben dovmenın sadece gusule engel oldugunu bılereek yaptırmıyodum ama gunah yada haram olduguna ınanmıyorum..kas alan agda yaptıran dovme yaptıran lanetlenır dıyo..ben kasını aldırmayan agda yaptırmayan kadın tanımıyorum hepsı lanetlı ozaman..sarap haram mesela katı ayet var..ama ben namaz kılıpda sarap ıcenıde..hacca gıdıpde kul hakkı yıyenıde coook gordum..ALLAH afetsın onlarıda bızlerıde..ben 2 gun once yaptırdım dövmemi harika bırsey ben artık bacagında dovmesı olan bır annane yada babane olacagımmm super babanee yada annane ...Yürenizde ALLAH sevgisi olsun iyi insan olun ..ALLAH a inanın kımseyede kulak asmayın ve dövme yaptırınn
Alıntı ile Cevapla
  #31  
Alt 07-27-2009, 04:38 PM
tristan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
tristan Offline
Senior Member
 
Üyelik tarihi: Jul 2009
Mesajlar: 126
tristan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

bu konuyu qeri kafalı din adamlarına sordum kesinlikle qünah abdestin kabul olmaz die cvplar aldım fakat ilahiyat mezunu çağdaş 1-2 kişiyle konuştum terlediğim zaman nasıl dövme olmayan bölqelerden su çıkıyorsa aynı yoldan qirebilir bunun günah olan tek kısmı kasten kendi canını yakmak die cvp aldım içiniz rahat olsun arkadaşlar dinen dövme anlattıkları qibi qünah değil....
__________________
t he day after tomorrow!
Alıntı ile Cevapla
  #32  
Alt 08-03-2009, 05:34 PM
mertirmak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
mertirmak Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 2
Standart

heryerde farklı bısı denıyo yaptırmakdan korkuyorum artık
Alıntı ile Cevapla
  #33  
Alt 08-06-2009, 08:08 AM
qwerty Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Jul 2009
Mesajlar: 10
Standart

aslında ınsanları dını konularda yanlıslıkla yonlendırenler daha cok gunaha gırıyo..obur tarafta nelerden ceza yıyıp nelerle odullendırılcegımızı kımse bılmıyor...bunu kalbınde beynınde bıtırısen yaptırırsın zaten
Alıntı ile Cevapla
  #34  
Alt 08-09-2009, 08:14 AM
tristan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
tristan Offline
Senior Member
 
Üyelik tarihi: Jul 2009
Mesajlar: 126
tristan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

Boş işler bunlar mertirmak ufak tefek ayrıntılara takılırsan 2ileri1 qeri qider qelirsin dinen qünah olayına takılma bence....
__________________
t he day after tomorrow!
Alıntı ile Cevapla
  #35  
Alt 08-18-2009, 04:32 PM
BarBo Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 4
Standart

Alıntı:
dshemanson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ben gunah dıe blıorm abdest alırken su gtmıomuss...(: bılgı ıcın saol
su girmeyen gözenek havada almaz hava almayan deri et vs çürür dövme yaptıranların arasında çürüme olan görmedim

gece tırnak kesilmez gibi birşey bu.saçma sapan rivayetler.
Alıntı ile Cevapla
  #36  
Alt 08-27-2009, 06:38 PM
denizkopan Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Feb 2009
Mesajlar: 6
Standart

herkezin ilk önce aklına gelen dövme günah mıdır;? sorusu benimde önceden kafamı baya bi şişirdi...fakat mantıklı bir şekilde düşünürsek neden günah olsun ki...
şimdi düşününce günümüzden cok cok öncede dövme vardı şimdide var...
dövme yaptıranın işte abdesti kabul olmuyormuş? neden...
dövme öncelikle gerçek ve hassas sinir uçlarının bulunduğu deri ile onun üzerini örten, hava ve su girişinin bulunduğu gözenekli ölü deri arasına yapılır...

kaldı ki abdest nedir? herkez abdesti yapılması gereken olarak kafaya yazar ve yalnıştır...abdest Allah ın huzuruna çıkmadan önce insanın temiz olmasını gerektirdiği için yapılır çünkü Allah ın huzurunda dilenecek ve konuşulacak herşey temiz ve günahlardan arınmış olmalıdır yani abdestin maksadı temizliktir ama unutulmamalıdır ki bu konu kalp ile düşünce ile ilgilir...inanmak ile ilgilidir...
çünkü bilirsiniz ki tehemmüm de bi abdest şeklidir ve su bulunmadığı bi durumda toprak ile yapılır...ee şimdi hani abdestte suyun her yerimize değmesi gerekiyordu bi kere tehemmüm de su unsuru yok... peki ne var? inanmak var...

gönülden yaptığın şeye inanırsan anlarsın ki aslında herşey kafada ve kalpte biter..
yani benim şahsi görüşüm şu dur... kişi eğer ki Allah a gönülden inanarak bir ibadet yapıyorsa o kul ile tanrı arasına hiçbirsey asla ve asla giremez...
ve benim bir başka görüşümde şudur ki; insanlar her zaman birbiri hakkında yalan söylerler, hırsızlık yaparlar, cinayet işlerler, haram yerler, hak yerler, tecavüz ve taciz yaparlar, ve daha neler neler...işte böyle bir dünya da siz bunları ne yapmıssınızdır ne de yapana yardımcı olmussunuzdur siz sadece kendi kendinize başka hiçkimseye zarar vermeden sevdiğiniz şeyi yaptırmıssınızdır ; dövmenizi... ve bunda ben şahsi olarak hiçbir zarar ve kötülük görmüyorum benim açımdan günah değildir.... ancak bu benim görüşümdür!

herşey kafada biter arkadaslar dövme yaptıracak arkadaslar için tavsiyem öncelikle bu tür konuları kafanızda halletmektir daha sonra dövme yaptırımına geçmeniz sizin için en iyisi olcaktır...

ve dövme seçerken kesinlikle iyice bi düşünün çünkü hayatınızın sonuna kadar üzerinizde tasıyacaksınız yani sizi yansıtan öğeler bulunması sizin için iyi olacaktır...

ve unutmayın dövme bir sanattır....
Alıntı ile Cevapla
  #37  
Alt 09-02-2009, 07:16 PM
hnf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hnf Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 16
Standart

çok teşekkur ederim paylaşım için bende qünah diye biliyordum.terddütte kalmıştım yaptırma konusnda ama artık biliyorum çok teşkkurler .)
Alıntı ile Cevapla
  #38  
Alt 11-16-2009, 09:22 PM
01batu01 Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Nov 2009
Mesajlar: 5
Standart

arkadaşlar bende aynısını düşünüyorum sonuçta bu mürekkebi derinin altına işliyolar gusul kabul olmuyo diyolar peki su derimizin altınamı giriyo?hayır üstünde kalıyo ve dövmeyle derimizin üstünün bağlantısı yok.hava alıyo ve terliyo diğer şeyler uydurmadır...
Alıntı ile Cevapla
  #39  
Alt 03-28-2010, 10:58 AM
huhuq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
huhuq Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Mar 2010
Mesajlar: 2
Standart

çokta takmıyorum bu günah cart curtları
Alıntı ile Cevapla
  #40  
Alt 09-08-2010, 09:12 PM
Enzifer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Enzifer Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Sep 2010
Mesajlar: 5
Standart

''Günah mı acaba?!'' diye düşünen varsa yaptırmasın zaten. Haftasonu geliyorum abi topunuzu tüfeğinizi hazırlayın.
Alıntı ile Cevapla
  #41  
Alt 09-11-2010, 01:49 PM
tristan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
tristan Offline
Senior Member
 
Üyelik tarihi: Jul 2009
Mesajlar: 126
tristan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

ben bir günahkarım hemde 15 kere
__________________
t he day after tomorrow!
Alıntı ile Cevapla
  #42  
Alt 04-08-2011, 04:54 AM
ali küçük Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Apr 2011
Mesajlar: 1
Standart

ben eşimin adını çince yaptırmak ıstıyorum bıleyımı bılekte olmasınının bır sakıncası varmı birde çince yazılmını göre bılirmiyım osmanıyeden yazıyorum EMİNE CINCE CEVIRISI
Alıntı ile Cevapla
  #43  
Alt 06-07-2011, 01:08 PM
rogue09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
rogue09 Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Jun 2010
Mesajlar: 17
rogue09 - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

tamam hepsi güzelde mekruh hz.muhammet s.a.v tarafından sölendiği var sayılan bir rivayettir söylendiğini göre bizim çok bilmiş din adamlarımız şöyle yorumlar kaş aldıran.dövme yaptıran.oje ve boya yaptıran benin kavmimden değildir denir ama günah kavramının olduğu sanmıyorum çünkü boy apdestinde önemli olan vücudun toplu iğne başı kadar su değmeyen yerinin kalmıcak halde yıkanmasıdır bir örnekle bitirmek istiyorum dövmen var ve ordan ter çıkıyor mu ? evet çıkıyor ozaman dövme içine su alıyor demektir zaten su almıyor ve ter çıkmıyorsa deri kahverengi bir ton alır buda derinin hal dilinde çürümeye başladığının işaretidir...
Alıntı ile Cevapla
  #44  
Alt 07-01-2011, 08:44 PM
corvette Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Jun 2011
Mesajlar: 3
Standart

Alıntı:
madlinetattoo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
dövme gunah degıl mekruhdur yapılması tawsıye edılmez yapılsada gunah degıldır ama yani..
katılıom çünkü cami hocalarının bazıları mekruhdur dioo geçici dövmede aynı o sadace kına ama deri altındaki günah dill abdesti falan bozmuo
Alıntı ile Cevapla
  #45  
Alt 04-18-2012, 12:00 AM
Dj_Hakan Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Apr 2012
Mesajlar: 2
Standart

Herkese selamlar,
ben okadar cok kisiye sordum ki..ALdigim yanitlarin coguda hemen hemen ayni..
Kisacasi soyle diyebilirim..
DOvme yaptirmak Dinimizce hos karsilanmiyor,oda Allah'in verdigi emanete dogru bakilmamak diye soyleniyor..Yoksa herkesin kendi vucudu kendi secimi..Sonucta en sonunda cezasinida kendisi verecektir..Bende piercing ve dovme seven birisiyim..Suan Cin'de yasiyorum.Ins yakin zamanda once dilime piercing takip daha sonrada vucudumu istedigim kasli haline getirip guzel dovme yaptirmak..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
WEZ Format. Şuan Saat: 05:09 AM.
Bu sistem vBulletin™ alt yapısına sahiptir, Version 3.8.7 kullanılmaktadır.
 Telif hakları, Jelsoft Enterprises Ltd'e aittir. ©2000 - 2018
vBulletin Support by Mesut DOĞAN Dövme Tattoo Dövme modelleri Tattoo

 


Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0