Tekil Mesaj gösterimi
  #2  
Alt 06-11-2007, 12:04 PM
HellsAngels Offline
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
Mesajlar: 11
Standart

NTV Haberden
Harran, Akçakale, Ceylanpınar ve Siverek ilçelerinde 50 yaşın üzerindeki kadın ve erkeklerde sıkça görülen dövme, kişinin toplumdaki yerini belirliyor. Arap kültüründen etkilenen bazı yerleşim birimlerinde dövme, erkeklerde gücü simgelerken, kadınlarda güzellik ve zerafeti temsil ediyor. Ancak dövmenin, insanları kötülük, hastalık ve nazardan koruduğuna, bunlara karşı bir çeşit bağışıklık sağladığına da inanılıyor. Yörede “Dövme”, Arapça bir kelime olan “Dek” olarak biliniyor. Dövme işini yapan erkeklere “Dekkak”, kadınlara “Dekkake”, dövme yaptıran erkeklere “Medkuk”, kadınlara ise “Medkuke” deniliyor. Dövme işlemi genellikle ilkbahar mevsiminde yapılıyor.

“KARAÇİLER” KÖY KÖY DOLAŞIP DÖVME YAPIYOR
Arapların yoğunlukta yaşadığı bölgelerde dövme geleneği halen devam ederken, Şanlıurfa’nın Kanberiye ve Sinekli mahallelerindeki “Karaçi” diye isimlendirilen dövme ustaları da köy köy gezerek, isteyenlere ücret karşılığında dövme yapıyor. Eline çeşitli hayvan figürleri yaptıran Adem Çiftçi (78), gençlik döneminde dövmenin yörede çok yaygın olduğunu belirterek, “O dönemde herkes dövme yaptırırdı. Gücü simgelerdi. Ama yaptırdığım için çok pişman oldum. Çünkü bir kere yapılan dövmenin silinmesi imkansız” diye konuştu. Yüzüne ve ellerine çeşitli figürler yaptıran Ayşe Çakım (65) ise dövmeyi nazardan korunmak için yaptırdığını söyledi.

DÖVME GELENEĞİ, ETKİSİNİ YİTİRMEYE BAŞLADI
500 yıllık dövme geleneği, Suriye sınırındaki yerleşim birimlerinin dışında etkisini yitirmeye başladı. Son yıllarda özellikle genç kızlar, kozmetik ürünlerden yararlanarak özel günlerde ellerine, çenelerine, dudaklarına ve yanaklarına geçici dövmeler yaptırıyor. Bekar erkekler ise burun, çene ve elmacık kemikleri üzerine birer nokta şeklinde dövme yaparak çevresindekilere evlenme çağında olduğunu gösteriyor.