#1  
Alt 06-14-2007, 08:53 AM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart dövme çeşitleri
İŞÇİLİK VE FİGÜR FARKLILIKLARINA GÖRE BAZI PROFESYONEL KALICI DÖVME TARZLARI

Esasında profesyonel dövmeyi aşağıda saydığımız tarzlarla sınırlandıramayız. Genel anlamda yapılan tarzları işlemenin yeterli olduğunu düşündüm.

6a. TRİBAL DÖVMELER:

İngilizce ‘tribe’ kelimesinden türemiştir. Türkçesi’de kabileye ait olan kabilesel anlamına geliyor. Dövmecilik sanatı açısından tanımını yapacak olursak; simetrik, asimetrik, anlamlı, anlamsız şekiller anlamına geliyor. Çok fazla yaptırılan tarzdır.Belirli bir anlam ifade etmeyen tribal sıklıkla yaptırılan bir tarzdır.Dövmede anlam kaygısı taşımayan insanlar yaptırır. Totemlerde kullanılan çizgilerden doğmuştur. Ve yapılış tarzı olarak dövmeciler tarafından genelde tercih edilmezler. Çünkü çoğunlukla doldurma işçiliklerdir, sıkıcıdır. Dövme yaptıranlar, eğer dövme sanatçısının yaratıcılığını kullanmasını sağlarlarsa; triballere üç boyut kazandırabilirler. Renklendirebilirler. Bu tribalin sıradanlığını ortadan kaldıracaktır.


kaynak:fatih serdaroğlu

6b. BİOMEKANİK DÖVMELER:

Yıldız Savaşları, yarı makine yarı insan robotlar...Kısaca teknolojinin getirdiği yenilikler dijital çizim sanatçılarını, sür realist ressamları ve ardından da profesyonel dövme sanatçılarını etkilemiştir. Ve dövme de ‘biomekanik’ adlı tarzın ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Gölgeleme, renk geçişleri, karartma, ışıklandırma teknikleri gerektirir.

‘Haiti Tarzı’ gibi geleneksel dövme tarzlarıyla ‘biomekanik’ dövme yapmak neredeyse imkansızdır. ‘Biomekanik Tarz’ için dövme makinesinin, orijinal dövme boyalarının teknik özelliklerinin hemen hepsi kullanılır. Hayal gücünü tetikleyen, dövmecinin sanatını konuşturup kendi özgünlüğünü sergileyebileceği bir tarz olarak tanımlayabiliriz. Profesyonel dövme işçiliği açısından en üst derecede işçilikler arasındadır.

6c. PORTRE DÖVMELER:

İnsan portreleri olduğu gibi hayvan portreleri de yapılmaktadır. Biomekanikte olduğu gibi geleneksel tarzda (makine kullanımı olmadan)portre yapılmaz. Hata götürmeyen bir tarzdır. Belki hayvan portrelerinde(köpeğinizin, kedinizin portresi vb) olmasa da insan portrelerinde mutlak şartla benzetmek esastır. Profesyonel dövme tekniğinde en üst noktada işçiliği gerek tirir. Dövme sanatçısının ışık, gölge ve perspektifi iyi algıladığının ispatıdır.

6d. CELTIC DÖVMELER:

Genelde tribal dövmelerle karıştırılır. Tribalize şekillerin iç içe geçmiş, yerine göre karışmış, simetrik, asimetrik dağılmalarından oluşmuş şekillere denir. Özellikle simetri içeren Celtic(Okunuşu seltik)lerde asimetri oluşmaması önemlidir.

6e. CARTON DÖVMELER:

Çizgi film karakterlerinin dövmelerine denir. Carton çizim dövmeler sinemanın insan üzerindeki etkisini anlatır. Bu tarz dövmeleri genelde 17-22 yaş grubu yaptırır. Büyük ebatlarda ve çok görünecek yerlere yaptırılmazlar. ‘Oldschool’ tarzın da ifade ediliş biçimidir.

6f. MİSTİK DÖVMELER:

Gerçek üstü; peri, melek, şeytan, azrail, cin, yaratık çizimlerini, dini inancı, felsefi görüşleri ifade eden simgeleri içeren dövme çeşididir. Mistik çizimler, kalıcı dövmenin doğuşuna sebep olan bir tarzdır. Fakat profesyonel dövme makineleri sayesinde 3 boyutlu işçilik verilebilir hale gelmiştir.

6g.YIRTICI HAYVAN DÖVMELERİ:

Özellikle erkeklerin yırtıcı hayvan severler. En çok yapılanlar akrep, aslan, vahşi kuşlar,köpek, ejderha, dinazor dövmeleri denilebilir.

6h. SİMGELER:

Çok geniş amaçlı yapılan dövmelerdir. Kişiden kişiye farklılık gösterir. Sizin bu da ne? Bu yaptırılır mı dediğiniz dövmeler taşıyan insan için çok anlamlı olabilir. Bu tarz dövmeler sıkça yapılır.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 01-06-2012, 12:42 AM
666metalmilitan666 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Jan 2012
Mesajlar: 1
666metalmilitan666 - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

yırtıcı hayvan dövmeleri kısmında birşey dikkatimi çekti. Daha çok alt kültürün ilgi gösterdiği sitildir demişsiniz. Ne alaka ben anlayamadım. Ben mesela bir kaplan dövmesi yaptırmayı düşünüyorum. Kaplanın benim için ayrı bir önemi var. Bu benim alt kültürden geldiğimi mi gösterir. Alt kültürü nasıl tanımlarsınız ?
__________________
ÖLÜMDÜR KİMİLEYİN KAVGANIN TEK ÖDÜLÜ,
İNANÇ BİR DELİ ÇAYDIR YEŞERTİR BİRGÜN ÇÖLÜ...
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 01-07-2012, 06:59 AM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

internetten aldığım bir yazıydı ..zaten alttada kaynak göstermişim kimin yazdığını..katılmıyorum... alt kültürü hemen düzeltip siliyorum)
__________________
Dream Tattoo & Piercing
sorularınız için
0216 347 59 53 -0532 417 17 89
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
WEZ Format. Şuan Saat: 05:09 AM.
Bu sistem vBulletin™ alt yapısına sahiptir, Version 3.8.7 kullanılmaktadır.
 Telif hakları, Jelsoft Enterprises Ltd'e aittir. ©2000 - 2018
vBulletin Support by Mesut DOĞAN Dövme Tattoo Dövme modelleri Tattoo

 


Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0