#1  
Alt 06-14-2007, 08:41 AM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart dövme bakımı
DÖVMENİN BAKIMI

İyi bir dövmeye sahip olmak için ilk adım olan iyi bir sanatçıya dövmenizi yaptırmak kadar yaptırdıktan sonra bu çalışmayı korumakta - bakmakta çok önemlidir. Çünkü dövmenize ne kadar bakarsanız o kadar dikkat çeker, daha iyi görünür.

Dövme yapıldıktan sonra ilk 1 hafta yapılan bakım çok önemlidir. Dövme çalışmasını takiben 3 gün süreyle yüzeyin suyla temas etmemesi en önemli kuraldır. Dövme iğneleriyle tahribata uğrayan cildiniz bu dönemde her türlü enfeksiyona açık olur. Her ne kadar bir yara olarak görünmesede o bölgeye yaralıymış gibi özen göstermeniz gerekir. Çünkü küçük iğne darbeleri ile kanama ve ödem oluşmuş bu alanı vücut yara olarak algılayıp iltihabı savunma hücreleri ile onarıma geçiyor. Dolayısı ile iyi korunmadığında her yarada olabileceği gibi bu bölgenin de infekte olması riski fazla. İnfekte olan dövme istediğiniz görüntüden sizi uzaklaştırır. Suyla temas, hasarlı bölgede açılma oluşturabileceği gibi, su içindeki olası mikropları da taşıyabilir. Bu nedenle en az üç gün sudan olabildiğince koruyun. Bunu en iyi yolu, antibiyotikli bir merhemi dövme alanına yoğun bir şekilde sürmek ve 3-5 gün süre ile üzerini hafifçe sarmak. Bu işlemi günde üç kez tekrarlamalısınız. İlk haftadan sonra sargı kullanmadan merhem sürme işlemine devam edebilirsiniz.Yaranız artık iyileşmeye başladı. Bu süre yara(dövme) büyüklüğüne, ve vücut yapınızın özelliğine bağlı. Yaranın iyileşmesi kabuklanma ve kabuk atma şeklinde olacaktır. Her merhem sürme işleminde merhem ile birlikte kabuklar da yavaş yavaş çıkacaktır. Bu nedenle kuvvet uygulayarak, kopararak kabukları soymaya çalışmayın. Bu süre içinde yara kabuğunun gerilmesine bağlı olarak o bölge derisinde gerilme kaşınma olabilir.

Bir ay süresince güneşle direkt temas etmemesine özen göstermeniz gerekli. Çünkü dövme yaptırdığınız bölge vücuttan daha koyu renkli ve hala daha hassas. Dolayısıyla güneş ışığından daha fazla etkilenecek, bu da rengin solmasına, henüz tam iyileşmemiş cildinizin hasar görmesine yol açacaktır.

Bir ay sonunda artık gururla dövmenizi arkadaşlarınıza gösterebilirsiniz. Ancak unutmayın; iyi bir dövme için bakım sürekli olmalı. Tıpkı cildiniz, saçlarınız gibi. Dövme yapılan bölgeyi iyi nemlendirir, güneşe karşı iyi korursanız her zaman ilk yapıldığı andaki gibi canlı kalacaktır.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 10-17-2007, 06:50 PM
AyasofyaTattoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AyasofyaTattoo Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Oct 2007
Mesajlar: 9
AyasofyaTattoo - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

Evet,Sonbahar ve kış dövme yaptırmak icin uygun mevsimler yapılan dövme'nin normal bakımı yapıldıgı surece de canlılıgını korur
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 02-08-2008, 11:28 AM
wolkan Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 12
Standart

aklıma takılan konular araındaydı oldukca aytınlatıcı oldu yazınız tesekurler.
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 02-08-2008, 11:57 AM
spider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spider Offline
adminitrator
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 3,285
spider - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

bir şey değil )))
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 02-27-2008, 11:18 AM
junior_ozi Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 4
Standart

evt teşekkür ederizde ben bişey sormak istiyorum tmm dövmeyi yaptırdık bir ay boyuncada çok dikkatli bir şekilde atlattık diyeim çok süper bi şekilde oldu peki sonra daha bakıma ihtiyacı varmı ? yani ondan sonra herhangi bir şey yapmamız lazım değil umarım ... benim gözüm korktu biraz yaw ilk bir ay çok tedirgin geçer herhalde
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 07-15-2008, 08:00 PM
ErTWo Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
Mesajlar: 14
Standart

ya ben haftaya yaptırcam malum yaz ayındayız direk güneşle teması olmıcak kolumun ama güneş görücek elbet bi zarar werirmi :S ?

bide ilk 3 gün sargı bezi sarın dıyorsunuz ben hava alması lazım diye biliyorum :s
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Alt 07-17-2008, 01:25 PM
ilyasberk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ilyasberk Offline
Member
 
Üyelik tarihi: Jun 2008
Mesajlar: 45
Standart

arkdasım ıLk cıktıqında ssarıqzi bezi sarıLır. Ondan sonra PEPANTEN MERHEM aL eczanede onu kullanıyosun 20qun boyunca sabah oqLen aksam kulan 20qun boynca suyLa temas ettrme 21.qun ıse vazeLin sür bıcıbıcı yap bısey oLmaz yaparSan.
Alıntı ile Cevapla
  #8  
Alt 07-17-2008, 04:28 PM
ErTWo Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
Mesajlar: 14
Standart

oooww ozaman bnm dövme ertelencek tatile gidicemde
Alıntı ile Cevapla
  #9  
Alt 08-15-2008, 09:49 AM
embryo Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Aug 2008
Mesajlar: 1
Standart

yA BEN bişi sormak istiyorum...
Bileğime yaptrdım 1 hafta olduda 3tane yıldız. tekinin etrafı kızardı vesanki yara durumunda yani derisini attı öyle.. noluo olabilir? ve napiyim sizce?
Alıntı ile Cevapla
  #10  
Alt 07-01-2009, 12:51 PM
brsdoruk Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Jul 2009
Mesajlar: 1
Standart

arkadaslar pazartesı gunu dovme yaptırdım (bulgarıstan - sofya'da)... 15 yıllık dovmecı arkadas ve cok ıyı calıstıgını ve elınınde bı o kadar hafıf oldugunu soyleyebılırım..adamın bakımla ılgılı dedıgı sey aynen su...''eve gıttıgınde hemen dusa gır...sabunla ıyıce yıka..3-4 kere sabunla..sonra gun ıcınde 2 - 3 kere yıkan eger yıkanamıcaksan alkolsuz ıslak mendılle sıl..3. gunden ıtıbaren vazelın sur...5-6 gun sonra gel bır daha bakalım golgeler cıkmıssa kapatalım'' turkıyedekıler yıkanmayın dıyorda bu adamın kac yıllık dovmelerını gordum ılk gunku gıbı duruyor...turkıyede neden oyle dıyorlar hala anlamadım...
Alıntı ile Cevapla
  #11  
Alt 08-02-2009, 05:36 PM
Yilmaz Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Jul 2009
Mesajlar: 1
Standart

arkadaslar ben 4 sene once sag omuzuma che nin resmini yaptirdim yaptirdigim hafta denize gittim bir hafta 30 35 derece sicakta denize de girdim yandimda dovmem hala yaptirdigim gibi bu gunde sol koluma besiktas yazdirdim benim dovmeci amcam 50 yasinda bir ingiliz sadece ilk iki saat onemli diyor 2 saat dovme hava almayacak plastik bir seyle sariyor 2 saat sonra sabunla yika diyor iyice kuruduktan sonra yani on dakka sonra gunde 4 defa bepanthen diye bir krem suruyorsunuz o kadar korkmayin tabi hijyene cok dikkat edin en onemlisi hijyen
Alıntı ile Cevapla
  #12  
Alt 12-17-2009, 12:47 PM
tnevel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
tnevel Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Dec 2009
Mesajlar: 3
Standart

Burda farklı iki söylem mevcut!
Dövmecilerin söyledikleri farklılık, kullanılan malzemelerden mi oluyor acaba?
Alıntı ile Cevapla
  #13  
Alt 07-02-2010, 04:47 PM
rogue09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
rogue09 Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Jun 2010
Mesajlar: 17
rogue09 - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

DÖVME BAKIMINDA DUYGUSAL HUSUSLAR
Kendine sırtını dönmeyeceksin. Kendine sırtını dönen kendisini de, dövmesini de sevemez. Sevmez. Toplum olarak zaten kendisine sürekli olarak küsen insanlarız. Biz kendisiyle barışık yaşamayı pek sevmeyen insanlar grubundanız. Ama kendimizle de dövmemizle de barışık yaşamayı becerebilmemiz gerek. Bu yüzden sıkılır mıyım, daralır mıyım gibi endişelerden çok dövme seçiminde, ilerde küsmeyeceğimiz bir dövme şekli seçmeyi düşünmeliyiz.
Dövme ciddi bir kültür ve tercihtir. Bu konuda gerçekten hassas davranmamız gerekecektir. Sadece dövme konusunda değil, hijyen gerektiren diğer konularda da özensiz davranan bir toplum yapısına sahibiz. Elbette bu toplum yaşayışımızla doğrudan ilişkilidir. Hindistanda dövme yaptıran Hintli birkişinin, dövmenin bakımına nasıl yaklaşacağı kesinlikle onaylanamaz bir biçimdir. Tayland�da dövme yaptıran Taylandlının hijyene ne kadar dikkat edebileceği tartışılır. Elbette biz burada başka coğrafyalarda ve toplumlarda insanların dövmeye nasıl yaklaştığı, nasıl bakım yaptığıyla ilgili değil de genel kabul gören sağlıklı bakım olgularını dikkate almalıyız. Örneğin, derideki bir yara, tıbbi deyimle lezyon, kesinlikle tedavi olmayı gerektiren bir durumu ifade eder. Yani eğer bir yerinizde (kesik, yırtılma, açılma gibi harici [dışsal] ) bir yara oluştuysa, bunun kesinlikle herhangi tedavi edici bir ilaçla onarılması gerekmektedir. Dövme de bu yaralardan biridir. Diğer ciddi kesikler kadar olmasa da sonuçta tene (derinin üst tabakasına kadar) giren bir iğne vardır. Bu da deride tedavi edilmesi gereken bir sonuç yaratır. Ve bu tedaviyi dövme sanatçısının onayladığı ve önerdiği biçimde uygulamamız gerekmektedir. Peki nedir bu tedavi dediğimiz hassas noktalar? Her dövmeci aynı tedavi sürecini mi önermektedir? Evet, işte bu burada da tartışma açılmış bulunmaktadır.
Klasik, bilinen dövme bakımı genelde şudur:
�Bir hafta ile on gün arası su değmeyecek, yani banyo yapılmayacak. Suyla temas etmemesi birinci kuraldır. En iyi yolu ise 3-5 gün süre ile üzerini hafifçe sarmak, anti bakteriyel bir kremle kremlemek� denize, havuza, suya, güneşe çıkmak yasak. V.s, v.s��
Evet, peki bu mudur gerçekte. Bu, coğrafyamızda dövmenin henüz gelişmediği zamanlarda, kulaktan kulağa aktarılan bazı yerleri abartılı bazı yerleri doğru olan bilgiler bütünüdür. Bir yaranın iyileşmesi için yapılması gerekenleri anlamak için yara ve deri hakkında bilgi sahibi olmak zorunludur. Öyleyse nasıl olmalıdır. Öncelikle bir yaranın (lezyonun) iyileşme sürecinin, lezyonun durumuna göre değiştiğini bilmemiz gerekir. Herhangi bir bıçak veya cam kesiği bile değişik zamanlarda iyileşme sürelerine sahiptir. Ancak dövme uygulamasının yarattığı lezyonun iyileşme süresi çok uzun süren bir zaman değildir. Dövme uygulaması için, dövme yapıldıktan 7 ila 15 gün arası bir iyileşme süreci göz önünde bulundurulmalıdır. İlk iyileşme dediğimiz ilk micro-kabukların ilk 5 gün içinde atması ve yerini parlak ince bir deriye bırakması öngörülür. Bu pozitif iyileşmeye doğru yol alıştır. Burada anatomi bilgisinin olması zorunludur. Bir derinin kendini onarma sürecini bilmek gereklidir. Bu süreç yaklaşık 10 gündür. İlk görünür iyileşme bu zaman sürecinde oluşur ve dövmenin artık enfekte olmayacak sürece girdiğinin göstergesidir. Bu süreç başta da belirttiğimiz gibi bir hafta ila 15 gün sürer. Bu süreçten daha uzun süren bir dövme uygulaması kesinlikle dövmeye iyi bakılmamasından, dövme sanatçısının söylediklerinin kulak-ardı edilmesinden kaynaklanan negatif bir durumdur.
Peki bu süreç nasıl geçiştirilecektir. Dövme uygulamasından sonra dövme sanatçısının önerdiği ve onayladığı uygulayımları gerçekleştirmeye çalışırsak, yaptırdığımız dövme için iyi sonuç alabiliriz. Bu süreç dövme sanatçılarına göre çok az değişim gösterse de aslında genel bilgi ve mantık şudur.
Lezyon bölgesi, yani dövme temiz ve steril tutulmalıdır. Yani aslında yıkanmamalı değil, tam tersi antibakteriyel sabunla yıkanmalıdır. Dövme yapıldıktan sonraki 6-8 saat sonra dövme antibakteriyel sabunla ve sıcak olmayan suyla yıkanmalı ve hemen ardından antibiyotik, antiseptik ve epitelizan (cilt gelişimini hızlandıran madde), sikatrizan (derinin en üst noktası olan epitel noktayı besleyen ve yaraların çabuk kapanmasını sağlayan madde) içeren bir kremle tedavi süreci başlatılmalıdır. Yıkanmak ya da denize girmenin ciddi bir sakıncası yoktur. Sakınca şurdan doğmaktadır. Uygulanan dövme epitel bir noktada lezyon yarattığı için bu lezyonun ıslak ve de kuru kalmaması gerekmektedir. Bu nedenden dolayı abartılmış bir klişe uygulanmaktadır. Ve aslında bir lezyonun en iyi biçimde iyileşme süreci temiz tutulmasıdır ve bu temiz tutulabilme olanağı ise epitel lezyonu antibakteriyel sabunla yıkamaktır. Üçgün hiç yıkanmadan üstüne sürülen kremle duran lezyonun mikrop kapma ve yapışma olasılığı daha fazladır. Bu yüzden normal banyo süresini etkileyecek herhangi bir şeye gerek yoktur. Eski klişe söylemlerden doğru olanlar ise havuz ve güneş olgusudur. Havuz, bildiğiniz gibi onlarca kişinin içinde bulunduğu aslında desenfektan olmayan bir yerdir. Ve değil sadece dövme, herhangi bir yarayla bile girildiğinde enfekte olma olasığı çok yüksektir. Güneşin etkisi ise lezyon üzerine geldiğinde, deri tahribat yaşadığından, yakıcı olur ve deriye enjekte edilen pigmentlere etki ederek renklerin aynı tonda kalma ömürlerini azaltır. Bu süreç yine de az bir zaman değildir. Örneğin, 15 yıl sonra solacak olan bir renk daha kısa bir sürede solar, 8 ila 12 gibi�
Dövme uygulanan bölge, sanatçının yaptığı anda sarıldıktan, ve sanatçımızın belirlediği süre sonunda sargı çıkarıldıktan sonra kesinlikle kapatılmamalıdır, sarılmamalıdır. Dövme uygulamasının lezyon tipi, açık yara tipi ve açık kalması halinde hızlı iyileşebilecek bir yara biçimidir. Bu nedenle yeni yapılmış bir dövmenin kapatılması bazı sakıncalar yaratabilir.
Konu uzun aslında. Bir çok tartışmayı beraberinde getirebilecek çeşitli iddialara açıktır. Ancak bunun çözümü ise şurdadır. Anatomik yapı ve lezyonlar hakkında bilgi edindiğimizde neyin yaranın ya da dövmenin daha çabuk iyileşmesine neden olduğunu bilebiliriz.
Vücudunuzu süslemenin keyfine ulaşmanın güzelliğiyle�
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
WEZ Format. Şuan Saat: 12:41 PM.
Bu sistem vBulletin™ alt yapısına sahiptir, Version 3.8.7 kullanılmaktadır.
 Telif hakları, Jelsoft Enterprises Ltd'e aittir. ©2000 - 2019
vBulletin Support by Mesut DOĞAN Dövme Tattoo Dövme modelleri Tattoo

 


Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0